Windows 8.1 Açılışta Parola Sormayı Kapatma

154748447-645x250

Bildiğiniz gibi Windows 8’den itibaren bilgisayarımıza Microsoft hesabımızla giriş yapabiliyoruz. Güvenli bir uygulama olmasına rağmen bize her açılışta parola yada pin yazmayı dayatıyor. Kimi kullanıcılar her açılışta parola yazmaktan şikayetçi gibi görünüyor. Yerel hesap kullanıcıları kullanıcı ayarlarından parola sormayı kolaylıkla kapatabiliyor. Fakat Microsoft hesabıyla giriş yapan kullanıcılar denetim masasından yada kullanıcı ayarlarından parola sormayı kapatamıyor. Microsoft hesabı ile giriş yaptığımızda kullanıcı ayarlarında böyle bir seçenek bulunmuyor yinede  parola sormayı kapatmanın farklı yöntemleride yok değil.

Windows 8 ve Windows 8.1’de parola sormayı kapatmak için ilk olarak başlangıç ekranımızı açalım.

1

Herhangi bir yere tıklamadan klavyemizden “netplwiz” ifadesini tuşlayalım. Arama ekranı otomatik olarak açılacaktır zaten. Karşımıza çıkan sonuçlardan resimde görünen “netplwiz” ifadesine tıklayıp, açalım.

2“Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için…(1)” ifadesi ile başlayan kutucuğun tikini resimdeki gibi kaldıralım. Ardından “Uygula(2)” butonuna tıklayalım. Karşımıza yukarıdaki gibi parola ekranı gelecek. 3 ve 4 numaralı alanlara Microsoft parolamızı ve parola tekrarını yazalım. “Tamam(5)” butonuna tıklayalım. Ardından yine “Tamam(6)” butonuna basalım ve kaydedelim.

Bu işlemden sonra başlangıçta parola sormayı kapatmış olduk. Bilgisayarınızı açtığınızda direk olarak başlangıç ekranınız yada masaüstünüz karşınıza gelecektir…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir