VLC Oynatıcısının Bilinmeyen Özellikleri

VLC, bir çoğumuzun bilgisayarında varsayılan olarak bulunan, açamadığı dosya formatına genelde rastlamadığımız bir medya oynatıcısıdır. Ücretsiz, açık kaynak ve reklamsız olması nedeniyle tüm platformlarda, milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. VLC, standart fonksiyonlarının yanında, kullanıcılar tarafından fazla bilinmeyen fakat oldukça kullanışlı birçok özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Bu yazımda benim gözüme çarpan, işinize yaracağını düşündüğüm birkaç özelliğinden bahsedeceğim.

1-Video Stream

Stream özelliği sayesinde görsel içeriklerinizi arkadaşlarınıza stream edebilirsiniz. Bu özelliğe Media>Stream menüsünden veya Ctrl+S kısayolu ile ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken video içeriğini eklemek ve Stream butonuna tıklamak.

Video dosyasını ekleyip Destination Setup sayfasında HTTP Destination ekleyip, port ayarını yapıp, stream işlemine başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınız sizin IP adresiniz ve port bilginiz ile herhangi bir oynatıcı ile yayınınıza bağlanabilir.

2-Youtube Videolarını Oynatma

Evet, yanlış duymadınız. VLC ile Youtube videolarını oynatabilir ve indirebilirsiniz. Media>Open Network Stream menüsünden veya Ctrl+N kısayolu ile yukarıdaki ekrana ulaşıp, Youtube linkini yapıştırıp, videoyu oynatabilirsiniz.

3-Youtube Videolarını İndirme

Youtube videosunu indirmek için ise video oynarken Tools>Codec Information menüsünden veya Ctrl+J kısayolu ile ilgili ekrana ulaşıp, Location kısmında videonun indirme adresine ulaşabilirsiniz. Bu adresi kopyalayıp, tarayıcınızda açıp, indirme işlemine başlayabilirsiniz.

4-Ekran(Masaüstü) ve Webcam Video Kaydı Alma

Media>Open Capture Device yolundan veya Ctrl+C kısayoluyla ilgili ekrana ulaşabilirsiniz. Capture Mode kısmından istediğiniz kayıt cihazını veya ekran kaydı almak için Desktop seçip Play butonuna tıklayarak kayıt işlemini başlatabilirsiniz.

Play butonuna tıkladığınızda yukarıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız, paniklemeyin. Videoya sağ tıklayıp, Record seçeneğini seçtiğinizde video kaydı başlayacak. Kaydı durdurmak için ise Stop butonuna tıklamalısınız. Videoyu varsayılan olarak AVI formatında kaydediyor. Elinizin altında herhangi bir kayıt aracı yoksa acil işleriniz için birebir.

VLC’nin fazla bilinmeyen, ilginç özelliklerini listeledim. Yeni özelliklerini keşfettikçe yine bu listeye ekleme yapmaya çalışırım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir