Amazfit Pace/Stratos Akıllı Saatlere APK Yükleme

Bu yazımda Amazfit akıllı saatlere APK formatındaki watchface ve uygulamaların nasıl yüklenebileceğinden ve hali hazırda yüklü uygulamaların nasıl kaldırılabileceğinden bahsedeceğim. Her ne kadar Android işletim sistemine sahip olsalar da bu cihazlarda Wear OS bulunmuyor. Mağaza desteği vs. olmadığı için APK yükleme işlemini manuel olarak yapmamız gerekiyor. Tek dikkat etmeniz gereken nokta yükleyeceğiniz uygulamaların cihazınıza uyumlu olması. Maalesef ki bu cihazlar telefon veya tablet kapasitesinde olmadığından uyumsuz uygulamaları ve temaları yüklemek mümkün olmuyor.


Uygulama ve Watchface’leri Nereden Bulacağız?

Watchface’ler için bakabileceğiniz bazı adresler;

Uygulamalar için XDA’daki Amazfit kategorisini inceleyebilirsiniz.


Başlamadan Önce

ADB Driver Installer

1- ADB Driver Installer uygulamasını buradan indirin ve çalıştırın. Sürücüyü kurup, saatinizi USB ile bilgisayarınıza bağladığınızda yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorsanız sürücü kurulumu başarıyla tamamlanmış demektir. Eğer kurulum yapmanız gerekirse cihazınızı seçip, Install butonuna tıklayın.

2- APK Installer for Windows uygulamasını buradan indirin ve çalıştırın. Herhangi bir kurulum gerekmiyor.


APK Uygulama/Watchface Yükleme

Saatinizi USB ile bilgisayara bağlayın ve APK Installer uygulamasını çalıştırın. Eğer uygulama başlığında Amazfit ifadesini görüyorsanız, herhangi bir işlem yapmadan direk olarak APK yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

APK Installer – Device Manager

Uygulamanın saatinizi görüp görmediğinden emin olmak için sağ üstteki “Devices” kısmına bakabilirsiniz. Yukarıdaki gibi marka ve modeli görebiliyorsanız sorun yok demektir. Eğer saatiniz bu ekranda görünmüyorsa saati uyandırıp, telefonunuzla eşleştirip, “Refresh” butonuna tıklayarak yenilemeyi deneyin. Cihazınızı seçip “OK” butonuna tıklayıp, pencereyi kapatın.

APK Installer – Install

APK yükleme işlemine başlamak için sol alttaki Tools butonuna tıklayın ve Open apk file seçeneğini seçin. Açılan pencereden APK dosyalarını seçtiğinizde yukarıdaki gibi listelendiğini göreceksiniz. Saatinize yüklemek istediğiniz uygulamaları işaretleyip, Install butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz. Yükleme süresi dosya sayısı ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

APK Installer – Installed

Yükleme işlemi tamamlandığında Status kısmında Installed ifadesini göreceksiniz. Bu aşamada Amazfit uygulamasından veya saatin arayüzünden yüklediğiniz uygulamaları/watchface’leri aktif edip, çalıştırabilirsiniz.

APK yükleme işlemi bu kadardı. Artık birbirinden güzel watchface’leri cihazınızda kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabi ki APK Installer uygulamasının yetenekleri bununla sınırlı değil. Yazının devamında uygulama kaldırma ve saatinizden ekran görüntüsü alma işlemlerinden bahsedeceğim.


APK Uygulama/Watchface Kaldırma

APK Installer – App Manager (Uninstall)

Uygulama kaldırma işlemi için APK Installer arayüzünden App Manager sekmesine geçin. Kaldırmak istediğiniz uygulamaları işaretleyip, Uninstall butonuna tıkladığınızda uygulamalar kaldırılmış olacak. Yalnız bu aşamada cihazın içinde bulunan dahili uygulamaları kaldırmadığınızdan emin olun. Mümkünse sadece sonradan yüklediğinize emin olduğunuz uygulamaları kaldırın.


Saatten Ekran Görüntüsü Alma

APK Installer – Take Screenshot

Saatinizden ekran görüntüsü almak için APK Installer arayüzünden Screenshot sekmesine geçin. Saatiniz USB ile bilgisayarınıza bağlıyken Refresh butonuna tıkladığınızda ön izlemeyi göreceksiniz. Dosya formatını ve diğer özellikleri isteğinize göre ayarlayıp, Save butonuna tıklayarak ekran görüntüsünü bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.


Amazfit marka akıllı saatlere APK yükleme, kaldırma ve ekran görüntüsü alma işlemlerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Şunu da ayrıca belirtmek istiyorum. APK Installer uygulaması akıllı saatlere özgü bir uygulama değil. USB hata ayıklamasını aktif ettiğiniz takdirde diğer Android cihazlar üzerinde de işlem yapabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bunlarda ilginizi çekebilir…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir