James Donkey JD240 240GB SSD İncelemesi

Bu yazımda ürünlerinin fiyatıyla dikkat çeken James Donkey markasının JD240 modeli SSD’sini inceleyeceğim. James Donkey, Çin merkezli bir donanım/aksesuar firması olarak karşımıza çıkıyor. Çoğunlukla klavye, mouse, kulaklık gibi oyun ekipmanları üretselerde, SSD ve monitör gibi ürünlerine de piyasada rastlamak mümkün.

James Donkey markasının Türkiye distribütörlüğünü İncehesap üstlenmiş ve garanti hizmetini de onlar sağlıyor. SSD’lere özel olarak 3 yıl birebir değişim garantisi sunuyorlar.

Markanın 120GB, 240GB, 480GB ve 960GB olarak dört farklı kapasitede modeli bulunuyor. Bunlar haricinde birde 240GB LE modeli eklemişler. Bu modelin diğerinden farkı bir miktar daha uygun olması, Lite modeli diyebiliriz. Standart 240GB modeli şuan 220 liraya satılıyorken, 240GB LE modeli 200 liradan satışa sunulmuş.

James Donkey SSD modellerine buradan ulaşabilir ve satın alabilirsiniz…

Teknik Özellikleri

 • Kullanım Alanı: Kişisel Bilgisayarlar
 • Kapasite: 120GB, 240GB, 480GB, 960GB
 • Tip: 2,5 inç
 • Arabirim: SATA 6 Gb/saniye Arayüz; SATA 3 Gb/saniye ve SATA 1,5 Gb/saniye arayüz ile uyumludur
 • Boyutları(GxYxD): 100 x 69,85 6,8 (mm)
 • Ağırlık: Maks. 66 g (1TB)
 • NAND Tipi: Samsung 32 katmanlı 3D V-NAND TLC veya eşdeğer
 • Denetleyici: Samsung MGX Denetleyici veya eşdeğer
 • Destekleyici Özellikler: TRIM (Gerekli OS Desteği), S.M.A.R.T
 • Data Güvenliği: AES 256 bit Tam Disk Şifreleme (FDE) , TCG/Opal v2.0, IEEE1667 (Şifreli sürücü)
 • Güvenilirlik (MTBF) ve TBW: 1.5 Milyon Saat / 120GB@54TBW , 240GB@108TBW , 480GB@216TBW , 960GB@432TBW
 • Güç Tüketimi: *Ortalama: 3,7W (1TB) *Maksimum: 4,4W (1TB) (Seri çekim) *Gerçek güç tüketimi, sistem donanımı ve yapılandırmasına bağlı olarak farklılık gösterebilir
 • Çalışma Sıcaklığı: Çalışırken; 0 – 70 °C , Çalışmazken; -40 – 85 °C
 • Sarsıntı: 1500 G ve 0,5 ms (Yarı Sinüs)

Kutu içeriğinde diskin kendisi, kullanma kılavuzu ve garanti belgesi bulunuyor. Bunların haricinde ek olarak herhangi bir bağlantı kablosu veya aparat bulunmuyor. Alırken bu konuyu da göz önünde bulundurmakta yarar var. Disk tamamen plastik malzemeden üretilmiş ve oldukça hafif. Teknik özelliklerinde ağırlığı 66 gram olarak belirtilmiş.

James Donkey disklerde, Samsung EVO serisi disklerden aşina olduğumuz 3D-Nand teknolojisi kullanılmış. Hatta distribütörün ürün sayfasında belirttiğine göre James Donkey disklerde Samsung, Intel, Hynix, Micron, Silicon Motion, Phison, Spectek(By Micron) markalarından temin edilen çipler kullanılıyormuş. Tabiki diski parçalayıp, gösterme imkanım olmadığı için bu konuda net bir bilgi veremiyorum.

Akıllardaki soru işaretlerini gidermek ve diğer markalarla kıyaslanabilmesi adına diski erişebildiğim tüm benchmark yazılımlarıyla test etmeye çalıştım. Daha fazla uzatmadan test sonuçlarına geçelim…

CrystalDiskInfo ve CrystalDiskMark Benchmark Testleri

AS SSD Benchmark Okuma/Yazma Hızı ve IOPS Testleri

ATTO Disk Benchmark Testleri

SSD-Z Info ve Benchmark Testleri

Test sonuçlarının beni fazlasıyla tatmin ettiğini söyleyebilirim. Fiyatına nazaran kendinden beklenmeyecek şekilde okuma/yazma hız standartlarını sağlıyor ve bana göre fiyatının üstünde bir performans sergiliyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir