Da Vinci Şifresi (Dan Brown) – Tavsiye

IMG_20141226_191614

Büyük keyifle okumuş olduğum kitabımın bugün sonuna geldim. Uzun zamandır kitaplar hakkında yazı yazmadığımı farkettim ve kitabımı da yanıma alıp bilgisayarımın başına oturdum.

Peki bu kitabı okumak nerden aklıma esti? Daha önceden Da Vinci Şifresi filmini izlediğimde konu bir hayli ilgimi çekmişti. Bu nedenle biran önce kitabı edinip okumaya karar verdim. Zaten film de kitaptan uyarlandığı için, karakterler, mekanlar ve konusu genel hatlarıyla kitapla aynı. Ufak tefek farklılıklar da yok değil. Bu nedenle sizde benim gibi önceden filmini izlediyseniz olay akışını tahmin etmekte çok da zorlanmayacaksınız.

Kitapta genel olarak Hz. İsa ile ilgili sırlar ve Da Vinci’nin eserlerinde bu sırlarla ilgili bıraktığı ipuçlarından bahsediliyor. Bunların yanı sıra Opus Dei ve Sion Tarikatı yapılanmaların isimlerini sıkça göreceksiniz. Ne kadar da kurgu olarak görünse de kitapta bazı gerçeklerde yok değil. Kilisenin örtbas ettiği gerçeklere ve Hristiyanları İncil’in ve kutsal yazıların doğruluğu, tarihi konusunda tartışmaya itecek açıklamalara da yer veriliyor. Ayrıca kitapta Hz. İsa’nın kilisenin iddia ettiği gibi tanrısal bir bir kişi olmadığından da yoğun olarak bahsediliyor.

Kitabımız bir cinayet ile başlıyor. Müze müdürü ve aynı zamanda Sion Tarikatı’nın büyük üstadı olan Jacques Saunière’in ölümünden hemen önce bıraktığı şifreli mesaj torunu Sophie’nin eline geçer. Kriminoloji alanında çalışmakta olan Sophie, mesajda adı geçen Prof. Langdon’a ulaşır ve birlikte mesajın arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışırlar. Sophie her ne kadar farkında olmasada büyükbabası gizli bir tarikata üyedir ve bıraktığı mesajın arkasında önemli sırlar bulunmaktadır. Mesajda adının bulunması Langdon’ı şüpheli konumuna getirmiştir. Bir yandan da ikili polisten kaçmak için çabalamaktadırlar. Başlarından geçen olaylara rağmen bilmecenin sonuna ulaşmak için var güçleriyle çabalarlar. Şifre onları Sion Tarikatı’nın uzun zamandır gizlediği Kutsal Kase’ye ve kiliseyi sarsacak önemli gerçeklere ulaştıracaktır.

Bu kitabı okuduktan sonra uzun zamandır kilisenin sakladığı gerçeklerin farkına varacaksınız. Eğer bu tarz kitaplar ilginizi çekiyorsa mutlaka okumanızı ve mümkünse filmini de izlemenizi tavsiye ederim…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir