Windows 10 Gece Işığı Problemi Çözümü

Windows 10 güncellemesinden sonra gece ışığı(night light) özelliği düzgün çalışmıyor mu? İşte çözümü…

Windows 10 gece ışığı(night light), göz yorgunluğunu azaltmak ve uyku kalitesini artırmak için ekrandaki mavi ışığı azaltan bir özelliktir. Apple tarafındaki Night Shift, Android tarafındaki Night Mode özelliğinin benzeridir.

Ancak bu özellik bazı cihazlarda, özellikle Windows 10 güncellemelerinden sonra beklendiği gibi çalışmayabiliyor. Sorunun çözümü için halihazırda birkaç farklı çözüm yöntemi bulunuyor. Bu yazımda bu çözümlerden en etkililerini, özellikle de sonuç aldığım çözüm yöntemini paylaşacağım.

Bu sorun özellikle Windows 10 Creators Update ve Windows 10 1903 Mayıs güncellemelerinden sonra yaşanıyor. Bende aynı şekilde Mayıs güncellemesinden sonra bu sorunu farkettim ve neyseki kısa sürede çözümüne ulaştım.

İlk Yöntem: Windows hızlı başlatmayı kapatma (Tavsiye)

1- Çözümü uygulamak için bilgisayarınızın güç seçeneklerinden(Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri) sol tarafta bulunan kapak kapatıldığında yapılacakları seçin(Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları) ayar sayfasına girin.

2- Bu sayfada yukarıda bulunan “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” seçeneğine tıklayın ve kapatma ayarlarını aktif edin.

Windows Güç Seçenekleri

3- Kapatma ayarlarını aktif ettiğinizde “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” ifadesindeki tiki kaldırın ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayarak kaydedin. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda gece ışığı özelliğini kullanabileceksiniz.

Lütfen sadece ilk yöntemden sonuç alamazsanız ikinci yöntemi uygulayın.

İkinci Yöntem: Gece ışığı ayarlarını manuel olarak sıfırlama (Gelişmiş)

Bu çözümü uygulamak için kayıt defterinde birkaç değişiklik yapmamız gerekecek. Öncelikle bu yöntem sisteme doğrudan etki edebileceği için kayıt defteri yedeğini almanızı ve ne yaptığınızdan emin değilseniz mümkünse sistem geri yükleme noktası oluşturmanızı tavsiye ederim.

Kayıt defteri yedeğini almak için düzenleyiciyi çalıştırdıktan sonra Dosya>Ver yolunu izleyebilirsiniz. Kayıt defterinizi yedekledikten sonra aşağıdaki aşamalara geçebilirsiniz…

1- Başlat menüsünde “regedit” diye aratın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. (Alternatif olarak “regedit.exe” yazarak çalıştırabilirsiniz)

2- Düzenleyiciyi açtıktan sonra aşağıdaki yolu izleyin:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\CloudStore\Store\DefaultAccount\Cloud

3- Cloud içerisinde aşağıdaki iki anahtarı bulun ve sağ tıklayıp ikisini de sistemden silin.

$$windows.data.bluelightreduction.bluelightreductionstate
$$windows.data.bluelightreduction.settings

Kayıt Defteri – Gece Işığı

4- Bu işlem sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatın ve gece ışığını aktif edin.

Diğer Yöntemler

  • Gece ışığın özelliğinde geçici bir bug olabilir. Öncelikle ayarlardan gece ışığını kapatıp, tekrardan aktif etmeyi deneyebilirsiniz.
  • Yine ayarlardan gece ışığı zamanlayıcısını kapatıp, aktif etmeyi veya otomatik zamanlayıcı yerine manuel olarak saatleri eklemeyi deneyebilirsiniz.
  • Eğer ilk baştaki yöntem ve yukarıdaki tavsiyeler çözüme ulaştırmadıysa ekran kartı sürücünüzü güncellemeyi deneyin. (Bazı sistemlerde ekran kartı sürücüsünden kaynaklı olabileceği söyleniyor)
  • Hiçbir şekilde çözüme ulaşamadıysanız f.lux gibi üçüncü parti gece ışığı(night light) uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerle kesin olarak çözüme ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Özellikle ilk yöntem birçok senaryoda sizi çözüme götürecektir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bunlarda ilginizi çekebilir…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir