Windows PowerShell Hata Renklerini Değiştirme

Bu yazımda Windows PowerShell’in renk düzeninden ve hata mesajlarını nasıl renklendirebileceğimizden bahsedeceğim. PowerShell’in varsayılan renk düzeni aşağıdaki gibi. Mavi zemin üzerine doğrudan gözleri hedef alan kırmızı hata mesajları. 🙂 Ufak birkaç düzenleme ile daha konforlu(yukarıdaki gibi) bir PowerShell deneyimi elde edebilirsiniz.

Öncelikle zemin arkaplanı ve metin rengini düzenleyelim. Bunun için PowerShell başlık çubuğuna sağ tıklayıp, Özellikler menüsünü açın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan ekran arkaplan rengini siyah, ekran metninin rengini açık gri olarak ayarlayın. Tabi bu renkleri kullanmanız şart değil. Keyfinize göre de ayarlayabilirsiniz. 🙂

Renk düzenlerini ayarladıktan sonra değişikliklerin aktif olabilmesi için PowerShell’i kapatıp, yeniden açmalısınız. PowerShell’i açtığınızda sıra hata mesajlarını renklendirmeye gelecek. Bu işlem için PowerShell profil dosyasına bir ekleme yapacağız. Profil dosyasına ulaşmak için notepad $Profile komutunu yazın.

Eğer metin dosyası açılmıyorsa veya profil olmadığına dair bir uyarı alıyorsanız öncelikle bir profil dosyası oluşturmalısınız. Bu işlemi bir önceki yazımda anlatmıştım. İlgili yazıdaki işlemleri uygulayıp, buradan devam edebilirsiniz.

notepad $Profile komutuyla açılan profil dosyasına aşağıdaki satırları ekleyin ve dosyayı kaydedin.

$host.PrivateData.ErrorBackgroundColor = "DarkCyan"
$host.PrivateData.ErrorForegroundColor = "Yellow"

İşlem sonrası PowerShell’i yeniden başlattığınızda hata mesajlarının renklendiğini göreceksiniz. ErrorBackgroundColor(hata arkaplan rengi) ve ErrorForegroundColor(hata yazı rengi) parametrelerini yine keyfinize göre düzenleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir