Blog Tutmak Ne Kadar Faydalı?

blog

Bir rivayete göre blog tutmak faydalıymış. Kime göre, neye göre faydalı? Faydalı mı değil mi tartışılır ama kesin olan bir şey var ki zaman zaman kendimi yazıyla, kelimelerle daha rahat ifade edebildiğimi düşünüyorum. Uzun süredir bloğuma sadece teknik içerikli yazılar giriyorum. Aslında bu siteyi açtığımda düşüncem bu değildi ama nedense düşündüğüm şeyleri bir türlü uygulama fırsatım olmadı ya da ben kendimi bununla avutuyorum.  🙂

Neyse konumuza dönelim. Çok tecrübeli bir blog yazarı olmasam da, bu mesele ile ilgili kişisel düşüncelerimi belirtmek istiyorum. Bir kere blog yazarlığını bir meslek olarak ya da bir kazanç kapısı olarak görmüyorum. (Sitedeki reklamlara takılmayın, host masrafını bile zor karşılıyor :mrgreen: ) Aklımdan geçenleri paylaşmak, nadir de olsa yazdığım yazılarla, fikirlerimle alakalı geri dönüşler almak beni oldukça memnun ediyor.

İnsanlar internet ortamında farklı amaçlarla blog tutabiliyor. Kimisi işiyle alakalı, kimisi hobisi, ilgi alanlarıyla alakalı yazılar yazıyor. Kimisi yaşantısını blog haline getirirken, kimileri ürün tanıtımı ve pazarlama ile alakalı yazılarla bu uğraşa devam ediyor. Kısacası aklınıza gelebilecek her konuda, her alanda blog tutabilmeniz, yazılar yazabilmeniz mümkün.

Çevrenizde belli konular hakkında konuşup, fikir alabileceğiniz insanlar olmayabilir. Aslında bu durumun belki de en basit çözümü düşüncelerinizi yazıya aktarıp, insanlarla çeşitli kanallar aracılığıyla paylaşmaktır. Sadece kişisel sitelerle, blog sayfalarıyla sınırlandırmamak gerekir. Günümüzde sosyal medya ve forumlar aracılığıyla birçok kişi farkında olmadan bu işle uğraşıyor ve ortaya çok güzel metinler, blog yazıları çıkabiliyor.

Toparlamak gerekirse, aslında blog yazma işini birçoğumuz farkında olmadan yapıyoruz. Tek yapmamız gereken bunun farkına varıp, düşüncelerimizi, yazdıklarımızı kayıt altına almak. Bunu yaptığınızda zaten sizde faydalarını görmeye başlayacaksınız. Blogunuz aslında bir nevi yedek hafızanız olacak.

Bu yazı aklıma nerden esti, nerden geldi, sanırım beni bu yazıyı yazmaya Davut Kara teşvik etti. İlgili yazısında benden bahsetmiş, bende konuyla alakalı birşeyler yazmadan geçemedim. Kendisinin yazılarına da bakmanızı tavsiye edip, yazıma burada noktayı koyuyorum. Sizlerde lütfen konu hakkındaki düşüncelerinizi, fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir