Program Kullanmadan Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

computer-and-laptop-repair

Merhaba, çoğu bilgisayar kullanıcısı hata denetimi, disk birleştirme gibi basit işlemleri ek yazılımlarla yapmaya çalışıyor. Aslında bu yazılımlara gerek yok. Windows zaten işletim sistemine bu özellikleri hali hazırda eklemiş durumda. Şimdi sizlere program kullanmadan sistem bakımının nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

1-) Hata Denetimi: İlk olarak sürücülere hata denetimi yapalım. Bunun için; Bilgisayarım > Hata denetimi yapmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın > Özellikler > Araçlar > Hata Denetimi’ne tıklayın ve açılan pencereden “Bozuk bölümleri tarayıp düzelmeye çalış”ı da işaretleyip “Başlat” butonuna tıklayın.  Bilgisayar kendisi sürücü üzerinde hata denetimi yapıp çıkan hataları düzeltmeye çalışacaktır.

2-) Disk Birleştirme: Şimdi harddiskimizdeki boş alanları temizleyelim. Bunun için; Bilgisayarım > Hata denetimi yapmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın > Özellikler > Araçlar > Disk Birleştirme seçeneğini seçip açılan pencerede Diski Çözümle butonuna tıklıyoruz. Bu işlem ile sürücünün yüzde kaçının birleşmesi gerektiğini öğreniyoruz. Ardından “Diski Birleştir” butonuna tıklayarak disk birleştirme işlemine başlıyoruz. Diskinizin büyüklüğüne göre 5-10 dk. arasında tamamlanır…

3-) Disk Temizleme:  Harddiskinizdeki gereksiz dosyaları silmek istiyorsanız bu aracı kullanmalısınız. Aracı başlatmak için; Başlat > Tüm Programlar > Donaltılar > Sistem Araçları > Disk Temizleme’yi seçmeliyiz. Daha sonra karşımıza çıkan pencerede temizlemek istediğimiz sürücüyü seçip “Tamam” diyelim. Şimdi temizleme işleminden sonra açılacak alanı hesaplayacak. Ardından açılan pencerede temizlemek istediğimiz dosyaları seçip “Tamam” butonuna tıklayınız.

4-) Sistem Geri Yükleme: Eğer bir program yüklediğinizde yada bilgisayarınızın bir ayarını değiştirdiğinizde bilgisayarınızda herhangi bir sorun çıktıysa bu özellik ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu araca; Başlat > Tüm Programlar > Donaltılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme’den ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede bilgisayarınızı geri yüklemeyi istediğiniz tarihi seçip geri yükleme işlemini başlatmanız yeterlidir. Geri yükleme işlemi başlatıldığında bilgisayarınız yeniden başlayacak. Bu yüzden tekrar açılana kadar bilgisayarı kapatmayınız yada fişini çekmeyiniz!

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir