Visual Studio 2012'de C++ Windows Form Uygulaması Oluşturma

115 - Kopya

Bu yazımda Visual Studio 2012 sürümünde, yeni bir C++ Windows Form uygulamasının nasıl oluşturulacağından bahsedeceğim. Visual Studio 2012’de yani en azından benim kullandığım Professional sürümünde, doğrudan yeni bir C++ Form uygulaması oluşturulamıyor. Birazdan yazacağım işlem adımlarını uyguladıktan sonra doğrudan C++ Windows Form uygulaması oluşturabileceksiniz.

  • İlk olarak buradan gerekli dosyaları indirmelisiniz.
  • İndirdiğiniz arşiv dosyasının içerisindeki dosyaları “C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 11.0\VC\vcprojects\vcNET\” dizinine kopyalayın. (Visual Studio’yu farklı bir konuma yüklediyseniz ona göre değiştirmeyi unutmayın) Fakat bu işlemden önce  her ihtimale karşı klasör içeriğini yedeklemeyi unutmayın!
  • Visual Studio’yu çalıştırın. “File > New Project > Templates > Visual C++ > CLR” yolunu izleyip, açılan pencereden “Windows Form Application” seçeneğini seçerek yeni bir C++ Windows Form uygulaması oluşturabilirsiniz.

cppform

Bu yöntem Visual Studio Express 2012 sürümünde doğrudan çalışmamaktadır. Sorununuzu çözmek için farklı bir Visual Studio sürümü kullanabilir veya Express kullanmaya devam etmek istiyorsanız Visual Studio 2012’nin diğer sürümlerinden “…\VC\VCWizards\AppWiz\.NET” yolunda bulunan”WinForm” ve “ControlLibrary” klasörlerini alıp (buradan), Express için yine aynı yola kopyalamalısınız. Yine bu işlemlerden önce de değişiklik yapacağınız klasörlerin yedeklerini almayı unutmayın…

Bu işlemi Visual Studio 2012 sürümünde deneme imkanım oldu, herhangi bir problem yaşamadım. Diğer sürümler için uygulamadan önce araştırmanızı tavsiye ederim. Yine de denemek isterseniz değişiklik yapacağınız klasörü yedeklemeniz sizin yararınıza olacaktır…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir