Forza Horizon 4 Geçersiz Profil Hatası Çözümü

Gün geçmiyor ki Forza Horizon 4 oynarken yeni bir hata ile karşılaşmayalım. Yarış ortasında donup, oyunun kapanmasıyla uğraşırken sürücü güncellemesi sonrası oyunu açtığımda böyle bir ekranla karşılaştım. Geçersiz profil başlığı altında, “Yüklemeye çalıştığınız Forza Horizon profili artık kullanılamıyor. Ayrıntılı bilgi için lütfen destek birimini ziyaret edin.” şeklinde bir uyarı mesajı karşıma çıktı. Tabi ilk aklıma gelen şey save dosyamın kullanılamaz hale geldiği oldu. Neyse ki oyunu Xbox uygulaması üzerinden gamepass ile oynamam nedeniyle Microsoft hesabımla giriş yaptığımı ve verilerimin buluta yedeklendiğini hatırladım. Hemen sorunun çözümü için araştırmalara başladım. Fazla uğraşmadan çözümüne de ulaştım.

Başlamadan Önce

Bu yöntemi oyunu Microsoft Store veya Xbox PC uygulaması üzerinden legal yollarla edindiğinizi, halihazırda Microsoft hesabınızla bu uygulamalara giriş yapmış olduğunuzu ve hesabınızda veri eşitlemenin aktif olduğunu varsayarak paylaşıyorum. Üçüncü parti uygulamalar veya illegal ortamlardan edinilen kopyalarda bu yöntemin çalışma garantisi yoktur.

Geçersiz Profil Hatası Nasıl Çözülür?

Öncelikle Başlat menüsünden Ayarlar->Uygulamalar ve Özellikler yolunu izleyerek yüklü uygulamaların listelendiği ekrana ulaşmalısınız.

Windows Ayarları, Uygulamalar ve Özellikler

Uygulamalar ve Özellikler ekranında Forza Horizon 4 uygulamasını bulun ve bir kez tıklayın. Gelişmiş seçenekleri seçip, bir sonraki ekrana ilerleyin.

Forza Horizon 4, Sıfırla/Verileri Temizle

Açılan ekranda Sıfırla seçeneğini seçin. Bu seçenek sadece oyunun kullanıcı verilerini kaldıracak. Oyun dosyalarına herhangi bir müdahalede bulunmayacak. Oyununuz yerli yerinde duracak, merak etmeyin.

Bu aşamadan sonra yapmanız gereken bilgisayarınızı uçak moduna almak yada internet bağlantısını kesmek olacak. İnternet bağlantınızı kestiğinizden emin olduktan sonra Forza Horizon 4 kısayolundan oyunu açın. Eğer yeni bir save oluşturmanızı istiyorsa oluşturun ve oyundan çıkış yapın.

İnternet bağlantınızı yapın ve oyunu tekrar başlatın. İnternet bağlantınız olduğundan oyun kullanıcı verilerinizi buluttan, Microsoft hesabınızdan geri yükleyecektir. Yükleme işlemi tamamlanınca önceki verilerinizle oyun keyfinize devam edebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

 1. İsmail dedi ki:

  Merhaba

  Dedikleriniz yaptım buluttan da kayıtlı oyunu yükledi ama tekrardan aynı hatayı verdi.

  Konu ile başka çözümünüz var mıdır ?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Uygulama verilerini sıfırlayıp, buluttan geri yükleme yaptığınızda düzelmiş olması gerekir. Farklı bir çözümüm yok maalesef. Save dosyanız kalıcı olarak hasar görmüş olabilir.

   • ismail dedi ki:

    Anladım…PC ye format atıp tekrar indirmeme rağmen aynı sorun devam etti…Sanırım dediğiniz gibi save dosyası gitmiş :/…Teşekkürler ilginiz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir