Asus Telefonlarda Tüm Çağrıları Otomatik Kaydetme

Bu yazımda Asus markasının güncel cihazlarında varsayılan olarak bulunan çağrı kaydetme işlevinden bahsedeceğim. Kaydetme özelliği sayesinde, gelen ve giden çağrıları ek bir yazılıma gerek duymadan kayıt altına alabilirsiniz. Bu işlemi çağrı esnasında arama ekranında bulunan kayıt düğmesini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ben burada daha çok gelen ve giden tüm çağrıların otomatik olarak nasıl kaydedilebileceğinden bahsedeceğim.


ÖNEMLİ UYARI

Karşınızdaki kişinin bilgisi olmadan görüşmeyi kaydetmek yasal olmayabilir. Bu durumda sorumluluk tamamen size aittir. Ayrıca izinsiz alınan kayıtlar hukuki anlamda delil yerine geçmeyebilir. Kullanma amacınızı iyice düşünün ve kötü niyetle kullanmaktan sakının.


Bu Özellik Hangi Cihazlarda Bulunuyor?

Çağrı kaydetme özelliği varsayılan olarak Asus markasının Zenfone 5 ve Zenfone 5Z gibi güncel modellerinde ve diğer markaların bazı modellerin bulunuyor. Elimde tam liste olmadığından ve hepsini ayrı ayrı inceleyemeyeceğim için Asus markası Zenfone 5 ZE620KL modeli üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

Not: Çağrı kaydetme işini Play Store’dan indireceğiniz üçüncü parti uygulamalar ile de yapabilirsiniz. Fakat güvenlik açısından kesinlikle bu uygulamaları kullanmanızı önermiyorum. Şunu unutmayın ki yüklediğiniz uygulamalara verdiğiniz izinler sayesinde görüşme kayıtlarınız rahatlıkla kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Asus Arama Kaydı Ayarları – 1

Otomatik Çağrı Kaydetme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

  • Çağrı kaydetme özelliğini aktif etmek için öncelikle telefonunuzun menüsünde bulunan “Kişiler” yani rehber uygulamasını açın.
  • Sağ üstte bulunan üç nokta şekline ve ardından “Ayarlar” seçeneğine basarak yukarıdaki ayar ekranına ulaşın.
  • Buradan “Arama” seçeneğine basıp, “Arama Ayarları” sayfasına ulaşın. (ortadaki görsel)
  • “Arama Ayarları” sayfasında “Diğerleri” sekmesinde bulunan “Gelişmiş” seçeneğine basın.
  • “Gelişmiş Ayarlar” ekranında “Arama Kaydı” seçeneğine basarak kayıt ayarlarına ulaşın.

Asus Arama Kaydı Ayarları – 2

“Arama Kaydı” ekranında kayıt bildirimini aktif/pasif hale getirebilir, otomatik arama kaydını aktif edebilirsiniz. Arama kaydı bildirimi aktif hale getirilirse, kaydedilen görüşmeyi bitirdiğinizde kayıt alındığına dair bir bildirim düşecektir. Bu bildirime tıklayarak kaydedilen görüşmeyi dinleyebilirsiniz.

Otomatik arama kaydı özelliğini aktif ederseniz gelen ve giden tüm aramalar otomatik olarak kaydedilecektir. Eğer tüm aramaların kaydedilmesini istemiyorsanız “Aramaları Kaydet” seçeneği ile tüm numaraların kaydedilmesini veya sadece seçili numaralardan gelen/giden çağrıların kaydedilmesini seçebilirsiniz.

Eğer sadece seçili numaraların kaydedilmesini isterseniz, “Seçili Numaralar” kısmından sadece bilinmeyen numaraları kaydet seçeneğini de aktif hale getirebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Yakup dedi ki:

    Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir