Opera One Başlangıç Animasyonunu Devre Dışı Bırakma

Bildiğiniz üzere Opera tarayıcısı Opera One sürümüyle büyük bir güncellemeye gitti ve tasarım konusunda büyük yenilikler geldi. Bu yeni sürümle beraber gördüğümüz yeniliklerden birisi de tarayıcı güncellemesinden sonra tarayıcıyı açtığımızda bir Opera animasyonu ve açılış sesiyle bizi karşılıyor olması. Her ne kadar hoş bir detay olsa da son güncellemelerle beraber bazı kullanıcılarda bu animasyon ve açılış sesi her seferinde tekrar ediyor ve sinir bozucu bir hal almaya başlıyor. Aynı durumla bende karşılaştım. Opera One 102.0.4880.33 sürümünde her açılışta animasyonunu görmek ve açılış sesini duymak sinir bozucu bir hal almaya başlamıştı. Aynı zamanda tarayıcının açılmasını da geciktiriyordu bu karşılama ekranı. Sonunda pratik çözümü buldum ve bu durumda kurtuldum.

Peki Nasıl?

Öncelikle Opera’nın tarayıcı ayarlarında çözüm aradım fakat bu karşılama ekranıyla alakalı herhangi bir seçeneğe rastlayamadım. En sonunda araştırmalarım sonrasında bu açılış animasyonunun kaynağının Opera kurulum dizininde bulunan opera_gx_splash.exe isimli bir dosya olduğunu öğrendim. Daha sonra bu dosyayı bulup, adını değiştirdim ve her seferinde karşıma çıkan bu açılış animasyonundan kurtuldum.

İşlem Adımları

Opera One – Hakkında

Öncelikle Opera’nın hakkında ekranından tarayıcının kurulu olduğu dizini öğrendim. Hakkında ekranına sol üstteki Opera simgesinden Yardım -> Opera Hakkında seçeneklerini takip edip ulaşabilirsiniz.

Diğer bir yöntem de tarayıcı adres çubuğunu opera://about/ ifadesini yapıştırmak. Bu ifadeyi adres çubuğuna yapıştırıp, ilerlediğiniz zaman Hakkında ekranına erişip, kurulum dizinini öğrenebilirsiniz.

Sayfaya girdikten sonra Kurulum kısmında bulunan yolu(örnekteki C:\Users… şeklinde başlayan ifade) kopyalayın.

Windows Dosya Yöneticisi – Opera Kurulum Dizini

Windows dosya gezginini açın ve yukarıdaki ekran görüntüsünde Opera İçindeki Arama Sonuçları ifadesinin bulunduğu adres çubuğuna yapıştırın ve dosya yoluna gidin. Daha sonra bu dosya yoluna gittiğinizde opera_gx_splash.exe dosyasını sağ üstteki arama çubuğunda aratıp, bulun. Bulduktan sonra bu dosyayı silin yada yedek olarak tutmak istiyorsanız adını değiştirin. Bu işlemden sonra tekrar tarayıcıyı başlattığınızda açılış animasyonunu görmeyeceksiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Orkun dedi ki:

    Teşekkürler sinirlerimi bozmaya başlamıştı bu animasyon.

  2. taner dedi ki:

    eyvallah abi çözüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir