Edifier TWS NB2 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Tam kablosuz kulaklıkların popülerliği günden güne artmaya devam ediyor. Özellikle yeni nesil akıllı telefon kullanıcıları standart kablolu kulaklıkların yerine tam kablosuz TWS kulaklıkları tercih etmeye başlamış durumda. TWS kulaklıkların yaygınlaşmasıyla beraber farklı markalar da bu tarz ürünlerle ismini duyurmaya devam ediyor. Xiaomi, QCY gibi markaların ardından hemen her marka bu tür ürünlerin üretimine devam ediyor. Ses ürünleriyle tanınan Edifier firması da TWS kulaklıklarıyla bu pazarda yerini almış durumda. Bu yazımda Edifier markasının TWS NB2 modeli tam kablosuz kulaklığının incelemesini yapacağım.

Eğer ürünü beğenirseniz buradan satın alabilirsiniz.

Teknik Özellikleri

 • Bluetooth versiyonu: V5.0
 • Bluetooth protokolü: A2D, AVRCP, HFP, HSP
 • Aktif gürültü engelleme özelliği
 • Etkin mesafe: 10m
 • Çalma süresi: ANC aktif: 7+18h / ANC pasif: 9+23h
 • Giriş: DC 5V 60mA (Kulaklıklar) / DC 5V 1A (Şarj kutusu)
 • Frekans Tepkimesi: 20Hz-20KHz
 • Ses basınç seviyesi: 94±3Dbspl(A)
 • Empedans:24Ω

Edifier TWS NB2 – Kutu İçeriği

Kutu İçeriği

Kulaklık gayet sade ve şık bir kutuyla geliyor. Kutu içeriğinde ise farklı boyutlarda iki çift kulaklık silikonu, taşıma kılıfı, şarj için Type-C kablosu, İngilizce olarak kullanma kılavuzu ve kulaklığın kendisi yer alıyor.

Edifier TWS NB2 – Fiziksel Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Şarj kutusunun arkasında şarj için bir adet type-C portu ve şarj esnasında doluluğunu anlayabileceğiniz bir led ışık bulunuyor. Bunun haricinde kutunun şarj durumunu anlayabileceğiniz bir şarj göstergesi bulunmuyor. Kulaklıklar şarj kutusuna mıknatıslı yapı sayesinde sağlam bir şekilde oturuyor. Ters çevirdiğimizde ve hatta salladığımızda kulaklıklar düşmeyecek kadar sağlam duruyor.

Şarj kutusunun iç kısmında bir adet led ışık ve bir adet düğme bulunuyor. Kulaklıklar herhangi bir cihazla eşleşmiş olduğunda bu led yeşil yanıyor. Farklı bir cihazla eşleştirmek istediğinizde bu düğmeye birkaç saniye basılı tutarak, led ışığın yanıp söndüğünü gördükten sonra cihazınızı kulaklıklarla eşleştirebilirsiniz.

Edifier TWS NB2 – Ses Kalitesi

Ses Kalitesi

Kulaklık fiyatına göre ideal bir ses kalitesine sahip. AptX gibi codec’leri içermiyor olmasına rağmen gayet kaliteli ses verebiliyor. Özellikle teknik detaylara boğmadan, denediğim diğer kulaklıklarla ufak bir kıyaslamasını yapacağım. Ses kalitesi QCY T1 Pro’nun bir iki gömlek üzerinde. Jabra Elite 65T ile kıyaslarsam aşağı yukarı aynı olduklarını söyleyebilirim. Edifier NB2 modelinde bu iki kulaklığa göre basslar biraz daha önde. Bassdan hoşlanmıyorsanız biraz ekolayzır ayarı yapmanız gerekebilir. Ancak kulaklığın yazılımında ekolayzır ayarı bulunmuyor. Telefonunuzda varsa dahili ayarlardan, yoksa kullandığınız müzik uygulamasından ekolayzır ayarını yapabilirsiniz.

Kulaklığın ses seviyesi de gayet yerinde. Öyle bangır bangır aşırı yüksek bir ses düzeyine sahip değil. Benim için en önemli özelliği düşük ses seviyesinde kullanırken ciddi bir dip gürültüsü yapmıyor ve ses seviyesi değiştiğinde ses bozulmuyor.

Edifier TWS NB2 – Sonuç

ANC(Aktif Gürültü Engelleme) Performansı

Beni en çok şaşırtan noktalardan bir tanesi de ANC performansı oldu. Kimi kulaklıklarda yaşanan ANC açıkken duyulan bir tıslama/dip gürültüsü problemi bu kulaklıkta yok. Müzik dinlemezken bile ANC’yi açıp, gürültü engelleme özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Gürültüyü tamamen yok etmiyor ancak fiyatına göre ben oldukça başarılı buldum. Özellikle toplu taşımada yolculuk esnasında veya otobüs yolculuklarını kesinlikle faydasını görürsünüz.

Diğer Özellikleri

ANC ve normal mod haricinde ambient sound ve oyun modu özelliklerine sahip. ANC/Normal/Ambient modları arasında geçiş yapabiliyor ve bu modlardan biri aktifken oyun modunu aktif edebiliyorsunuz. Ambient modunda üzerindeki mikrofonlar sayesinde dışarıdaki sesi siz müzik dinlerken içeri veriyor. Böylece dışarıda yol kenarında veya tehlikeli bir alanda müzik dinliyorsanız çevrenizdeki seslere karşı daha duyarlı olabiliyorsunuz.

Oyun modunu aktif ettiğinizde ses kalitesinden bir miktar feragat edip, gecikmeyi düşürebiliyorsunuz. Böylece telefonunuzda veya bilgisayarınızda oyun oynarken idare eder bir performans ile kablosuz kulaklığınızı kullanabiliyorsunuz. Kablolu kulaklıklar kadar kusursuz ve nispeten gecikmesiz olmuyor ancak özellikle telefonunuzda oyun oynuyorsanız fazlasıyla işinizi görecektir.

Edifier TWS NB2 – Edifier Connect – Uygulama Desteği

Uygulama Desteği

Kulaklığın Edifier Connect isminde bir mobil uygulaması bulunuyor. Bu da kulaklığın önemli artılarından bir tanesi. Fakat çok gelişmiş bir uygulama değil. Kötü tarafı uygulamada ekolayzır ayarı maalesef bulunmuyor. İleride yapılacak güncellemelerle bu özellik eklenir mi, bilemiyorum. Bunun haricinde uygulama üzerinden veya bildirim ekranındaki kısayollardan modlar arasında geçiş yapılabiliyor. Kulaklıkları kulaktan çıkarıldığında çalmayı durdurması ve takınca geri başlatması gibi özellikler de uygulama üzerinden ayarlanabiliyor. Kulaklıklar üzerindeki dokunmatik yüzeylerin hassasiyeti de yine uygulamadan ayarlanabiliyor.

Modlar arasında geçiş yapmanın ve oyun modunu aktif etmenin tek yolu uygulama değil. Eğer uygulamayı kurmak istemiyorsanız sol kulaklığa arka arkaya iki kez bastığınızda modlar arasında geçiş yapabiliyor ve üç kez ard arda basarsanız oyun modunu aktif edebiliyor veya devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Sonuç

Öncelikle kulaklıktan genel anlamda memnun olduğumu söyleyebilirim. Artılarını ve eksilerini aşağıda özet olarak belirteceğim ancak kısaca özet geçmek istiyorum. Ses kalitesi 10 üzerinden 7 seviyesinde. ANC performansını beğendim, gayet kullanışlı. Gürültü engelleme özelliğine 10 üzerinden 8 puan verebilirim. Mikrofon kalitesi normal seviyede. Çok iyi değil ancak kullanılmayacak kadar kötü de değil. Nispeten sessiz ortamlarda hiç sorun yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Karşıdaki kişi kesinlikle şikayet etmeyecektir. Ancak yoğun bir caddenin kenarında telefon görüşmesi yapmak isterseniz karşınızdaki kişi biraz zorlanabilir. Mikrofon performansı 10 üzerinden 6 diyebilirim.

Şarj performansını tam ölçemedim sürekli ANC aktif kullanılırsa biraz hızlı şarj tükettiğini söyleyebilirim. Yine de ortalama 3 saat kadar bu şekilde rahatlıkla kullanılabiliyor. Kutusu ise iki yada üç kez tam dolum yapabiliyor.

Artıları

 • Ses kalitesi gayet yeterli. Ses seviyesi değiştiğinde bozulma yapmıyor.
 • Boştayken veya kısık sesle dinlediğinizde dip ses ve tıslama gibi sorunları bulunmuyor.
 • ANC performansı gayet başarılı. Müzik çalmasa dahi rahatsız edici bir ses çıkarmıyor.
 • Oldukça şık bir görüntüye sahip ve hafif. Kulağınızı rahatsız etmiyor. Kutusunun boyutu da gayet küçük.
 • Kutuda Type-C girişinin bulunması
 • Yanıp sönen ledler yardımıyla kutunun şarj durumunu görebiliyorsunuz. Kapağı açtığınızda/kapattığınızda üç kere yanıp sönüyorsa tam doluya yakındır. Bir kez yanıp sönüyorsa boşalmış demektir.

Eksileri

 • Şarj kutusunun üzerinden şarj göstergesi bulunmuyor. Şarjı var mı, yok mu anlamak gerçekten imkansız. Bu nedenle düzenli aralıklarla şarj etmenizde fayda var.
 • Aynı anda iki cihazla eşleşme özelliği maalesef bulunmuyor. Farklı bir cihazla kullanmak istediğinizde öncesinde eski cihazla bağlantısını kesmeniz gerekiyor.
 • Bilgisayarda kullanırken performansını pek başarılı bulmadım. Ara ara kesilmeler oluyor. Zaman zaman da kulaklıkların bir tanesinden ses gelmiyor. Bluetooth adaptörü yada Windows kaynaklı bir problem olabilir. Emin değilim.
 • Hızlı şarj özelliği bulunmuyor.
 • Mikrofonu başarılı değil. Sessiz ortamda iş görüyor ancak arka planda biraz ses, gürültü, rüzgar vs. olduğunda problem yaşanıyor.

Eski Kulaklığımı Aratıyor Mu?

Bundan önce Jabra Elite 65T modelini kullanıyordum. Kulağa daha rahat oturması, uygulama desteği ve aynı anda iki farklı cihazla eşleşip, çalışabiliyor olması nedeniyle zaman zaman eski kulaklığımı aramıyor değilim. Fakat Edifier’da da ANC özelliği ve boştayken tıslama/dip gürültüsü yapmaması gibi özellikler tercih kriteri olabilir. Pasif izolasyon konusunda Jabra 65 T daha iyiydi. Kişisel zevkinize ve beklentilerinize göre değişebilir.

Edifier TWS NB2 kulaklığı buradan satın alabilirsiniz.

Kulaklıkla alakalı aklıma gelen ve bir iki aylık deneyimlerim sonucunda aktarmak istediklerim şimdilik bu kadar. 70 dolar gibi bir fiyata satılıyor. Zaman zaman indirim dönemlerinde 60 dolar civarına kadar bulunabildiğini de biliyorum. Fiyatında rakiplerinden ANC performansı nedeniyle belki bir adım öne çıkıyor. Ancak diğer özellikleri fiyatı seviyesinde. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir