QCY Kulaklıklarda Eşleştirme Sorunu Çözümü

Bu yazımda QCY markasının kablosuz kulaklıklarında yaşanan eşleştirme problemi ve çözümünden bahsedeceğim. Aslında bu durumu bir problem olarak anlatmakta çok doğru değil. Genelde tam kablosuz kulaklıklarda yaşanan bu durumun nedeni sağ ve sol kulaklığın birbiriyle eşleşmemesi ve her iki kulaklığında mono modunda çalışması.

Başlamadan Önce

Lütfen kulaklıkları eşleştirip, kullanmaya başlamadan önce kullanma kılavuzunu okuyun ve oradaki yönergeleri izleyin. Bu tür problemler genelde önerildiği gibi eşleştirme yapılmadığında ortaya çıkıyor. Ayrıca bu yazıda anlattığım yöntemler sadece QCY markasının kulaklıkları için geçerlidir. QCY T1 Pro ve QCY T1C modellerinde işe yaradığını biliyorum. Diğer modeller içinde aynı olacağını tahmin ediyorum. Eğer farklı bir marka kulaklık kullanıyorsanız öncelikle kendi kullanma kılavuzunu okuyun.

Stereo/Mono Farkı

Bildiğiniz gibi bu kulaklıklar normalde stereo olarak çalışıyor.  Sağ ve sol kulaklık birlikte ses veriyor. Mono moduna geçtiklerinde de doğal olarak her biri ayrı birer kulaklık gibi davranıyor. Kulaklıklar mono moduna geçtiklerinde telefonunuzun veya bilgisayarınızın Bluetooth ekranında “QCY_T1Pro_R” ve “QCY_T1Pro_L” gibi iki farklı aygıt olarak görüntülenecektir.

Eşleştirme Sorununun Çözümü

Kulaklıkları kutusundan çıkardığınızda sol kulaklık, sağ kulaklık ile otomatik olarak eşleşecektir. Telefonunuzu sağ kulaklıkla eşleştirdiğinizde stereo olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat kulaklıklar otomatik olarak eşleşmezse, yani sol kulaklık sağ kulaklıkla iletişim kuramazsa ne yapmalıyız? Bu sorunu pratik bir şekilde kulaklıkları sıfırlayarak çözebiliriz.

Sıfırlama işlemini yapmak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız;

  1. Bluetooth ayarlarından eşleştirilen kulaklığı tamamen kaldırın, unutun.
  2. Kulaklıkları şarj kutusuna koyun ve kapağı varsa kapatın, 8-10 saniye bekleyin.
  3. Bir süre bekledikten sonra her iki kulaklığı da kutudan çıkarın.
  4. Eğer şarjları varsa kulaklıklar açılmış olmalı. İkisine birden basılı tutun ve 40-45 saniye kadar o şekilde bekleyin.
  5. Yaklaşık 40 saniye sonra kulaklıkların ledleri birkaç kez hızlı hızlı yanıp sönecek ve ikiside tamamen kapanacak.
  6. İkisi de kapalıyken öncelikle sağ kulaklığı açın ve telefonunuzla eşleştirin.
  7. Sağ kulaklık eşleştikten sonra sol kulaklığı açtığınızda otomatik olarak sağ kulaklıkla eşleşecektir.

Sağ ve sol kulaklıklar birbirleriyle eşleştiğinde kulaklıklarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra kutusundan çıkardığınızda sol kulaklık otomatik olarak sağ kulaklık ile eşleşecektir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir