Femto Lasik Operasyonu ve İyileşme Süreci

Uzun zamandır aklımda olan ve bir türlü cesaret edemediğim Lasik operasyonunu sonunda yaptırdım. Bu yazımda operasyonla alakalı tecrübelerimden, yaşadıklarımdan ve iyileşme sürecinden bahsedeceğim.

İlk Gün – 20 Kasım Pazartesi

Saat 17’de gerekli tetkiler yapıldı. Gözüme damla damlatıldı, ameliyat önlüğü giydirildi ve bir süre 10dk kadar tekerlekli sandalyede steril alanda bekledim.
Sonrasında görevli geldi ve operasyon odasına alındım. Lazer cihazının altına uzandım.
Alcon marka bir cihazdı. En hızlı ve en güncel lazer cihazı olduğu söylendi. Flap kaldırma 8 saniye, düzeltme işlemi ise 12 saniye şeklinde operasyon esnasında bilgi verdi doktor.
Öncelikle flap kaldırma işlemi için halihazırda damlayla uyuşmuş olan gözüme aparatlar takıldı ve flap kaldırma işlemi için hazırlandım. Sonrasında ışığa odaklanmam söylendi.
Yüzeyde 8 saniye kadar cihaz çalıştı ve flap kaldırma işlemini tamamladılar. Bu işlem sonrasında bir anda görüntü karardı, görememeye başladım.
Sonrasında cihazın diğer tarafına alındım. Uzandığım sedye hareketli idi. Yine ışığa bakmam söylendi. Net görmüyordum çok bulanık siyah arkaplanda yeşil ışık görüyordum. Baktım ve yine 10 saniye civarında lazer çalıştı. Ufak bir yanık kokusu da hissettim ama haricinde herhangi bir his olmadı.
Bu işlemden sonra flap tekrar kapatıldı, çeşitli damlalar damlatıldı. Doktor birkaç işlem yaptı yüzeyde ve işlem tamamlandı.
Sonrasında aynı süreç diğer göz için de uygulandı ve 10dk içinde işlem tamamlandı. Benim açımdan çok stresli ve kendiği sıktığım bir işlem oldu. Fakat doktor ve yanındakiler çok rahattı. Sohbetlerine devam ettiler işlem boyunca.

İlk Gün – Operasyon Sonrası

Ameliyat sonrasında gözümü açabildim ama ciddi anlamda puslu görüyordum. Bir süre sonra yanmalar başladı ve gözlerim aşırı derecede sulandı. Gözümü bir daha açamadım. Bir iki saat sonra yanmalar yerini batmaya bıraktı. Gözünüzde sürekli kirpik var gibi batma hissiyatı birkaç saat devam etti. Ameliyat sonrasında bu durum 5-6 saat kadar sürdü. Bu arada damlaları damlatmayı da ihmal etmedim. 3 farklı damla kullandım. Biri batma ve yanma için, biri antibiyotik tarzı, diğeri suni gözyaşı.
6 saat sonra karanlıkta biraz gözümü açmayı başardım. Görüşüm çok iyi değildi ama en azından karanlıkta gözümü açabildim. Işık hala çok rahatsız ediyordu. Zor olsa da parça parça uyudum o gece.

İkinci Gün – 21 Kasım Salı

Sabah 09:30 muayeneye gittim. Ölçüm kağıdında +0.25 ve bir miktar astigmat değerleri bulunuyordu. Doktor kontrol etti herhangi bir problem olmadığını ve haftaya tekrar gelmemi söyledi. O gün gün ışığına hassasiyetim devam etti fakat gözümü açık tutabiliyordum. Yine damlaları kullanmaya ve ışıktan kaçınmaya devam ettim. Ekrana bakmakta zorlandım. En düşük parlaklıkta telefona bakabiliyordum. İkinci gün nispeten görüşüm daha iyiydi. Sadece sokak lambası ve araç farları gibi ışık kaynakları çok dağılıyordu. Yanma batma çok fazla olmadı.

Üçüncü Gün – 22 Kasım Çarşamba

Sabah uyandığımda gözlerim kurumuş ve kızarmış bir şekildeydi. Hemen suni gözyaşı ile müdahale ettim. İlk defa gözüm kapalıyken hafif bir şekilde gözlere fazla temas etmeden yüzümü yıkadım. Gün içinde ara ara batmalar hissettim ama günlük yaşamıma daha rahat devam ettim. Ufaktan parlaklığı kısılmış ekrana bakabilmeye ve uzaktan TV izleyebilmeye başladım. Özellikle siyah arkaplandaki beyaz yazılar ve ışık kaynakları hala dağılıyor. Astigmat efekti gibi. Zamanla düzelmesini umuyorum. Damlaları önerilen sıklıkta kullanmaya devam ediyorum.

1 Hafta Sonra

Görüşümde pek problem hissetmiyorum. Günlük hayatımı rahatlıkla sürdürebiliyorum. Fakat hala gözlerim çabuk yoruluyor ve kuruyor. Özellikle ekran karşısında çalışırken sık sık dinlendirme ihtiyacı hissediyorum. Sabahları yine gözüm kuru bir şekilde uyanıyorum ve damla damlatıp açıyorum. Karanlıkta ve araç kullanırken ışık hassasiyetim devam ediyor. Herhangi bir ağrı yapmıyor. Sadece görsel olarak ışık kaynakları karanlıkta çok dağılıyor. Gözümde bir miktar astigmat olduğunu farkediyorum. Özellikle sağ gözümde yazılar vs. biraz bulanık görünüyor.

Ayrıca kontrolde de her iki gözde +0.25 değeri, solda 0.25, sağda 0.75 olmak üzere astigmat çıktı. Ölçüm kağıdından okuduğum değerler bunlar. Doktor herhangi bir bilgilendirme yapmadı.

2 Hafta Sonra

Sabah uyandığımda daha rahat ediyorum ama yine damla ihtiyacı oluyor. Düzenli olarak damlaları kullanmaya devam ediyorum. Lotemax günde 3 sefer, suni gözyaşını da ihtiyaç duydukça ortalama 2 saatte bir kullanıyorum. Karanlık alanlarda, hiç ışık kaynağının olmadı ortamlarda görüşümün eskiye nazaran daha düşük olduğunu farkediyorum. Miyop efektiyle görüyorum resmen. Bir de çok yakına odaklanamadığımı, odağımın kaybolduğunu farkettim. Yani gözüme 7-8cm mesafeden kısa mesafede gösterdiğim yazıları okuyamıyorum. Lazerden önce bu problemleri yaşamıyordum. Gözümde hala garip bir hissizlik var. Damlaların yan etkisi olabilir diye düşünüyorum. Gözümü kapattığımda, gece yattığımda fark ediyorum ne kadar yorulduğunu. Gözümün sadece sıcaklığını hissediyorum.

3 Hafta Sonra

Sabah uyandığımda daha iyi görüyorum ve daha az damla damlatma isteği hissediyorum. Bilgisayar ekranına bakmam biraz daha rahatladı. Işık parlamaları hala devam ediyor. Özellikle gece araç kullanırken çok rahat hissetmiyorum.

1 Ay Sonra

Kuruluk bir miktar azaldı. Bilgisayar kullanırken, ekrana bakarken daha rahat ediyorum. Suni gözyaşı günde 5-6 sefer kullanmaya devam ediyorum. Gündüz görüşüm daha stabil pek problem yaşamıyorum. Karanlık ve loş ışıkta görüşüm eskiye nazaran daha düşük. Net göremiyorum.

Gece araç kullanırken ilk iki haftayaya göre daha rahatım ama hala karşıdan gelen araçların farları çok gözümü alıyor ve eskiye nazaran daha fazla parlıyor. Gözüm hala özellikle bu senaryoda ve bilgisayar kullanımda eskiye nazaran çok çabuk yoruluyor. Gün içinde sık sık dinlendirmem gerekiyor.

Işık kaynaklarının etrafındaki parlamalarla alakalı temsili bir görsel

Sokak lambalarının etrafında bekli açılardan bakınca birbirine paralel rengi dikey çizgiler görüyorum şeffaf olarak. Bu çizgiler kırmızı yeşil ve mavi renkte belli belirsiz. Bu konuda herhangi bir iyileşme olmadı. Yukarıdaki görseldeki kadar belirgin değil ama bazı ışık kaynaklarının etrafında daha şeffaf halde belli belirsiz üç dikey çizgi görüyorum. Bu sanırım çok yaygın bir komplikasyon lazer sonrası. Kalıcı gibi görünüyor. Reddit’te konuyla alakalı bir sürü başlık bulunuyor.

Örnek olarak; Does anyone else see this type of rainbow glare after Lasik?

Hala 10-15cm mesafeden yakını göremiyorum. Sanırım yakın görme problemi oluştu lazer sonrası.

1.5 ay sonra: parlamalar ve kuruluk devam. Günde 4-5 kez damla damlatıyorum. Araç kullanırken gökkuşağı şeklinde parlamalar devam ediyor.

2 Ay Sonra

Kontrolde sol göz sıfır, sağ gözde -0.25 miyop ve 0.50 astigmat çıktı. Parlamalar eskisi kadar rahatsız etmiyor. Fakat gökkuşağı şeklinde renkli parlamaları görmeye devam ediyorum. Gözlerim hala çabuk yoruluyor. Sık sık damla kullanmam gerekiyor.

4 Ay Sonra

İlk bir iki ay kadar olmasada gözüm hala eskiye nazaran daha hassas ve çabuk yoruluyor. Gün boyu bilgisayar başında çalıştığımda eğer sık sık ara vermezsem akşam olduğunda ciddi rahatsızlık hissediyorum. Aynı zamanda baş ağrısı yapıyor. Gece araç kullanırken sokak lambaları ve özellikle karşıdan gelen araçların farları eskiye nazaran çok rahatsız ediyor. Bir süredir sarı filtreli gece sürüş gözlüğü kullanmaya başladım. Gözdeki baskıyı bir nebze azaltıyor gibi.

Bir ay sonra başlığında belirttiğim dikey renkli parlamalar maalesef ki devam ediyor. Farklı bir hastanede farklı bir doktora göründüm. Bu saatten sonra büyük olasılıkla düzelme olmayacağını alışmam gerektiğini söyledi. Ek olarak ciddi anlamda kuruluk olduğunu söyledi ve Systane Hydration isimli bir damla ve Maquidry isimli bir takviye tavsiye etti. Bunları kullanmaya devam edeceğim. Umarım kuruluk kalıcı olmaz. Normal şartlarda 3-4 ay içerisinde azalması bekleniyormuş.

Sonuç Olarak

Yıllardır ikilemde kalıyordum. Gözlük ve lensten bıktığım için nihayet cesaret edip operasyonu yaptırdım ama operasyon sonrası benim için çok kötü geçti. Hem fiziksel hem de mental olarak hiç iyi hissetmedim bu dönemde. Açıkçası ufak bir pişmanlık yaşıyorum. Çünkü hiç söylendiği kadar kusursuz bir sonuçla karşılaşmadım. Tam aksine dezavantajları daha ağır basıyor gibi benim için. Şükür çok hayati, görmemi etkileyecek birşey yok. Gözlüksüz net görebiliyorum ama hesapta olmayan bazı yan etkilerini farkediyorum. Parlamalar vs. haricinde karanlıkta görüşüm ciddi anlamda düştü. Güneş gözlüğü olmadan gündüz dışarı çıktığımda gözümün önünde uçuşan iplikler görüyorum. Hatta bilgisayar ekranında bile açık renklerde bu sorunu yaşıyorum. Zaman zaman çok sinir bozucu oluyor. Bunun da bir çaresini bulamadım.

Demem odur ki eğer gözlük veya lensle konforluysanız hiç bulaşmayın. Doktorlara da çok fazla güvenmeyin. Operasyon öncesi en ufak bir yan etkiden bahsetmiyorlar. Fakat operasyon sonrası normal olduğunu, beynin zamanla adapte olacağını söylüyorlar. Peki kimlere önerebilirim? Eğer benim gibi gerçekten bıktıysanız gözlük ve lens işinden, kapalı alanda bilgisayar karşısında çalışmıyorsanız ve gece çok fazla araç kullanmıyorsanız belki sizi tatmin edebilir. Ama gözünüzün eskiye nazaran daha hassas olacağını, daha çabuk yorulacağını, sürekli damla kullanmanız gerekeceğini unutmayın.

Ek olarak operasyonu Ankara’da Maya Göz hastanesinde yaptırdım. Bunu da not olarak eklemek istedim.

Genel Notlar

Olası yan etkilerle alakalı samimi bir video. Özellikle belli bir dakikadan başlattım. Gözle alakalı konularda gözlük ve lens kullandığım zamanlarda da takip ettiğim bir kanal.

Doctor Eye Health – Lasik Eye Surgery – The Good, the Bad and the Ugly

Zaman zaman iyileşme süreciyle alakalı bu yazımı güncellemeyi planlıyorum. Duruma görse farklı bir yazıdan da devam edebilirim. Öyle bir durumda mutlaka bu yazının sonunda yeni yazıyı da paylaşırım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir