Opera Video Oynatma Sorunu Çözümü

Bu yazımda Opera kullanıcılarının genellikle Linux dağıtımlarında ve tarayıcı güncellemelerinden sonra yaşadığı video oynatamama probleminin çözümünden bahsedeceğim. Bu sorun genelde Opera veya Chromium güncellemelerinden sonra ortaya çıkıyor. Kullanıcılar özellikle Twitter, Facebook gibi platformlarda videoları oynatamadıklarında bu sorunun farkına varıyorlar. Yazımın devamında bu sorunun çözümünden bahsedeceğim.

Video oynatma sorununun çözümü için güncel libffmpeg dosyasını /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera dizinine bağlamak gerekiyor. Bu işlem için önce aşağıdaki komut ile ilgili dizine gitmelisiniz;

cd /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera

Opera dizinindeyken aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız;

sudo ln -sf /usr/lib/chromium-browser/libffmpeg.so libffmpeg.so

Bu komut Chromium dizininde bulunan güncel dosyanın Opera dizinine linklenmesini sağlayacak. Bu işlemden sonra tarayıcınızı kapatıp açtığınızda videoları sorunsuz bir şekilde oynatabileceksiniz.

Bu arada bu işlemi Ubuntu dağıtımlarında ve Linux Mint üzerinde sorunsuz bir şekilde uygulayabilirsiniz. Diğer dağıtımlarda dosyanın konumu ve uygulama dizinleri farklı yerde olabilir. Bu durumda öncelikle bu dizinlerin yerini doğrulamanızda fayda var. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir