Komut İsteminden BIOS, Anakart ve İşlemci Bilgisi Öğrenme

command_line_get_biso_info_thumb

Başlat > Çalıştır > “cmd” yazıp Tamam dedikten sonra aşağıdaki komutları kullanarak Bios, anakart ve işlemci bilgilerini alabilirsiniz…

Aşağıdaki komutla BIOS adı ve versiyonu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

wmic bios get name,serialnumber,version

 

Aşağıdaki komutla anakartınızın modelini ve serial numarasını öğrenebilirsiniz.

wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid

 

Aşağıdaki komutla işlemcinizin modelini öğrenebilirsiniz.

wmic cpu get name,CurrentClockSpeed,MaxClockSpeed

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. Eses473 dedi ki:

  Merhabalar,
  Yaşadığım sorun biraz karışık olmakla birlikte, insanı çıkmaz sokak gibi sarıyor. Olası çözüm önerileri olacağından, ben denediklerimi de sırayla yazacağım. Okuyan, ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Resimlerle de detaylı olarak sorunumu anlatıcam. Uzatmadan soruma geçeyim.
  Elimde eski bir laptop var. Bir tanıdığıma vermek istiyorum bunu. Markası Datron PL5C, buna 6-7 ay önce Win 7 yüklemiştim. Pek yararlı olmadığını gördüm çok feci bir şekilde yavaşladı sistem. 2 gün önce Xp yüklemeye karar verdim.
  Dvd Rw çalışmıyor. Win 7 yüklemeden önce çalışıyordu. Zaten Win 7’yi de Dvd ile yüklemiştim.Şimdi neden çalışmadığını anlamış değilim. Ayrıca Aygıt Yöneticisinde, resimdeki gibi iki öğe var ikincisinin nerden çıktığını da çözemedim. Birincisi de aktif mi değil mi diye bakıyorum aktif gözüküyor. Sürücü güncel mi değil mi acaba dedim. Netten otomatik tarama yaptırdım sürücünüz güncel diyor.
  “http://i.hizliresim.com/MEnQ4N.jpg”
  Flash ile Xp yükleyeyim dedim. Aşağıda vereceğim adreste ki anlatımdan bakarak, “Programsız Usb Bellek Boot Etme” yi uyguladım. “https://www.youtube.com/watch?v=ObLrBuG65FI”
  Flash’ a Xp yi yazdırdım. Sistemin içindeyken güzelce açıyor cd gibi. Ancak, “Windows Xp Yükle” kısmı silik gözüküyor. Win 7 olduğu için üzerine Xp kurdurmuyor yani.
  Neyse gideyim açılıştan boot edeyim dedim. Hani “Cd önyükleme için bir tuşa basın” yazısı gelecek diye bekliyorum. Ama yazı falan yok.
  Açılışta bir ekran var. “http://i.hizliresim.com/b5z17Z.jpg”
  F12 ye basarak çoklu, Multi Ekranına gidiliyor. “http://i.hizliresim.com/5d5015.jpg”.
  Bu ekranda flash takılı olduğu halde hangi seçeneği seçersem seçeyim. Boot gerçekleşmiyor Flash’ı görmüyor. Seçenekleri tek tek seçtim ve bekledim. Uzun bir süre siyah ekranda üstte “_” işareti yanıp sönüyor. O sırada space e bastım sürekli olarak ama bir işe yaramıyor. Sonra sistem normal açılıyormuş gibi açılıp devam ediyor.
  Sonra dedim ki Bios’a gireyim ordan ayarlayayım. Başlangıçta ki ekrandan F2 ye basarak Bios’a gidiliyor.
  “http://i.hizliresim.com/zAPZb4.jpg” Haydaaaa, bu seferde Bios’a girmek için şifre istiyor. Bunun Bios’unda şifre mi vardı diye düşünüp durdum. Neyse.
  Gittim internette saatlerce araştırdım. Bios’u sıfırlama falan diye. Biri diyor ki, cmd gir şunları yaz her satırda enter la bios sıfırlanacak.
  DEBUG
  -o 70 2e
  -o 71 ff
  -q
  bunlar olmazsa şunları yaz enter la.
  o 70 17 bir de şu seçenek var. o 70 ff
  o 71 17 o 71 17
  q q
  Bunları da denedim olmadı.
  Sonra bir başka yerde diyor ki Sistemi açın şu linktekini indirin. (Orda bir link vardı). Pass dosyasını c ye atıp. Bios ekranına gidin şifreyi 3 kere yanlış girince sana bir hata ile altında bir kod veriyor. O kodu alıyorsun. Sistemi normal başlatıyorsun. Cmd ye gidip bazı komutlar yazıp sana verdiği kodu giriyorsun enterlıyorsun. Sana birkaç tane şifre verecek onlardan biri ile Bios’a giriş yapabilirsin.
  Bunu da denedim. Bios şifresini her yanlış girdiğimde şöyle bir ekran çıkıyor. “http://i.hizliresim.com/LaVz7z.jpg”
  Üstüne üstlük şifreyi 3 kere yanlış girince altında kod yazan bir hata mesajı gelmiyor. Pc kendini çat diye kapatıyor. Bu arada sorabilecek olanlar için resimde Bios un markası falan da gözüküyor.
  Sonra laptop un kitapçığını buldum içine baktım. “Üretici Bios şifresini gizli tutmuş olabilir” yazıyor. Gel de sinir olma. Ne nane yemeye gizli tutuyorsa. Sonra gittim Phoneix bios sistemleri için olası şifreleri denedim tekrar tekrar açıp. Onlarda bir işe yaramadı.
  En son dedim ki sökeyim ben bu pc yi açayım içini, Bios pilini çıkartayım sıfırlansın herşey. Yaklaşık 4 saat uğraştım. Ne laptop yapmışlar arkadaş. Ana kartı kitap arası gibi sarmış sarmalamışlar. İki kablo üstten 2 kablo alttan tutuyor anakartı bağlıyor falan. Neyse uzatmayayım. Resimler aşağıda
  “http://i.hizliresim.com/4gBoZQ.jpg” (Ne uğraştırdı be, baya da karmaşık yapmışlar)
  Sonra pili buldum bir de baktım etrafını sarıp sarmalamışlar. Etrafındaki koruma yada tutucu mu oluyor onlar her neyse, çıkarmak istesem onlar kırılacak gibi geldi bana. Bir iki gıvışlatmaya çalıştım ama baktım olmuyor zorlamadım. Resim aşağıda,
  “http://i.hizliresim.com/PqLWZ9.jpg”.
  Ne yaptım ne ettimse bu işin içinden çıkamadım dostlar. Bu Bios elbet ilerde de sorun çıkartacak. Bunun hakikaten işe yarar, sıfırlanması için bir kod bir komut birşey yok mu arkadaşlar. Sorunuma işe yarar bir çözüm getirecek arkadaş gerçekten Prof. dur benim gözümde. Pc yi tekrar sökmeyi gözüm yemiyor. Zaten 2 yerinden ufak birer kırık verdim vidayla falan tutturdum. Allahtan sistemle alakalı bir durum değil. Ama kesin çözüm için tekrar sökmem gerekirse yaparım. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   İlk olarak aygıt yöneticisinden CD-ROM altındaki seçenekleri sağ tıklayarak devre dışı bırakın ve yeniden aktifleştirin, tekrar deneyin. CD-ROM sürücüsünün çalışmaması için bir neden göremiyorum.

   Konu hakkında biraz araştırma yaptım, XP sürümleri SATA sürücülerini içermediğinden dolayı BIOS’dan HDD’nin IDE moduna ayarlanması gerekiyor. BIOS’a giriş ile alakalı bir problem yaşadığınız için bu çözümü şimdilik bir kenara alıyoruz. Geriye alternatif olarak ya Sata sürücülerini içeren bir XP bulmak ya da halihazırda elinizde bulunan XP kalıp dosyasına sata sürücülerini yüklemek kalıyor. Daha önce deneme imkanım olmadığı için sizi de fazla uğraştırmamak adına ezbere yazmak yerine, halihazırda var olan, sizin gibi bu sorunu yaşayanlar için yazılmış kaynaklara yönlendireceğim sizi.

   Sata sürücülerinin XP diskine nasıl ekleneceğini anlatan şöyle bir video ile karşılaştım; https://www.youtube.com/watch?v=m4V-o2U6s8M
   SATA sürücüye XP kurulumuyla alakalı şöyle bir konuya ulaştım, ne kadar işinize yarar bilmiyorum; http://forum.donanimhaber.com/m_9356538/tm.htm
   Yine şurda da işinize yarayabileceğini düşündüğüm bilgiler mevcut; http://forum.donanimhaber.com/m_34074059/tm.htm

   Kurulum yapmaya çalıştığınız sürüm hangisi bilmiyorum ama imkanınız varsa Windows XP SP3 edinip birde onunla kurulum yapmayı deneyebilirmisiniz?

   Bütün bunları okuduktan sonra sanırım en temizi BIOS şifresine ulaşıp, kökten halletmek olacak. Phoenix BIOS (cihazınızda bulunan BIOS) üzerinde denenmiş bir yöntemle karşılaştım. Şöyle ki;

   “İlk olarak F2 tuşuna basıp BIOS’a giriyorsunuz, tabi BIOS’unuz şifreli olduğu için giremiyorsunuz. Aklınıza gelen şifreleri giriniz ve 3. denemede hatalı password deyip master password girmenizi isteyecektir, şu master kodu girin: 3D81C6B1

   Servise başvurun gibi bir uyarı ve size bir kod verecek. bu verilen master kodunu bir yere not edin. daha sonra esc ye basıp pc yi başlatın. pc açıldıktan sonra şu sayfaya girin: http://bios-pw.org/ enter your code yazan yere daha önce not aldığımız master kodunu buraya elle giriyoruz (kopyala yapıştır yapmayınız) ve yazdığımız kodun hemen altında bir şifre verilecektir, o şifre BIOS şifreniz olacaktır.”

   Tabi böyle bir master password ile karşılaşmadığınızdan da bahsetmiştiniz. Fakat şuan için aklıma gelen olası çözümler bunlar. Eğer daha garanti bir yönteme ulaşırsam iletişime geçerim sizinle. Eğer BIOS sorununu halledebilirseniz XP kalıbını USB belleğe şu şekilde yazdırabilirsiniz; http://www.r10.net/isletim-sistemleri/445463-tek-tusla-bootable-windows-7-amp-vista-amp-xp-usb-si-olusturma.html

   Kalıp(ISO) dosyasını Virtual CloneDrive gibi bir sanal sürücü programıyla açıp, direk sistem açıkken kurulum yapabilirsiniz. Virtual CloneDrive programını buradan indirip kurabilirsiniz. Programı yükledikten sonra XP kalıp dosyasına çift tıklayın, Bilgisayarım’a girin, XP kalıp dosyasını içeren sanal bir sürücünün oluştuğunu göreceksiniz. Sürücünün içerisine girip setup dosyasından kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Tabi bu işlemleri SATA sürücülerini kalıp dosyasına entegre ederek yapmalısınız.

   Ayrıca ihtiyacınız olursa, cihazınızın sürücülerini edinebileceğiniz bir adres ile karşılaştım; http://ftp.mustek.co.za/list.php?dir=Repository%2FNotebooks%2FDiscontinued%2FPL5C%2F

   Konuyla alakalı adresinize (f******3@******l.com) size bir e-posta yolladım. Posta kutunuzu kontrol edebilirseniz sevinirim…

 2. Refik İlhan dedi ki:

  Bir usb belleği birkaç bölüme ayırabiliyorum, örnek olarak 3 e bilersem birini acronist true imege, diğerini, windows 10, diğerin de windows 7 bootable usb olarak kullanabiliyorum, bununla ilgili elimde cmd komutları var. ancak bunlar bios ekranında da bölünmüş olarak ayrı ayrı görünse de, belirli bir sıralamada olmuyor, üstelik her defasında sıralamadaki yerleri değişiyor, bu nedenle hangisinin windows 10 ve hangisinin acronis olduğunu seçmek zor oluyor. Ben bunların her birine sürücü dosyalarındaki harflerini vererek görünmeleri için yeni komutlar yazmayı denedim ama başaramadım, olmuyor.
  Bu konuda bana yardım edebilirmisiniz. Bunu yapabilirsem hiç değilse küçücük bir acronis true için 16 Gb flash belleği harcamaktansa, belkide 3-4 bootable programı tek bir usb bellekte kullanabileceğim.
  Saygılarımla…

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba, USB diskinizdeki partitionlara harf vermek istiyorsanız partition manager uygulamalarını kullanabilirsiniz. MiniTool Partition Manager var mesela ücretsiz.

   • Refik İlhan dedi ki:

    İlgilendiğiniz için çok teşekkürler, o zaman bölünmüş usb belleğimin her bölümünün harfini bios ekranında görebilmem mümkün olurmu ?

    • Hamdi Çatal dedi ki:

     Muhtemelen göremeyeceksiniz. Onun için grub gibi boot esnasında partition seçimi yapmanızı sağlayacak bi katman lazım. Aslında bu dediğiniz işleri yapan hazır uygulamalar var. Onlar işinizi görecektir. Multi boot USB creator diye ararsanız, mutlaka işinizi görecek birşey denk gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir