QCY HT05 Melobuds ANC TWS Kulaklık İncelemesi

Bu yazımda özellikle mikrofon performansıyla öne çıkan ve fiyat bandında önemli bir model olan QCY HT05 Melobuds ANC özellikli TWS kulaklıkla olan kullanım deneyimlerimden bahsedeceğim. Uzun uzun teknik özelliklerinin aktarıldığı bir yazı olmayacak. Daha çok son kullanıcı gözüyle artılarını ve eksilerini, deneyimleyebildiğim kadarıyla kısaca aktarmaya çalışacağım. Daha fazla uzatmadan ses kalitesi ve mikrofon performansıyla alakalı deneyimlerimden başlayalım.

İnceleme sonrasında eğer ürünü almaya karar verirseniz şu adreslerden satın alabilirsiniz. Hepsiburada üzerinden satın almak için buraya, n11 üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ses Kalitesi

Kulaklık oldukça temiz ses veriyor. Standart bir kullanıcı için oldukça yeterli ve doyurucu. Aşırı bir bass seviyesi hissetmedim ben. Gayet dengeli ve anlaşılır bir ses profili var. Ses konusunda uzman olmadığımdan bu konuda detaylı bir yorum yapma imkanım da bulunmuyor ama fiyatına göre tatmin edici. Benim herhangi bir şikayetim olmadı kullandığım süre boyunca.

Mikrofon Performansı

Kulaklığın beni en çok cezbeden noktası mikrofon kalitesi oldu diyebilirim. Zaten satın alma nedenim de tamamen buydu. Kafe gibi gürültülü ortamlarda telefon görüşmesi yaptığımda yada toplantılara katılım sağladığımda kimse şikayet etmedi. Hem telefonda, hem Windows bilgisayarımda Zoom üzerinde sorunsuz bir şekilde görüşmelerimi tamamlayabildim. Eski kulaklıklarımın aksine kimse arkaplan gürültüsünden, sesimi alamamaktan şikayet etmedi. Yine aynı şekilde caddede yol kenarında yürürken de rahatlıkla telefon görüşmelerimi yapabildim. Tabi bu demek değil ki çok üst düzey bir mikrofon performansı var, sesiniz karşıya cam gibi gidiyor. Sesiniz sadece anlaşılır bir şekilde karşıya gidiyor, arkaplan gürültüleri başarıyla baskılanıyor. Zaten TWS kulaklıklardan beklenen deneyim de toplamda bu olmalı. Bu kulaklığın fiyat bandındaki rakiplerine göre mikrofon konusunda bir adım daha önde olduğunu söylesek yanlış olmaz.

QCY HT05 Melobuds TWS Kulaklık

ANC Performansı

Aktif gürültü engelleme performansı da hiç fena değil. Arkaplandaki sabit gürültüleri azaltıp, rahat bir şekilde dinlendiğiniz/izlediğiniz içeriğe odaklanmanıza yardımcı oluyor. Özellikle dışarıda ve toplu taşımada gerçekten faydalı oluyor. Yalnız şöyle bir durum var. ANC modunda iken hafif bir dip ses veriyor kulaklık. Bu konuda bir hassasiyetiniz varsa nispeten sessiz ortamlarda kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Dışarıda vs. gürültülü ortamlarda çok farkedilmiyor tabi.  Eğer yüksek ses seviyesinde kullanıyorsanız sessiz ortamlarda da çok dikkatinizi çekmeyecektir. Ancak düşük ses seviyesinde veya herhangi bir ses çalmıyorken farkediliyor. Kulaklığın uygulamasında farklı farklı ANC modları da bulunuyor. Gürültü engelleme seviyesini de kademeli olarak uygulamadan ayarlayabiliyorsunuz.

Çift Cihaz Desteği

Doğrudan çoklu cihaz desteği bulunmuyor ancak kutusuna koyup, bağlantı tuşuna birkaç saniye basılı tuttuğunuzda kulaklıkların üzerindeki ledler bir kez beyaz yanıp sönüyor. Bu işlemden sonra kulaklıkları kutusundan çıkardığınızda otomatik olarak son bağlı olduğu cihaza bağlanmıyor, karşıdaki cihazdan bağlantı isteği bekliyor. Bu sayede diğer cihazla eşleştirmeyi sonlandırmadan ve cihazlarınızın Bluetooth özelliği kapatmadan farklı bir cihazla bağlanıp, kulaklıkları o cihazla kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Akıcı bir geçiş olmasa da 10-15 saniyelik bir gecikme ve ufak bir işlemle kısmen çoklu cihaz kullanım desteğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

QCY HT05 Melobuds TWS Kulaklık

Kulaklık Modları

Kulaklıkta ANC modunun haricinde bir de benim favorilerimden olan şeffaf modu bulunuyor. Özellikle sokakta, caddeye yürürken kullanıyorsanız bu mod gerçekten hayat kurtarıyor. Çevrenizdeki gürültüleri ve sesleri algılamanızı sağlıyor. Üzerindeki mikrofonları kullanarak dışarıdaki sesleri kulağınıza iletiyor. ANC özelliğinin tam tersi işleve sahip bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Yine şeffaflık seviyesini, sesleri ne kadar içeri aktaracağını da uygulama üzerinden ayarlayabiliyorsunuz. Bu iki mod haricinde bir de oyun modu bulunuyor. Oyun modu aktif edildiğinde gecikme bir miktar daha azalıyor. Eğer telefonunuzda oyun oynarken kullanacaksanız uygulamadan bu modu aktive etmenizi tavsiye ederim. TWS kulaklıklarda gecikme olayı duruma göre çok rahatsız edici olabiliyor.

Uygulama Desteği

Uygulama üzerinden farklı ses profilleri ayarlanabiliyor. Bunun haricinde ANC modları, şeffaflık modu ve bu modların hassasiyetiyle alakalı ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Sevdiğim ve şaşırdığım diğer bir özelliği kulaklığı farklı bir cihazda kullanıyor olsanız dahi önceden eşleştirip, QCY uygulamasını kurduğunuz telefonunuzdan uygulama üzerinden kulaklığı kontrol edebiliyor ve bu esnada diğer cihazda bağlantısını kesmeden kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak uygulamadan kulaklığın yazılım güncellemelerini yapıp, kulaklığın dokunmatik kısayollarını istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Ses açma/kısma, durdurma/oynatma, ileri/geri, ANC modları, oyun modu gibi kısayolları her iki kulaklıkta da bulunan dokunmatik yüzeylere tek dokunuş, iki dokunuş, üç dokunuş şeklinde atayabiliyorsunuz.

QCY HT05 Melobuds – Kutu Ön/Arka Görselleri

Kutu İçeriği

Kutu içeriğinde standart olarak kısa bir USB kablosu, yedek kulak silikonları ve kullanım kılavuzu bulunuyor. Bunun haricinde herhangi bir ekstra içerik bulunmuyor.

Diğer Notlar

Kulaklıkların şarj kutusunun üzerinde type-C girişi bulunuyor ve bu port üzerinden şarj oluyor. Kulaklıkları kutuya koyunca direk olarak cihazla bağlantısı kesiliyor ve cihazla bağlantı kurması için kulaklıkları kutudan çıkarmak gerekiyor. Bağlantı kurulabilmesi için kutunun kapağının açık olması yetmiyor. İnceleme sonrasında eğer ürünü almaya karar verirseniz şu adreslerden satın alabilirsiniz.

Hepsiburada üzerinden satın almak için; QCY Melobuds Hepsiburada Ürün Sayfası

n11 üzerinden satın almak için; QCY Melobuds n11 Ürün Sayfası

Kulaklıkla alakalı birkaç haftalık deneyimim bu şekilde. Yine aklıma geldikçe eklemeler yapmaya çalışacağım. Sorularınız olursa yorum olarak yazarsanız elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir