İnternet Tarifelerindeki Olumlu Gelişmeler

Konuyla alakalı son yazımda ülkemizdeki internet ve kota miktarlarıyla alakalı yaşanan sorunlardan ve bazı çözüm önerilerinden bahsetmiştim.

BTK tarafından uygulamaya konulan ve servis sağlayacılarına diretilen bazı uygulamalar geçtiğimiz sene hayata geçirilmişti. Bu uygulamalar nelerdi, kısaca hatırlamakta fayda var;

  • AKN sonrası internet hızı bütün tarifelerde 3Mbit olarak belirlenmişti. Bu yeni güncellemelerle beraber hız düşümü tarife hızına bağlı olarak kademeli olarak düşürülmeye başlandı. 8Mbit’e kadar olan tarifelerde 3Mbit, 16Mbit’e kadar olan tarifelerde 5Mbit, 25 Mbit’e kadar olan tarifelerde 8Mbit, 35Mbit’e kadar olan tarifelerde 16Mbit olacak şekilde uygulanmaya başlandı.
  • Ay boyunca gece 02:00 ve 08:00 saatleri arasındaki internet kullanımının o ayki kotayı etkilememesi ve AKN aşılmış olsa bile bu saatler arasında bağlantı hızının eski haline yükseltilmesi sağlandı.
  • Ek olarak 01 Ocak 2019 tarihine kadar AKN uygulamasının tamamen kaldırılması kararlaştırıldı.

Yukarıdaki uygulamalar tüm servis sağlayacıları tarafından zorunlu olarak uygulanmakta. Kimi servis sağlayıcısı bu uygulamanın cezasını kullanıcılara kesmeye çalışsa da, kimi sağlayıcılar da bu uygulamaları sonuna kadar destekleyip, kullanıcıların lehine yönelik uygulamalar yapmakta.

Bu sağlayıcıların başında gelen firma da şüphesiz Türknet. Bu yazıyı yazmamdaki etkende aslında geçtiğimiz hafta Türknet’in yaptığı devrim niteliğindeki bu atılımları oldu. Türknet, geçen hafta kendi altyapısında olan, olmayan kullanıcıları ayırt etmeden, bütün kullanıcıların Adil Kullanım Kotası’nı kaldırdığını açıkladı. Bu açıklamayı da düzenledikleri bir basın toplantısı ve sosyal medya aracılığıyla yaptılar.

Firmanın yaptığı basın toplantısında benim dikkatimi çeken bir diyalogdan bahsetmek istiyorum. Toplantıya katılan basın mensuplarından birinin, Türknet yetkilisine televizyon reklamları hakkında sorduğu soruya yetkili şu şekilde cevap verdi: “Biz televizyon reklamlarına harcayacağımız parayı, kullanıcıların kotalarını kaldırmaya harcadık.” Yetkilinin bu sözünden sonra söylenebilecek birşey kalmadı benim açımdan. Sonuçta reklamlarda Messi’yi de oynatsanız, Ronaldo’yu da, kullanıcılar verdiğiniz hizmetten memnun değilse harcadığınız parayla kalıyorsunuz.

Sonuç olarak Türknet’in bu tutumu ve davranışı, beni bu ülkede hala kullanıcılarını düşünen firmaların olduğuna dair umutlandırdı. Umarım hizmet kalitesini de, kullanıcı sayıları gibi katlayarak arttırmayı başarabilirler.

Sizde hemen Türknet’li olmak ve 1 ay bedava kullanmak istiyorsanız hemen buradan aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Eğer müşteri hizmetleri aracılığıyla abone olmak isterseniz davet kodunu kullanabilirsiniz; PBC20YF43BOT

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir