Windows’da Youtube-dl Kurulumu ve Kullanımı

Bu yazımda ücretsiz ve açık kaynak bir indirme aracı olan youtube-dl uygulamasının kurulumu ve kullanımından bahsedeceğim. Komut satırı üzerinden çalışan bu araç temelde Youtube üzerinden video indirme işlemi yapmanıza olanak sağlıyor. Çeşitli parametrelerle farklı formatlarda ve farklı kalitelerde indirme işlemi gerçekleştirebilir, hatta videoları mp3 gibi formatlarda da rahat bir şekilde indirebilirsiniz. Uygulamanın komut satırı üzerinden çalışıyor olması hiç gözünüzü korkutmasın. Kurulum işleminden sonra paylaşacağım birkaç hazır komut ile sadece video URL bilgisini düzenleyerek indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Youtube-dl Kurulumu

 • Youtube-dl uygulamasının güncel sürümünü(youtube-dl.exe) buradan indirin.
 • Program Files içerisinde youtube-dl isminde boş bir klasör oluşturun ve indirdiğiniz youtube-dl.exe dosyasını bu klasöre kopyalayın. (C:\Program Files\youtube-dl)
 • Video format dönüşümleri ve indirme işlemlerinde sorun yaşamamak için buradan codec dosyalarını indirin. (Eğer Windows sürümünüz 32-bit ise buradan indirmelisiniz.)
 • Eğer bir önceki maddede bulunan indirme linkleri çalışmazsa buradan işletim sisteminize uygun güncel sürümü indirebilirsiniz.
 • İndirmiş olduğunuz libav-11.3-win64.7z dosyasını arşivden çıkarın.
 • Arşivden çıkan klasörde win64\usr\bin dizini içerisinde bulunan dosyaları kopyalayın ve youtube-dl.exe dosyasının bulunduğu dizine(C:\Program Files\youtube-dl) bu dosyaları yapıştırın.

Youtube-dl Program Files Klasörü

 • İşlemler sonrasında oluşturduğunuz youtube-dl dizininin içeriği yukarıdaki gibi olmalı.
 • Ortam değişkenleri/kullanıcı değişkenleri penceresinde bulunan Path alanına çift tıklayın ve youtube-dl.exe uygulamasının bulunduğu dizinin adresini(C:\Program Files\youtube-dl) buraya ekleyin. Bu işlem sonrasında komut satırından youtube-dl uygulamasını kullanabilir durumda olacaksınız. (Windows 10’da Ortam Değişkenleri penceresine ulaşmak için başlat menüsünde “ortam değişkenleri” olarak arama yapabilir yada bilgisayarıma sağ tıklayıp, özellikler->Gelişmiş sistem ayarları->Ortam Değişkenleri)

Ortam Değişkenleri Ekranı

 • Windows Komut İstemi yada PowerShell üzerinden kurulumun durumunu, başarılı olup olmadığını youtube-dl --version yazarak kontrol edebilirsiniz. Eğer 2021.03.25 gibi bir versiyon numarası görüyorsanız kurulum başarılı olmuş demektir. Hata almanız durumunda bir önceki maddeye dönün ve Path alanına uygulama dizinini doğru bir şekilde eklediğinize emin olun.

Youtube-dl Kullanımı ve Örnek Komutlar

Windows Terminal(Komut İstemi) yada PowerShell uygulamasını Başlat menüsünden çalıştırın. “YOUTUBE_VIDEO_URL” ve “YOUTUBE_PLAYLIST_URL” alanlarını düzenleyerek aşağıdaki komutları kullanarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Parametrelerin detaylı kullanımına buradan ulaşabilirsiniz. Format, kalite vs. her konuda özelleştirme imkanı mevcut.

Not: Terminali hangi dizinde açarsanız dosyaları o dizine indirecektir. O nedenle komut satırına “cd desktop” komutunu yazarak terminal uygulamasını masaüstüne indirme yapacak şekilde açabilirsiniz. Aynı şekilde farklı bir dizine indirme yapmak isterseniz Windows Dosya Gezgini üzerinden path bilgisini kopyalayıp, komut satırında “cd kopyalanan_path_bilgisi” komutuyla o dizine indirme yapabilirsiniz

Youtube’dan tek bir video mp4 olarak indirmek için:

youtube-dl -f mp4 YOUTUBE_VIDEO_URL

Youtube oynatma listesindeki tüm videoları mp4 olarak indirmek için:

youtube-dl -f mp4 YOUTUBE_PLAYLIST_URL

Tek bir videoyu mp3 olarak indirmek için:

youtube-dl -x --audio-format mp3 YOUTUBE_VIDEO_URL

Youtube oynatma listesini mp3 olarak indirmek için:

youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 -o "%(title)s.%(ext)s" YOUTUBE_PLAYLIST_URL

Aslında youtube-dl bu kadar basit bir uygulama değil. Komutları çok fazla özelleştirilebilir. Video kalitesi, formatı vs. pek çok konuda parametre özelleştirmeleriyle işlem yapılabilir. Ben temel anlamda kullanma ihtimaliniz yüksek olan basit komutları paylaştım. Detaylı incelemek isterseniz kullanımıyla alakalı konulara uygulamanın Github sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. TimucinPusat dedi ki:

  Teşekkür ederiz. Çok net, çok kolay anlaşılır açıklamışsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir