Sony Eurasia Garantili Xperia ve Teknik Servis Tecrübelerim

z2-baslik

Bu yazımda 2015’in ortalarında almış olduğum Xperia Z2 model telefonumla alakalı yaşadığım sorunlardan ve teknik servis tecrübelerimden bahsedeceğim. Bilmeyen arkadaşlar olabilir, Sony cihazları Sony Eurasia yani ana distribütör garantili cihazlara ülkemizde Teleservice ve KVK servisleri bakıyor. Yani resmi yollarla, ülkemizde bulunan teknoloji marketlerden yada internet sitelerinden edindiğiniz Eurasia garanti belgeli cihazlarınızı tercihe göre Teleservice yada KVK servis merkezlerine teslim edebiliyorsunuz. Daha fazla uzatmadan yaşadığım sorunlara ve edindiğim tecrübelere gelelim…

Teknik Servis Tecrübelerim

Telefonu aldığımda herşey oldukça güzeldi. Sağlam ve kaliteli bir cihaz kullandığımı sanıyordum. Taki 3-4 ay sonra siyah arkaplanda parlayan ölü pikselleri farkedene kadar. İlk etapta 1-2 tane gözüme çarpıyordu ve cihazın piksel yoğunluğu yüksek olduğu için çokta kafama takmamıştım. 1-2 ay sonra bu piksel sayısının 5-6’lara çıktığını farkettiğimde artık teknik servise gitmemin zamanı gelmişti.

Telefonumu sıfırlayıp, doğru Ankara Teleservice şubesinin yolunu tuttum. Telefonu ölü piksel gerekçesiyle servise bıraktım. 3 gün sonra telefonuma onarımının tamamlandığı(ekran değişmiş), teslime hazır olduğuna dair mesaj geldi ve o gün gidip cihazı teslim aldım. O günde yine Z2 kullanan bir arkadaşımla karşılaştım ve ekranlarımız arasındaki fark dikkatimi çekti. Telefonlarımızı yan yana getirdiğimizde ekranlarda aşağıdaki gibi bir renk farkı olduğunu farkettim. (Soldaki benim cihaz, sağdaki onarım görmemiş diğer cihaz) Karşılaştırma yaptığımızda elimizde üçüncü bir cihaz olmadığı ve görüntüleme imkanımız olmadığından farkı anlayabilmeniz için aşağıdaki temsili görüntüyü koyuyorum. (XDA’dan alınmıştır)

z2disp

Neyse ben bu farkı görünce arkadaşımın cihazını da kaptığım gibi doğru servise gittim tabi. Görevli arkadaştan rica ettim, teknik elemanı çağırması için. Beyaz önlüklü bir arkadaş geldi. İki cihazı da yan yana koyup gösterdim. Baktı baktı “bir fark yok, ekran gayet normal” dedi. Laf anlatamayacağımı anlayınca bende aldım cihazı çıktım.

Eve gelir gelmez yaptığım ilk şey cihazı rootlayıp, Kcal Mode yüklemek oldu. Kcal Mode ile detaylı olarak cihazınızın ekranına beyaz dengesi ve renk ayarı yapabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için buradan ilgili konuya ulaşabilirsiniz. Birkaç ay bu şekilde kullandım, çok sıkıntı olmadı. Ancak root gerektirdiği ve boşuna kaynak tükettiği için cihazı yeniden servise vermeye karar verdim.

KVK Tecrübem

Tabi geçen seferki olumsuz tecrübemden dolayı bu sefer cihazı 14 Nisan’da Ankara’daki KVK servis şubesine götürdüm. Durumu anlattım, zaten ekranda sarılık olduğunu da farkettiler, telefonu değişim istediğimi söyleyerek teslim edip çıktım. Araya haftasonu girdiği için 5-6 günü gözden çıkarmıştım. Fakat beklediğim gibi olmadı, 15 Nisan günü telefonuma onarımın tamamlandığına dair mesaj geldi. Ertesi gün servise gittim, telefonu teslim aldım. Değişim yapılmadı ancak ekran ve kasa tamamen sıfırlandı(arka cam hariç).

Telefonumu alıp eve döndüğümde bir süre inceledim. Lens camının altında bir miktar tozlanma olduğu farkettim. 18 Nisan günü sabahtan yine KVK’nın yolunu tuttum. Durumu anlattım, birde ek olarak sıvı testi yapılmasını istedim. Görevli bayan önceki sefer yapıldığını söyledi ancak talebim doğrultusunda yeniden yapılmasını istedim. Öğle arasına 10 dakika kalmıştı, 5dk kadar beklememi söyledi. 5dk sonra telefonumu getirdi. Yeniden sıvı testi yapıldığını(her ne kadar güvenemesemde) ve tozlanma nedeniyle arka camın değiştirildiğini söyledi ve bütün bunlar 5dk içerisinde gerçekleşti. Telefonu aldığımda gerçekten de arka camın yenilendiğini farkettim. Beş günlük KVK maceramdan sonra ekran, kasa, arka cam komple yenilenmiş olarak cihazımı kullanmaya başladım.

Sonuç olarak telefonum sıkıntı çıkarılmadan, oyalanmadan onarılmış oldu. İlerleyen zamanlarda sıkıntı çıkarır mı bilinmez ancak cihazımın şuan ki halinden memnun olduğumu söyleyebilirim. Pek çok kişi forumlarda ya da çeşitli mecralarda teknik servislere yönelik şikayetlerde bulunuyor. Ancak yüz yüze görüşüp, sıkıntımızı dürüstçe açıkladığımızda Ankara KVK elemanlarının ellerinden geleni yaptıklarına şahit oldum. Bu saatten sonra bir sıkıntım olduğunda gideceğim ilk yer KVK olacak. Teleservice’e mecbur kalmadığım sürece bir daha uğramayı düşünmüyorum.

Umarım bu yazımla servisle alakalı şüpheleri, sıkıntıları olanların içini bir nebze de olsa rahatlatabilmişimdir. Unutmadan tekrar hatırlatmak istiyorum, iki servise de cihazı bizzat elden teslim ettim. İmkanınız varsa sizde mutlaka gidin, sıkıntınızı anlatın, gösterin öyle teslim edin. Mecbur kalmadıkça kargo ile gönderim yapmanızı tavsiye etmem. Şubeye gittiğimde giden/gelen cihazların çuvallar içerisinde yerde sürüklenerek taşındığını gördüğümde bu konu hakkında tamamen emin olmuş bulunmaktayım 🙂

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

11 Cevaplar

 1. Taner dedi ki:

  Merhabalar c5 ultra kullanıyorum aynı sorunun tam tersi bende var beyaz arka planda beliren 25-30 adet beyqz nokta var bende izmir kvk ya vericem telefonumu peki telefonu teslim ederken yanımda ne olması gerekir telefonun kutusu vs veriyomuyuz görevliye ?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Ankara’da hem KVK, hem Teleservice ile işim olmuştu. Her ikisi de sadece cihazı aldı. Kutu vs. istemediler. Fakat her ihtimale karşı en azından faturanız yanınızda olsun.

  • Ebru karazeybek dedi ki:

   Ben 23 ekim 2015 te aldığım sonyc5 ultra cep telefonumda 29 ekimde ilk sorunu yaşayıp 19 kasım 2015 te ilk kvk servis incelemem gerçekleşmesine rağmen halen telefonum hergün yeni bir sorun yaratıyor. Anlatmaktan o kadar yoruldum ki. o kadar şikayetçiyim ki bakım bu tarihte(1.5yıl geçti) halen internetten bir çare arıyorum. Umarım siz sorunu çözmüşsünüzdür

 2. Esra toprak dedi ki:

  Yani ben sony eurasia garantili telefonumu kvk yada teleservice e verebilirim

 3. ikbal dedi ki:

  kvk benden garanti kapsamındaki sorunların tamir edilebilmesi içi garanti dışındaki sorunların tamir edilmesi gerektiğini soyledi (garanti dışı masraf olan 500 tl yi kabul etmemem sebebiyle) telefonun garanti kapsamındaki sorunlarını tamir ettiremedim

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Cihazınızda garanti kapsamına girmeyecek kusurlar varsa maalesef servisler bu gibi uygulamalarda bulunabiliyor. Eğer cihazınızdaki problemlerin garanti kapsamında olduğunu düşünüyorsanız, THH’ye giderek hakkınızı arayabilirsiniz.

 4. Caner dedi ki:

  Konuyu sonuna kadar okumadım sonuna yakın bıraktım yorumu yapmak istedim .
  Şöyle bir durum var belliki bunu denemediniz muhtemelen bu menüden haberiniz yoktur .
  Yanlış hatırlamıyorsam geliştirici seçenekleri içinde renki ters çevir gibi bir seçenek olacaktı . Bir gün benim cihazın rengi bir tuhaf geldi neden öyle oldu anlamamıştım .
  Sorun sistem yüklemesi yaptığımdan sonra karşıma çıkmıştı diye hatırlıyorum . Sonra kurcaladım renk ekran ayarlarına tek tek baktım
  Öncesinde senin verdiğin ekran rengi gibi olan cihazım bahsetmiş olduğum menüdeki renk seçeneği ile normal haline gelmişti yani eğer o menüye bakmamışsanız muhtemelen sorunun kaynağı oradaydı.
  Boşuna telaş yapmış uğraşmış da olabilirsiniz.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Yazılımsal olarak yapılabilecek herşeyi denedim. Sorunun fiziksel bir problem olduğundan eminim. Zaten serviste bu durumu doğrulamıştı. Ama yinede yorumunuz için teşekkürler. Belki benzer sorunları yaşayanlar bu tecrübenizden faydalanabilirler.

 5. emre dedi ki:

  z5c kullanıyorum. cihazımda ekran sararması sorunu var teleservice e verdim ve güç tuşunun yanındaki çatlak nedeniyle diğerlerinden ayrı bir şekilde tamir edilmeyeceğini 385 liralık ödemeyi kabul ettiğim takdirde garanti dahilinde olan sorunların giderileceğini söylediler. tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Hakem heyeti seçeneğini deneyebilirsiniz. Daha önce tecrübe etmediğim için bu durumda garanti prosedürünün nasıl işlediğini bilmiyorum maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir