Opera Mobile Linkleri Native Uygulamalarda Açma

Opera Mobil, barındırdığı özellikler ve arayüz tasarımıyla uzun zamandır pek çok mobil cihaz kullanıcısının favori tarayıcısı olmuş durumda ve yeni kullanıcılar arasında da hızla yayılıyor. Dahili reklam engelleyici, ücretsiz dahili VPN ve gece modu gibi bir çok kullanışlı özelliği sayesinde bilgisayar kullanıcılarından sonra mobil cihaz kullanıcılarının da dikkatini fazlasıyla üzerine çekmeyi başarıyor. Tabi bu yeteneklerinin ve avantajlarının yanında her uygulamada olduğu gibi çeşitli dezavantajlar ve kullanım zorlukları da içermiyor değil. Opera Mobil kullanıcılarının şikayetçi olduğu önemli konulardan bir tanesi de tarayıcıda gezinirken karşımıza çıkan Youtube, Twitter gibi sosyal medya, alışveriş siteleri ve mobil uygulaması bulunan diğer servislerin linklerinin mobil uygulamada bulunan uygulamalarda değil de Opera Mobile tarayıcısında açılmasıdır. Pek çok kullanıcı bu durumdan şikayetçi ve şikayetlerini çeşitli forumlarda belirtmekteler. Fakat Opera uzun zamandır bu konuda herhangi bir düzenleme yapmamaktadır.

Neden bunlardan bahsediyorum?

Son zamanlarda yukarıda bahsettiğim durumun kullanıcı deneyimimi fazlasıyla etkilediğini farkettim ve bende dahil pek çok kullanıcının canını sıkan bu eksikliği gidermek için alternatif çözümler aramaya başladım. Eğer tarayıcınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmek zor gelmiyorsa tarayıcı değiştirerek bu durumdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Eğer Opera Mobile kullanma konusunda ısrarcıysanız birazdan anlatacağım basit yöntemle biraz zahmetli de olsa tarayıcıdaki linkleri mobil uygulamalarda açabileceksiniz.

Open Link With

Peki bu işi nasıl yapacağız?

Öncelikle yapmanız gereken telefonunuzun uygulama mağazasından Google Play Store’da bulunan Open Link With veya aynı işlevi yerine getiren bir uygulama indirmek. Bu uygulamanın işlevi bağlantıları paylaşım yoluyla mobil cihazda bulunan native uygulamalarda açmak. Windows kullanıcısı iseniz bir dosyaya sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan “Birlikte aç” işlevi olarak düşünebilirsiniz ve bu uygulama da tam olarak bu işi yapıyor.

Open Link With uygulamasını Android cihazınız için buradan indirebilirsiniz…

Not: İlgili uygulama veya yayıncısı ile herhangi bir bağlantım yoktur. İşimi görebileceğini düşündüğüm ve düşük boyutlu olmasından dolayı tercih ettim. Uygulamayla alakalı sorularınızı geliştiricisine yöneltebilirsiniz.

Uygulamayı kurup, çalıştırdığınızda sizden cihazınızdaki uygulamalara erişim için yetki isteyecektir. Yetkiyi tanımladıktan sonra uygulamanın işlevini kullanmaya başlayabilirsiniz. Yukarıdaki görselde de anlatmaya çalıştığım gibi uygulamasında açmak istediğiniz linkin üzerine basılı tutup, bağlantıyı paylaş dediğinizde “Open Link With” uygulamasının ikonunu ve “Birlikte aç…” etiketini göreceksiniz. Bu simgeye bastığınızda linkin açılmasını istediğiniz uygulamayı seçip, uygulamadan devam edebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir