Airties Modemlerde Bağlantı Kalitesini Arttırma

İnternet bağlantı problemlerinden ve çözüm önerilerinden bir önceki yazımda bahsetmiştim. Bu yazımda ise Airties modemlerde (Broadcom chipsetli modemlerde) SNR Margin değerinin nasıl arttırılabileceğinden bahsedeceğim. SNR Margin (SNR Sınırı) değerinin ne anlam ifade ettiğine ve normal değerlerin ne şekilde olması gerektiğine de yine bir önceki yazımda kısaca değinmiştim.

Peki bu SNR Margin değerini arttırmak için neler yapabiliriz?

 1. İnternet ve telefon tesisatının sağlam olduğundan emin olunmalı, eğer sağlam değilse veya eskiyse tesisat yenilenmeli. (Nispeten uğraştırıcı ve maliyetli bir işlemdir.)
 2. Eğer tesisatta sorun yoksa servis sağlayıcısından bağlantı hızının daha düşük bir değere sabitlenilmesi istenilmeli. (Eski haline döndürmek için yine servis sağlayıcısına başvurmalısınız.)
 3. Yukarıdaki iki madde ile uğraşmak istemiyorsanız ve Airties marka modem (ya da Broadcom chipsetli diğer modemler) kullanıyorsanız basit bir işlemle hız değerlerini düşürerek, SNR Margin değerini değerinizi yükselterek daha kaliteli bir internet bağlantısına sahip olabilirsiniz.

Not: İşlemlere başlamadan önce Broadcom chipsetli bir modeme sahip olduğunuzdan emin olun. Bu işlemler tarafımca Airties 5650 modelinden denenmiş ve başarılı olunmuştur. Oluşabilecek hasarlardan sorumlu olmayacağımı da ayrıca belirtmek isterim.

İşlemler

İlk olarak şuanki bağlantı ve hat değerlerimize bir göz atalım. Gördüğünüz gibi modeme yaklaşık 48Mbit’lik bir sinyal geliyor. Fakat kısa zamanda oluşan CRC hatalarının miktarı aslında bir terslik olduğunu bize bildiriyor.

SNR Margin (SNR Sınırı) kısmına baktığımızda da Gelen(Download) kısmında 1.9dB gibi berbat bir değerin olduğunu görüyoruz. Yani oldukça kalitesiz bir bağlantıya sahibiz.

Hız değerleriyle oynayabilmek için modeme Telnet ile bağlantı kurmamız gerekiyor. Ben bu işlem için Windows’da ücretsiz bir araç olan PuTTY uygulamasını kullandım. Buradan ilgili uygulamayı indirebilirsiniz.

Uygulamayı çalıştırdığımızda şöyle bir ekranla karşılaşıyoruz. Burada “Host Name” kısmına modemimizin IP’sini yazıp, “Connection type” kısmından “Telnet” seçeneğini seçmeliyiz. Port kısmına ve diğer ayarlara dokunmadan, “Open” butonu ile Telnet bağlantısını başlatıyoruz.

Karşımıza yukarıdaki gibi bir konsol ekranı açılacak. Burada giriş yapabilmemiz için bizden bir kullanıcı adı(login) isteyecek. Buraya “root” yazıp, Enter tuşuna basıyoruz. Daha sonra bir password(parola) isteyecek. Bu kısma da modem arayüzüne, IP ile giriş yaparken kullandığımız admin şifresini yazıp, Enter tuşuna basıyoruz. Eğer herşey yolunda giderse yukarıdaki gibi “BusyBox v1.14…” gibi bir mesaj karşımıza çıkacak.

xdslctl configure --maxDataRate [download] [upload] 100000

Yukarıdaki komutta download ve upload etiketlerinin yerine sınırlamak istediğimiz hız değerlerini yazmalıyız. (Köşeli parentezleri kaldırmayı unutmayın.) Ben kendi hattım için aşağıdaki değerleri kullandım. Upload kısmında SNR Margin değerim normal olduğu için onu düşürme ihtiyacı hissetmedim. Sadece download değerini sınırladım. Sizde bu değerleri kendinize göre yorumlayarak, gerekirse deneme/yanılma ile doğru değerleri bularak düzenleyebilirsiniz.

xdslctl configure --maxDataRate 22528 5120 100000

Bu komutu “#” işaretinin yanına yapıştırıp, Enter tuşuna bastığınızda modemdeki DSL ve Internet ışıkları sönecek ve bir süre sonra yeniden yanacak.

Gördüğünüz gibi SNR Sınırı değerimiz, hız sınırlama işleminden sonra normale döndü. Doğal olarak CRC hataları da azaldı. Bu hata zamanla tek haneli veya çift haneli rakamlara yükselebilir. Fakat önceki kadar yüksek olmadığı için bağlantınıza çok fazla etki etmeyecektir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta

Maalesef ki bu işlemler sonrasında modeminizi kapatıp açarsanız yaptığınız düzenlemeler ve hat değerleriniz eski haline dönecek. Bu nedenle bu uygulamadan sonra modeminizi mecbur kalmadıkça kapatmamanızı tavsiye ederim. Eğer kapatmanız gerekirse veya herhangi bir elektrik kesintisi olması durumunda bu işlemleri yeniden uygulayarak hat değerlerinizi tekrardan iyileştirebilirsiniz.

Elimden geldiğince detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım anlaşılır bir içerik olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

18 Cevaplar

 1. seckin dedi ki:

  ya internet hızı 16 megabit olanlar ne yapsın ve normal modem

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Hat değerleriniz düşükse servis sağlayıcınızdan internet hızınızın düşürülmesini talep edebilirsiniz. Yapılabilecek fazla birşey yok maalesef.

 2. İsmail dedi ki:

  Gerçekten çok iyi bir bilgi, teşekkürler.

 3. salih dedi ki:

  root yazdıktan sonra password kısmınba hiçbişekilde bişey yazılmıyor sonradan da kapanıyor

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Siz oraya gelince parolanızı yazın ve Enter tuşuna basın. Yazıyor aslında ama güvenlik nedeniyle görsel olarak görüntülenemiyor terminalde.

 4. Bilal dedi ki:

  Turknet kullanıcısıyım ve dediklerinizi yaptım, sorunum çözülmüş gibi görünüyor şimdilik. Önceden kopma problemleri yaşıyordum db değerinin düşük olmasından kaynaklı, hızı elle düşürünce çözüldü. Çook teşekkürler…

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Rica ederim. Sorununuzun çözülmüş olmasına sevindim. Bu arada YAPA altyapısında iseniz Türknet online işlem merkezinden veya mobil uygulamasından, Teknik Bilgiler menüsünde bulunan YAPA profilini kesintisiz olarak ayarlarsınız sorununuz kalıcı olarak çözülecek ve SNR değerleriniz yükselecektir. Dediğim gibi, sadece YAPA altyapısında iseniz geçerli. Emin değilseniz bu menüye girip kontrol edebilirsiniz.

   • Erdem Alsırt dedi ki:

    Maalesef Putty hata veriyor. “Network error: connection refused” hatası alıyorum. Sorunu nasıl çözebilirim?

 5. ensar dedi ki:

  hocam -sh: xdslctl: not found hatası veriyor

 6. Hüseyin dedi ki:

  ttnet fiber kullanıcısıyım verdikleri modeme güncelleme yapıp bozuyorlardı en son düzeldiğinde gecikmeler olmaya başladı bende yeni ve eski modemi bağladım eski modem biraz daha iyi bu ayarları eski modeme yaparsam sıkıntı olur mu ? yeni modem: tilgin hg2331 eski modem: airties 5341

 7. ONUR dedi ki:

  benim modemde her türlü ayarı yapmama rağmen telnete ulaşamadım. Sürekli bağlantı reddedildi diyor… airties 5650TT v3 modeli. Çözüm varmı acaba bu konuda ?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Türk Telekom modemlerinde kimi fonksiyonlar devre dışı bırakılıyor. Muhtemelen o nedenle erişim sağlayamıyorsunuz. Farklı bir çözümü var mıdır bilemiyorum.

 8. Aykut dedi ki:

  Ben de yaptım 🙂 Modemim 5650 , dün akşam SNR gelen 4 e kadar düşmüştü,sonra 8.8 oldu ve destek kaydı yaparak sıkıntımı belirttim,100 mbps hızımı 75e sabitlediler ve SNR gelen 13.7 oldu.Ama arada araştırma yaparken bu paylaşımı gördüm ve SNR gelene doyamadım bir deneyeyim dedim,60 mbps a düşürdüm ve SNR gelen 19.8 e çıktı.Bu şekilde biraz deneyeceğim,şu an daha yeni,memnun kalırsam ve modem kapanırsa bir şekilde sayenizde öğrendim bence çok basitmiş yine yaparım,paylaşım için teşekkürler,ben wifi ile yaptım,kablo ile bağlantı gerekebilir diye düşünen arkadaşlar için yazıyorum gerek yok,size bir başka sorum olacak,wi-fi hızlandırmak için verebileceğiniz bir tüyo var mı?Modem ile laptop karşı karşıya 2m mesafe ile kablosuz bağladığımda hız yarı yarıya düşüyor,kablo ile tam hızı alıyorum.Biliyorum modem eski bir modem ve 2.4.Zaten laptop da eski intel wifi 2.4ghz 130 mbps a kadar destekleyen bir kart var içinde.Ama aynı şekilde telefonlarda wifi de bağlantı hızını yarı yarıya görüyor,belki bir öneriniz olur diye yazdım,wi-fi kanal ayarlarını değiştiriyorum ve boş kanalı seçiyorum,telsiz telefon da yok yakınlarda, yine de durum bu.Tekrar teşekkürler Hamdi Bey.

 1. Eylül 26, 2017

  […] Sonraki Yazı Airties Modemlerde Bağlantı Kalitesini Arttırma […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir