Remix OS ile USB Belleğinizden Android Çalıştırın!

remix

Bu yazımda son zamanlarda oldukça popüler olun, ismini sıkça duyduğumuz, Android tabanlı işletim sistemi Remix OS’un kurulumundan bahsedeceğim.

Öncelikle kısaca Remix OS’dan bahsedelim. Remix OS, Jide firmasının Android-x86 projesi üzerine geliştirdiği, Android tabanlı bir işletim sistemidir. Ultratablet ismini verdikleri tabletlerinde ve Mini ismini verdikleri cihazlarında hali hazırda Remix OS sürümünü kullanmakla beraber, birde USB bellekler üzerinde çalışması için tasarlanmış Remix OS for PC sürümünü de yayınlamışlardır.

Android-x86 projesi hakkında detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

Başlamadan önce…

Firma Remix OS için en az 20mb/s yazma hızına sahip, FAT32 destekli, USB 3.0 bellek kullanmanızı öneriyor. Eğer kaliteli bir deneyim istiyorsanız bu öneriyi dikkate almanızda fayda var. USB 2.0 bellekle çok geç açılıyor ve hatta açılamayabiliyor. Zaten boot esnasında belleğinizi test ediyor, yazma hızı 10mb/s’nin altındaysa ki 2.0 ise kesinlikle altında olacaktır, uyarı verecektir. USB belleğiniz işlem sonrasında biçimlendirileceği için içerisindeki dosyalarınızı aldığınızdan ve belleğinizin boş olduğundan emin olun…

Kurulum Adımları

Remix OS for PC indirme sayfasına gidelim. İlgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayın.

1

Karşımıza yukarıdaki gibi bir sayfa gelecek. “I am a developer and…” kutusunu işaretlediğimizde indirme butonları aktif hale gelecektir.

İndirme yapmadan önce bilgisayarınız için doğru sürümü seçtiğinizden emin olun. Legacy versiyonu genelde birçok bilgisayar ile uyumludur. Ancak EFI sistemini kullanan yeni bilgisayarlar için uygun sürümü indirmeniz gerekecektir.

Uygun sürümü dilerseniz torrent aracılığıyla ya da normal şekilde butonlara tıklayarak indirebilirsiniz.

2

İndirdiğiniz arşiv dosyasının içerisindeki dosyalar arşivden çıkarın. Dosyanın içerisinden nasıl kurulacağına dair İngilizce bir metin belgesi, Remix OS ISO kalıp dosyası ve USB’ye yazdırabilmeniz için gerekli olan araç çıkacak. USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve Remix OS USB Tool uygulamasını çalıştırın.

3

Browse butonuna tıklayarak, Remix OS ISO kalıp dosyasını seçin. USB Disk kısmında doğru belleğin seçili olduğundan emin olduktan sonra Tamam’a tıklayarak yazma işlemini başlatın.

4

İşlemin tamamlanmasını bekleyin ve bu esnada USB belleğinize müdahalede bulunmayın. Bu adım duruma göre 5-10dk arası sürebilir.

5

Yazma işlemi tamamlandı. Dilerseniz “Şimdi yeniden başlat” butonuna tıklayıp, bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz ya da daha sonra denemek istiyorsanız Çıkış butonuna tıklayıp, uygulamayı kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda F12 tuşuna basarak USB’yi seçip bilgisayarı USB’den başlatabilirsiniz. Bu aşama bilgisayarınızın modeline göre değişiklik gösterebilir. Eğer boot yöneticisine ulaşamıyorsanız F2 ya da DEL tuşu ile BIOS’a girip, First boot device seçeneğini USB olarak ayarlayabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra eski haline döndürmenizi tavsiye ederim.

USB’den başlatmak istediğinizde karşınıza Guest Mode ve Resident Mode olmak üzere iki seçenek çıkacak. Remix OS’u kapattığınızda verilerin sıfırlanmasını istiyorsanız Guest Mode’u seçebilirsiniz.

Kurulum işlemini olabildiğince anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda da imkanım olursa kullanıcı deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım…


Google Play Store Kurulumu

 • Remix OS’u başlatın.
 • GMSInstaller.apk dosyasını buradan, Attachment kısmından indirin.
 • İndirdiğiniz apk dosyasını kurun. (Bilinmeyen kaynakları aktif etmeniz gerekecek)
 • Yüklediğiniz uygulamayı çalıştırın ve “One-click to install Google Services” butonuna tıklayın. Google Play Hizmetleri otomatik olarak indirilip, yüklenecek.
 • Ayarlar->Uygulamalar’a girin. Google Play Hizmetleri ve Google Hizmetler Çerçevesini bulun ve ikisininde verilerini ve önbelleklerini temizleyin.
 • Remix OS’u yeniden başlatın.

Kaynak: iNSTALL GOOGLE PLAY SERVICES ON REMIX OS 2.0 ALPHA

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

8 Cevaplar

 1. fatih dedi ki:

  Merhaba Flash bellek e remix os kurdum çalıştı . ertesi gün tekrar remix os u nasıl açacağim pc de masa üstünde bir simge yok.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merbaba, USB belleği bilgisayarınıza takıp, USB den boot etmeniz gerekiyor. Windows içinde çalıştıramazsınız. Yazımı dikkatli okursanız orda bahsetmiştim.

 2. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Bu İşletim Sistemi İçin Hangi Sistem Özelliklerini Tavsiye Edersiniz.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba, Remix OS oldukça az kaynak kullanan bir sistem. Eğer çok eski bir sisteminiz yoksa problem olmayacaktır.

 3. Muhammed dedi ki:

  Ben bunu bilgisayarıma kurduğumda dosyalarına bir zararı olmayacak dimi yani hardiskte dosyaları kalacak dimi.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   USB’ye kurulum ve ondan boot edildiği sürece diskinizdeki verilere herhangi bir etkisi olmayacaktır.

   • Muhammed dedi ki:

    Biraz fazla soru olucak ama indime sayfasında 404 çıkıyor başka link verirmisiniz

    • Hamdi Çatal dedi ki:

     Anladığım kadarıyla Remix OS kullanımdan tamamen kalkmış. Üçüncü parti sitelerden bulabilirsiniz belki ama resmi sitesi olmadığı sürece benim paylaşmam doğru olmaz. Daha güncel dağıtımları denemenizi tavsiye ederim. Belki Elementary OS iyi bir seçim olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir