Hetzner Cloud’a Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Hetzner firması Almanya merkezli bir hosting şirketi ve veri merkezidir. Sunucu işleriyle uğraşan herkes mutlaka firmayı duymuştur. Her ne kadar dünyada DigitalOcean kadar yaygın olmasa da, ağırlıklı Avrupa’da ve fazla yaygın olmasa da Türkiye’de birçok kişinin bildiği ve tercih ettiği bir sunucu firmasıdır. Hetzner’in tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de düşük fiyata, rakiplerine göre daha yüksek donanıma sahip sunucular kiralayabiliyor olmanızdır. Aylık 3 Euro gibi rakamlara bireysel kullanıcıların işini görebilecek cloud sunucu paketi sunabiliyorlar. Yazımın devamında Hetzner domain yönlendirme işleminden bahsedeceğim ama öncesinde Hetzner firmasıyla alakalı birkaç cümle daha yazmak istiyorum.

Hetzner Cloud Prices

Hetzner firması fiyatlarının uygun olması ve güvenilirliğini kanıtlamış olması nedeniyle benim gibi pek çok bireysel ve profesyonel kullanıcının tercih ettiği bir firma. Her ne kadar ilk abonelik işlemi biraz zorlu olsa da sonrasında eğer çok amatör veya bu konulara uzak değilseniz rahat edeceğinizi söyleyebilirim. Şunu da belirtmeliyim ki Hetzner rakipleriyle kıyaslandığında çok da kullanıcı dostu ve pratik bir arayüze sahip değil. Sunucumu ilk oluşturduğumda her şey yolunda gibi gözükse de domain yönlendirme işi biraz kafamı karıştırmıştı. Neyse ki ufak bir araştırma ve biraz da deneme yanılma yoluyla bu konunun üstesinden gelebildim. Bu konuda Almanca dışında pek fazla kaynak olmadığından kullanıcıların faydalanabilmesi açısından böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Nasıl yapıyoruz bu domain yönlendirme işini?

Hetzner sunucunuza domain yönlendirme işini yapabilmeniz için birbirinin alternatifi iki farklı yöntem paylaşacağım. Birincisi Hetzner Robot arayüzünden DNS kaydı oluşturmak ve domainizi kayıt ettiğiniz firmanın yönetim panelinden alan adınızı Hetzner’in nameserver adreslerine yönlendirmek. İkinci ve daha pratik olarak yöntem ise alan adınızı arada Cloudflare kullanarak sunucunuza yönlendirmek. Ben pratik ve hızlı olması açısından ikinci yöntemi tercih ediyorum. Tercih sizin…

İlk Yöntem: Hetzner Nameserver’larına Yönlendirme

Bu işlem için öncelikle Hetzner Robot arayüzüne gitmelisiniz. İlgili arayüze buradan ulaşabilirsiniz veya Cloud panelinizden geçiş yapabilirsiniz.

Hetzner Robot DNS Entries

Robot arayüzünde sol tarafta bulunan menüden “DNS entries” sayfasına geçin. Açılan sayfada “New DNS entry” butonuna tıklayın.

Hetzner Robot Create New DNS Entry

Açılan ekranda domain kısmına kullanmak istediğiniz domaini yazın. Type kısmından “DNS entry with standart zonefile” seçeneğini seçin. “IP address” kısmına ise Hetzner Cloud sunucunuzun IP adresini yazıp, “Create DNS entry in obligation” butonuna tıklayın. Eğer bilgileri doğru girdiyseniz başarılı mesajı alacaksınız. Şimdi sol taraftaki menüden yine “DNS entries” sekmesine gidin.

Hetzner DNS List

Açılan ekrandaki listeden domain adresinize tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir ekranla karşılacaksınız. Bu ekranda alan adınızı yönlendirmeniz gereken nameserver adreslerini görebilirsiniz. Hemen altında da gelen isteklerin yönlendirileceği IP’ler, A ve MX kayıtlarını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken alan adınızı kayıt ettiğiniz firmanın yönetim paneline gidip, alan adınızı yukarıdaki üç nameserver adresine yönlendirmek olacak. Daha önce de belirttiğim gibi bu yöntem biraz zahmetli ve karmaşık. Şimdi daha pratik olan ikinci yönteme geçelim.

İkinci Yöntem: Cloudflare Kullanarak Yönlendirme (tavsiye edilen)

Normalde araya farklı bir servis veya arayüz eklemeyi pek tercih etmesem de bu konu önemli bir istisna olabilir. Cloudflare alan adı yönlendirme işleminin yanı sıra sunucunuzu DDoS ataklarından koruma özelliğine de sahip. Tamamen koruma garantisi yok ama en azından gelen saldırıları bir miktar hafifletecektir. Bireysel kullanıcılar için ücretsiz bir servis fakat sunucunuzu profesyonel amaçlar için kullanıyorsanız ücretli paketlerine de bakmanızı tavsiye ederim. Öncelikle buradan Cloudflare sitesine gidip kayıt olmalısınız. Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra buradan Cloudflare Dashboard sayfanıza gidebilirsiniz.

Cloudflare Add Site

Üyelik işlemleri tamamlanınca sizi yönlendirecektir zaten ama yeni üyelik açma imkanım olmadığı için Dashboard üzerinden anlatıma devam edeceğim. Buradan “Add Site” butonuna tıklayın.

Cloudflare Add Site

Domain adresinizi yazın ve tekrar “Add Site” butonuna tıklayın.

Cloudflare Plans

Cloudflare planınızı seçin. Ben ücretsiz plan üzerinden devam edeceğim. Eğer profesyonel olarak kullanacaksanız diğer planları da gözden geçirebilirsiniz.

Cloudflare DNS Records

Açılan sayfada eğer hali hazırda domain yönlendirmeniz bulunuyorsa otomatik olarak burası dolacak. Eğer daha önce nameserver yönlendirmesi yapmadıysanız yukarıdaki kısımdan A ve MX kayıtları oluşturup, yönlendirmenizi yapabilirsiniz. A kaydını seçip, Name kısmına domain adresinizi yukarıdaki gibi yazın. IPv4 adress kısmına da sunucunuzun IP adresini yazın ve “Add Record” butonuna tıklayın. Aynı şekilde Name kısmına “www” yazıp, IP adresinizi ekleyip, bir kayıt daha ekleyin. Bu işlem domaininizin başında www ile gelindiğinde de sunucuya yönlendirilmesini sağlayacak. Yine aynı şekilde domaininizi mail adresi olarak kullanıyorsanız ve MX kaydı eklemeniz gerekiyorsa yine benzer şekilde A yerine MX seçip, MX adreslerini yazıp, kaydı ekleyin ve “Continue” butonuna tıklayın.

Cloudflare Nameservers

Continue butonuna tıkladığınızda yukarıdaki gibi Cloudflare nameserver adreslerini göreceksiniz. Bu aşamadan sonra alan adınızı kayıt ettirdiğiniz firmanın paneline gidip, alan adınızı bu nameserver adreslerine yönlendirmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra Hetzner üzerinden herhangi bir işlem yapmadan, DNS kaydı oluşturmadan, alan adınızla sunucunuzu erişebileceksiniz.

Cloudflare Dashboard

Nameserver yönlendirmesinden ve sistemin doğrulamasından sonra Cloudflare Dashboard ekranından genel durumu görebilir, DNS kayıtlarını güncelleyebilir ve Cloudflare firmasının sağladığı çeşitli özelliklerden faydalanabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. alper dedi ki:

    Eyvallah ya makbule geçti.

  2. Alexa Düşürme dedi ki:

    Hetzner Nameserverlara ynlendirmede sorun yaşayan biri olarak yazınızı okudum detaylı anlatım yapmışsınız diğer sorun yaşayan arkadaşlarında faydalanacağını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir