Visual Studio 2012 Güvenlik Uyarılarını Kaldırma

115 - Kopya

Visual Studio’nun güvenlik uyarıları kullanıcıların, özellikle de C/C++ geliştiricilerinin işini oldukça zorlaştırabiliyor. Bu uyarılar özellikle de yeni başlayanlar için zaman zaman can sıkıcı hal alabiliyor. Projenizi debug etmeye çalıştığınızda “bu fonksiyon (scanf) güvenli değil, bunun yerine (scanf_s) kullanabilirsiniz” gibisinden uyarılar alıyorsanız ve bu uyarılardan kurtulup, rahat bir şekilde işinize devam etmek istiyorsanız, projeniz için ufak bir ayarlama ile bu uyarılardan kurtulabilmeniz mümkün.

Öncelikle belirtmek istediğim bir nokta var. Bu uyarılar, scanf, strcpy vs. gibi fonksiyonları kullandığımızda karşımıza çıkıyor ve bize bu şekilde kullanımının güvenli olmadığını belirtiyor. Ayrıca bize çoğu zaman daha güvenli nasıl kullanabileceğimizi de tavsiye ediyor. (scanf_s, strcpy_s gibi) Eğer önemli bir proje yürütüyorsanız bu uyarıları dikkate almanızda fayda var.

1

Güvenlik uyarısı aldığımız projeyi açalım. “Project” menüsünden ” Properties” seçeneğini seçelim.

2

Açılan pencereden Configuration Properties > C/C++ > Preprocessor seçeneğini seçelim. “Preprocessor Definitions” kısmına gelip sağ taraftaki ok simgesine tıklayalım ve “<Edit…>” seçeneğini seçelim.

3

Açılan penceredeki boşluğa “_CRT_SECURE_NO_WARNINGS” ifadesini ekleyelim, ardından “OK” butonuna ve “Tamam” butonuna basıp kaydedelim. Bu işlemi yaptıktan sonra projenizdeki güvenlik uyarılarını almayacaksınız.

Visual Studio 2012 sürümünde denedim, herhangi bir problem yaşamadım. Diğer sürümlerde de çalışacağını tahmin ediyorum. Son olarak şunu da tekrarlamak istiyorum, önemli projeler yürütüyorsanız güvenlik uyarılarını mutlaka dikkate alın. Kolay gelsin, iyi çalışmalar…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir