Çöp Dosya Temizliği ve Sistem Bakımı Nasıl Yapılmalı?

computer-and-laptop-repair

Merhaba, bu yazımda Windows’da çöp dosya temizliği ve genel Windows bakımından bahsedeceğim. Önceden belirtiyim bakım işleminde herhangi bir programa ihtiyacımız yok. Sadece Windows ile birlikte gelen birkaç araç kullanacağız. Ayriyetten alternatif olarak birkaç yazılım belirttim fakat kullanıp kullanmamakta özgürsünüz. :) Fazla oyalanmadan hemen konuya geçelim…

1- Çöp Dosya Temizliği: Windows üzerinde birkaç gereksiz dosya bulunuyor. Bu dosyalar bilgisayarı kullandıkça doluyor. Yani 1-2 haftada bir bu çöp dosyaları temizlemek faydalı olacaktır.

Başlat > Çalıştır > temp yazıp enterliyoruz. Karşımıza çıkan Temp klasöründeki tüm dosyalar gereksizdir. Klasör içindeki tüm dosyaları siliyoruz.

Başlat > Çalıştır > %temp% yazıp enterliyoruz. Karşımıza yine Temp klasörüne benzer bir klasör çıkacak. Bu klasörün içindeki tüm dosyalarıda siliyoruz.

Başlat > Çalıştır > prefetch yazıp enterliyoruz. Karşımıza açılan Prefetch isimli dosyanın içindeki tüm dosyaları siliyoruz.

2- Disk Hata Denetimi: Bu işlemi Windows aracıyla yapacağız.

Bilgisayarım > Denetim yapacağımız diske sağ tıklayın > Araçlar sekmesinden hata denetimi kısmında bulunan Şimdi Denetle butonuna tıklayın. “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış.” ı işaretleyip Başlat’a tıklayın. Bilgisayarınızın bir dahaki açılışında disk denetimi işlemi yapılacaktır. (Bu işlem uzun sürebilir.)

3- Disk Birleştirme: Bu işlem içinde yine bir Windows aracını kullanacağız.

Bilgisayarım > Birleştirme yapacağımız diske sağ tıklayın > Araçlar sekmesinden disk birleştirme kısmında bulunan Şimdi Birleştir butonuna tıklıyoruz. İlk olarak Diski Çözümle’ye tıklıyoruz. Bu işlem birleştirmeye gerek olup olmadığını bize bildirecek. İşlem tamamlanınca Diski Birleştir’e tıklıyoruz ve işlem bitene kadar bekliyoruz. (Bu işlem diskinizin boyutuna göre uzun süren bir işlemdir.)

4- Gereksiz Programları Temizleyin: Denetim masasından kullanmadığınız programları kaldırmak bilgisayarınıza fayda sağlayacaktır. Bilgisayarınızı gereksiz programlardan tamamen arındırmaya çalışın.

5- Başlangıç Yönetimi: 

Başlat > Çalıştır > msconfig yazıp enterliyoruz. Açılan pencerede Başlangıç sekmesine tıklıyoruz. Buradan bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlayan gereksiz programları pasif hale getiriyoruz.

6- Alternatif Temizlik Programları Kullanın: Alternatif olarak Windows bakım ve temizlik programları kullanabilirsiniz. Örneği CCleaner ücretsiz bir temizlik programıdır. Buradan indirebilirsiniz…

Sistem bakım onarım yazılımı olarak Advanced System Care 5 programını tavsiye ederim. Yalnız bu program ücretli. D

7- Antivirüs ve Casus Yazılım Temizliği: Bilgisayarınıza düzenli olarak virüs taraması yapmanızı öneririm. Eğer bir antivirüs programınız yoksa ücretsiz olarak Comodo yu ve Avira yı tavsiye ederim.

Casus yazılımlar için ise Malwarebytes programını tavsiye ederim.

Umarım sizler için yararlı bir kaynak olmuştur… :)

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Benzer Yazılar

6 Cevaplar

 1. massivestroke dedi ki:

  merhaba bu tavsiyelerinizi denedim ve işe yaradım gerçekten güzel bir makale 🙂

 2. elif dedi ki:

  teşekkürler bilgiler süper

 3. Sefa dedi ki:

  Advanced System Care önerdiğiniz yazıyı kaldırırsanız sevinirim. Sistem kaynaklarına fazla karıştığından belirli bir süre sonra sistemde hatalar, kararsızlıklar ve yavaşlamalara yol açıyor.

 4. Mustafa Kerem dedi ki:

  Mükkemmelsiniz gerçekten çok teşekkür ederim kafayı yicektim çok sağaolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.