Android Cihazlarda DNS Değişikliği Nasıl Yapılır?

YouTube-app-for-Android

Bu yazımda sizlere Android cihazınız üzerinden, DNS değişikliği yaparak Youtube’a nasıl bağlanabileceğinizi anlatacağım. Bunun için Google Play’de yer alan ufak bir DNS değiştirme uygulamasını kullanacağız. Başlamadan önce şu hususu belirtiyim. Uygulamayı kullanabilmeniz için cihazınız mutllaka ROOT’lanmış olmalı. Daha önce cihazınızı rootlamadıysanız ve bu işlemin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız Google’da telefonunuzun modelini yazarak rootlama işlemini, artılarını, eksilerini mutlaka araştırın. Cihazınızın rootlu olduğunu varsayarak anlatıma geçiyorum.

  • İlk olarak buradan yada telefonunuzdaki Google Play Store uygulamasından “DNS Changer” uygulamasını bulup, telefonunuza yükleyelim.
  • Ardından DNS Changer uygulamasını çalıştıralım. İlk resimde gördüğünüz gibi uygulamamız açıldı.
  • Primary DNS kısmında “Select from list of DNS” butonuna tıklayalım. Karşımıza 2.resimdeki pencere gelicek. Youtube’a girebilmek için ben Google’ın DNS’lerini kullanıyorum. Dilerseniz listeden farklı bir DNS seçip kullanabilirsiniz. “US – Google 1” seçeneğini seçelim.
  • Alternate DNS kısmında “Select from list of DNS” butonuna tıklayalım. Karşımıza 3.resimdeki pencere gelicek. İkincil DNS olarak da “US – Google 2” seçeneğini seçelim.
  • DNS seçim işlemlerinden sonra “SET” butonuna tıklayıp DNS ayarlarını kaydedelim.

NOT: Bu işlemler sırasında uygulama sizden Superuser yetkisi isteyebilir. Uygulamanın bu yetkiyi kullanmasına izin vermelisiniz. Aksi takdirde uygulama çalışmayacaktır.

Bu işlemlerden sonra Youtube’a girmek için bir iki dakika beklemenizi öneririm. Gördüğünüz gibi DNS değişikliği ile hem kablosuz bağlantıda hemde mobil veride rahat bir şekilde, hiçbir engelle karşılaşmadan Youtube’a bağlandık.

5

Resimler ve anlatım bana aittir. Ekran görüntülerini de kendi telefonumdan aldım. DNS değiştirme işlemini uygularken herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Eğer işlemler sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım…

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir