Android Studio Olmadan Flutter Geliştirme Ortamı Kurulumu

Bu yazımda pek çok geliştiricinin ortak kabusu olan Android Studio uygulamasını kurmadan Flutter geliştirme ortamının kurulumundan bahsedeceğim. Bu adımları uyguladığınızda VSCode ile rahatlıkla Flutter uygulamaları geliştirebilir duruma geleceksiniz. Tabi ki bu işlemler Android Studio kurup geçmekten bir miktar zahmetli olabilir. Haliyle Java JDK, Android SDK gibi gereklilikleri tek tek manuel kurmamız gerekecek. Ama sonuçta Android Studio ile uğraşmak zorunda kalmadığınız için bu durum sizi fazlasıyla mutlu edecektir. Çok fazla uzatmadan kurulum adımlarına geçelim… 🙂

Başlangıç Adımları

Visual Studio Code uygulamasını buradan indirip, kurun. Flutter ve Dart eklentilerini yükleyin. Bu işlemleri VSCode arayüzünden rahatlıkla yapabilirsiniz.

VSCode – Flutter ve Dart Eklentilerinin Kurulumu

Tüm gereklilikleri kurabileceğiniz ortak bir klasör oluşturun. Kolay erişim için C:\ dizini altında Android isimli bir klasör oluşturmanızı tavsiye ediyorum. “C:\Android” şeklinde olabilir. Sonraki adımlarda bu dizini sık sık kullanacağımızdan eğer farklı bir sürücüde vs. oluşturduysanız gerekli yerleri düzenlemeyi unutmayın.

Java JDK Kurulumu

Güncel Java JDK 20 dosyasını buradan indirin. x64 Compressed Archive olarak yer alan, zip uzantılı dosyayı indirmelisiniz. İndirdiğiniz JDK zip dosyasının içindeki klasörü daha önce oluşturduğunuz C:\Android dizinine çıkarın. “jdk-20.0.2” şeklinde olan klasörün ismini kolay erişim için “openjdk” olarak düzenleyin. Son durumda yolumuz “C:\Android\openjdk” şeklinde olmalı.

Flutter SDK Kurulumu

Güncel Flutter SDK sürümünü buradan indirin. Get the Flutter SDK başlığının altındaki butondan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İndirdiğiniz zip dosyasının içerisindeki “flutter” klasörünü yine ikinci adımda oluşturduğunuz Android dizinine çıkarın. Yolu “C:\Android\flutter” şeklinde olmalı.

Android Komut Satırı Aracının Kurulumu

Android komut satırı aracını buradan indirin. Windows için “commandlinetools-win-xxx_latest.zip” şeklinde bir isimlendirmesi olmalı.

Android dizininde “cmdline-tools” ismiyle boş bir klasör oluşturun. Daha sonra indirmiş olduğunuz zip içerisindeki “tools” klasörünü “cmdline-tools” içerisine çıkarın. Yolu “C:\Android\cmdline-tools\tools” şeklinde olmalı.

Ortam Değişkenlerinin Ayarlanması

Aşağı yukarı gerekli tüm araçların kurulumunu yaptık. Fakat bu araçlara komut satırından ve VSCode içerisindeki terminalden doğrudan ulaşmamız gerekecek. Bunun için ortam değişkenlerini yapılandırmamız gerekiyor. Bu işlem için aşağıdaki komutları komut istemcisi(cmd) üzerinden birer birer, sırasıyla çalıştırın.

setx JAVA_HOME C:\Android\openjdk
setx ANDROID_HOME C:\Android
setx ANDROID_SDK_ROOT C:\Android\cmdline-tools
setx path "%path%;C:\Android\flutter\bin;C:\Android\cmdline-tools;C:\Android\cmdline-tools\tools\bin"

Bu işlemleri “Sistem ortam değişkenlerini düzenleyin” arayüzü üzerinden de yapabilirsiniz. Windows 10 için başlat menüsünde bu şekilde ararsanız ilgili arayüze ulaşabilirsiniz. Ortam değişkenleri eklendikten sonra durum aşağıdaki gibi olmalı. Aksi takdirde sağlıklı bir geliştirme ortamı oluşmamış olacaktır.

Windows Ortam Değişkenlerinin Oluşturulması

Android SDK Kurulumu

Bu aşamada en önemli kısma geldiğimizi söyleyebilirim. Flutter geliştirmesi için bize yardımcı olacak Android SDK araçlarının kurulumunu yapmalıyız. Bu kurulum Android sistem imajını(emulatörde kullanmak üzere), platform araçlarını, build araçlarını ve emulatörü içeriyor. Komut istemcisini çalıştırıp “sdkmanager –list” komutunu yazarsanız SDK araçlarının, sistem imajlarının vs. tam listesine ulaşabilirsiniz. Şimdi bizim yapmamız gereken ihtiyacımız olan araçları indirmek. Komutları sırasıyla komut satırında çalıştırın ve lisans bildirimlerini kabul edip, devam edin. (y tuşuna ve ardından Enter’a basın)

sdkmanager "system-images;android-34;default;x86_64"
sdkmanager "platform-tools"
sdkmanager "build-tools;34.0.0"
sdkmanager "platforms;android-34"
sdkmanager emulator

Yukarıdaki kurulumlar başarıyla tamamlandığında aşağıdaki komutu çalıştırın ve lisansları kabul edin.(y tuşuna ve ardından Enter’a basın)

sdkmanager --licenses

Flutter Konfigürasyonu

Flutter’ın Android SDK dosyalarına erişebilmesi ve onları kullanabilmesi için konfigürasyonunu yapmalıyız. Bu işlem için komut istemcisinden aşağıdaki komutu çalıştırın. Eğer kurulumları farklı bir yere yaptıysanız dizin yolunu düzenlemeyi unutmayın.

flutter config --android-sdk C:\Android

Emülatörü Oluşturma

Flutter’da geliştirdiğimiz veya geliştirmekte olduğumuz uygulamaları görebilmemiz için bir emülatöre ihtiyacımız olacak. Aşağıdaki komut ile daha önce Android SDK adımında indirmiş olduğunuz sistem imajıyla bir Android emülatörü oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki komutu çalıştırın. “Custom hardware profile” sorusunu “no” yazıp, Enter’a basarak cevaplayın.

“nexus” yazan kısım emülatörün ismi olacak. İsteğinize göre isimlendirebilirsiniz. Farklı bir imaj indirmişseniz komutun son kısmını düzenlemeyi unutmayın.

avdmanager -s create avd -n nexus -k "system-images;android-34;default;x86_64"

Emülatörü Çalıştırmadan Önce

Kurulumunu yapmış olduğunuz emülatörü çalıştırmanın iki yolu bulunuyor. Yalnız bu aşamada Android emülatörünün çalışabilmesi için Intel işlemcili cihazlarda Intel Hardware Accelerated Execution Manager(HAXM) isimli sanallaştırma motoruna, AMD işlemciler için Android Emulator Hypervisor Driver for AMD Processors isimli sürücüye ihtiyacınız olacak.

Intel işlemcili cihazlar için; HAXM kurulum dosyasını buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz zip içerisindeki “intelhaxm-android.exe” isimli dosyayı çalıştırarak, açılacak arayüzdeki yönergeleri takip ederek HAXM kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. HAXM kurulumuyla alakalı detaylı bilgi almak için buradan kurulum dökümanına ulaşabilirsiniz.

AMD işlemcili cihazlar için; Android Emulator Hypervisor Driver for AMD Processors kurulum dosyasına buradan ulaşabilirsiniz. İndirdiğiniz zip içerisindeki “silent_install.bat” isimli dosyayı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırarak kısa sürede kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra emülatör çalışabilir durumda olacaktır.

Emülatörün Çalıştırılması

Android emülatörünü çalıştırmak için komut isteminden aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

flutter emulators --launch nexus

İkinci yöntem olarak eğer VSCode ortamında geliştirme yapıyorsanız Flutter eklentisinin kurulumundan sonra Flutter kodunuz editörde açıkken F5 tuşuna basarsanız oluşturmuş olduğunuz emülatörü listede göreceksiniz. Listeden seçip, emülatörünüzü zahmetsiz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

VSCode – Android Emülatörünü Çalıştırma

Emülatörde Klavye Kullanımı

Emülatör içerisinde bilgisayarınıza bağlı klavyeniz ile giriş yapabilmek için aşağıdaki yolda bulunan dosyadaki ilgili ayarı düzenlemelisiniz. Dazla input alanı ve form ekranı içeren uygulamalar geliştiriyorsanız bu özellik işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

 • Dosya: C:\Users\<user_name>\.android\avd\<device_name>.avd\config.ini
 • Düzenlenecek kısım: hw.keyboard=no >> hw.keyboard=yes

user_name(Windows kullanıcı adınız) ve device_name(emülatörde sanal cihaza verdiğiniz isim) alanlarını kendinize göre düzenlemelisiniz.

Kurulumların Kontrol Edilmesi

Eğer yukarıdaki şekilde kodunuzu emülatörde çalıştırmayı başarmışsanız zaten sorun yok demektir. Bir şeylerin yanlış gittiğini düşünürseniz  aşağıdaki komut ile Flutter geliştirme ortamının durumunu görüntüleyebilirsiniz. Başarılı bir kurulum sonrası beklenen senaryo aşağıdaki gibidir. Android Studio olmaması bizim için hiç dert değil. Eğer farklı bir problem varsa burada mutlaka görünecektir.

flutter doctor -v

Flutter Doctor İle Kurulumların Kontrol Edilmesi

İşinize Yarayabilecek Diğer Komutlar

Var olan bir sanal emülatörü kaldırmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

avdmanager delete avd -n nexus

Hali hazırda oluşturulmuş emülatörlerin listesini görmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

avdmanager list avd

Uzun bir yazı oldu. Android Studio kurulumu yapmadan Flutter geliştirme ortamı kurabilmek epey zamanımı aldı. Ayrıca bu konuyla alakalı çok fazla kaynak bulamadım. Elimden geldiğince detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Hem Intel, hem AMD makinede geliştirme ortamını kurdum ve bu yönergelerle herhangi bir problem yaşamadım. Konu hakkında deneyiminiz bulunmuyorsa adım adım dikkatli bir şekilde okuyup, uygulamanızı tavsiye ederim. Sorularınızı yazının altına yorum yazarak iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Yararlanılan Kaynaklar

https://developer.android.com/studio/run/emulator-acceleration

https://github.com/intel/haxm

https://flutter.dev/docs/get-started/install/windows

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

13 Cevaplar

 1. Furkan dedi ki:

  Allah sizden razı olsun. Android Studio belasından kurtardınız beni

 2. Mehmet Kılıç dedi ki:

  Tam aradığım reçeteyi yazmışsınız. Emeğiniz için teşekkürler. Çok faydalandım.

 3. Mehmet dedi ki:

  Emulator, web ve windows desktop modlarında problemsiz çalışıyor. Kendi telefonumu usb hata ayıklama modunda takıp çalıştırmak istediğimde “Error connecting to the service protocol: failed to connect to http://127.0.0.1:50157/-5NjOFWoIJM=/” bu hatayı alıyorum. Telefon modeli: Samsung Galaxy S4 Mini ; VSCode da GTI9500 ( android-arm) şeklinde görünüyor. Uygulama açılacakken durduruldu mesajı gönderiyor. Bir çözüm yolu var mı?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Flutter için kullandığın Android SDK sürümüyle cihazın Android sürümü eşleşiyor mu? Öncelikle bunu kontrol ederek başlayabilirsin. Daha sonra telefonda uygulama olarak görünüyorsa onu kaldırıp, tekrar uygulamayı çalıştırmayı deneyebilirsin.

 4. Tayyip dedi ki:

  Selamlar. Bu güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Şu anda android 9.0 yerine daha yüksek sürümlü bir android cihaz kurulumu için neleri değiştirmem gerekiyor. Bilgi verebilir misiniz?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Selamlar. Öncelikle rica ederim. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

   Android SDK Kurulumu adımında aşağıdaki kısımda bulunan android-28 imajı Android 9 sürümüne karşılık geliyor.

   sdkmanager “system-images;android-28;default;x86_64”
   sdkmanager “build-tools;28.0.3”
   sdkmanager “platforms;android-28”

   Öncelikle bu kısmı düzenlemelisiniz. Android 10 için android-29, Android 11 için android-30 kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için: https://developer.android.com/studio/releases/platforms

   Build Tools için de şuan güncel durumda olan 29.0.3 sürümünü kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için: https://developer.android.com/studio/releases/build-tools

   Bu komutlarda gerekli düzenlemeleri yaptığınızda güncel Android sürümlerini hedefleyen geliştirmeler yapabilirsiniz.

   • Tayyip dedi ki:

    Daha önce sizin yaptığınız düşük sürümü kurmuştum. Bunu kurmak için o sürümü kaldırmam gerekiyor mu? Yoksa ikisi de kurulabiliyor mu?

    • Hamdi Çatal dedi ki:

     Android SDK Kurulumu adımında güncel komutları yeniden sırayla çalıştırırsan eskisini ezer diye düşünüyorum. Aynı şekilde emülatör oluşturma adımındaki sürümü de güncellemeyi unutma.

     • Tayyip dedi ki:

      dediğin şekilde gerçekleştirdim. Emülator açıldı fakat android sistemi açılmadı. Siyah ekran olarak kalıyor. Bo konuda bir fikriniz var mı ? Rahatsız ediyorsam kusura bakmayın.

 5. SAK dedi ki:

  Dün bütün gün android studio ile uğraştım. Bu sabah yazınızla karşılaştım ve sorunsuz bir şekilde kurulumları tamamladım. Adım adım çok güzel bir şekilde anlatmışsınız. Çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir