Battlefield 4 Performans Sorunlarının Çözümü

bf4-baslik

Bir süre önce Origin’deki indirimden yararlanarak Battlefield 4 oyununu satın aldım. Uzun süren bir indirme işleminden sonra bilgisayarıma kurdum ve merakla çalıştırdım. Oyunu çalıştırdığımda 8-10 saniyede bir anlık takılmalar yaşamaya başladım. Grafik ayarlarını oyun içinden LOW’a çekip, tekrar denedim, yine aynı sorunla karşılaştım. Sürücü güncellemelerimi yaptım, Windows onarımı yaptım, bilgisayarı zararlı taramasından geçirdim yine de bu problemden kurtulamadım. Uzun süren araştırmalarım sonucunda internet ortamından, forumlardan ve kendi bilgilerimden yola çıkarak çözüm olabilecek bazı uygulamalara ulaştım. Yazımda sizlere sorunun çözümüne yönelik izlediğim adımları aktarmaya çalışacağım…

Öncelikle oyunun önerilen sistem gereksinimlerinden bahsedelim…

Battlefield 4 en az Intel Core 2 Duo 2.4 GHz veya AMD Athlon X2 2.8 GHz işlemci, 4 GB RAM ve 512 MB AMD Radeon HD 3870 / NVIDIA GeForce 8800 GT veya daha iyi bir ekran kartı istiyor.

Sistem gereksinimlerine bakıp aldanmayın derim. Elinizde düzgün bir işlemci, ekran kartı ve RAM yoksa işiniz gerçekten zor…

Gelelim önerilen sistem gereksinimlerine… Kaliteli bir oyun deneyimi için 4 çekirdekli sağlam bir işlemci, 8GB RAM ve AMD Radeon HD 7870 / NVIDIA Geforce GTX 660 veya daha iyi bir ekran kartı öneriyor. Bunların yanında işletim sistemi olarak Windows 8 64-Bit ediliyor.

Şimdi oyunumuzu maksimum verimle oynamak için yapmamız gerekenleri inceleyelim…

hwmonitor

  • Donanımlarımızın sağlıklı olup olmadığını kontrol edin. RAM kontrolü için Memtest, HDD kontrolü için HDTune isimli programı kullanabilirsiniz. İşlemci veya ekran kartınızın ısınma değerlerini de HWMonitor ile kontrol edebilirsiniz. Zaten bu adımları uyguladıktan sorununuz çözülmediyse ya donanımınız yetersiz ya da bir problem var demektir.

driverboost

  • Sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol edin, güncel olmayan sürücünüz varsa mutlaka güncelleyin. Manuel olarak kontrol edemiyorsanız Driver Booster isimli programı kullanabilirsiniz. Ekran kartı sürücüsü hakkında ayrıca bir madde yazacağım.

Windows-7-to-Windows-8

  • Güncel bir işletim sistemi kullanmaya gayret edin. En az Windows 7 64-Bit, eğer mümkünse Windows 8.1 64-Bit sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. İşletim sisteminizin güncellemelerini de düzenli olarak yapmayı unutmayın.

ddu

  • Ekran kartınızı güncellemek isterseniz ilk olarak Display Driver Uninstaller ile eski sürücünüzü güvenli modda kaldırın, daha sonra yeni sürücünüzü indirip, kurun.

nvidia

  • Oyunlarda performans sorunu yaşıyorsanız, grafik ayarlarını oyun ayarlarından manuel olarak ayarlamak yerine kullandığınız ekran kartına göre NVIDIA GeForce Experience veya AMD Gaming Evolved yazılımlarını kullanarak oyunlarınızı optimize edin.

gamebooster

  • Arkaplanda çalışan ve başlangıçta çalışan uygulamaları elinizden geldiğince azaltmaya çalışın. Oyun oynarken RAM ve işlemci kaynak kullanımını azaltmak için Game Booster yazılımını kullanabilirsiniz.

Bu adımları uygulayarak Battlefield 4’de bir nebze de olsa çözüme ulaştığımı söyleyebilirim. Düşük grafiklerde olsa da düzgün bir oyun deneyimi yaşadığımı söylemeliyim. Bu tip güncel oyunlar için eğer imkanınız varsa 6GB veya 8GB RAM edinmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Ferhat Özal dedi ki:

    Genellikle insanlar bilgisayar yenilemediklerinden bunları yaşayan çok var, teşekkürler güzel makale olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir