Xiaomi Square Box Kablosuz Hoparlör İncelemesi

Bu yazımda Xiaomi’nin ürettiği en iyi ve en kullanışlı ürünlerden bir tanesi olan kablosuz hoparlörünü inceleyeceğim. İlk olarak tasarımından başlamak istiyorum. Cihaz alüminyum alaşımdan yapılmış. Bu nedenle kenarları oldukça sağlam. Kolay kolay çizilmediğini söyleyebilirim. Tabi ki bu durum kullanım alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir, mümkün olduğunda temiz kullanmakta fayda var.

Ürün, diğer Xiaomi ürünlerinden alışık olduğumuz gibi basit ve sade bir kutu içerisinde sunulmuş. İçinden hoparlör haricinde herhangi bir şey çıkmıyor. Fotoğraflarda görünmüyor ama kutunun içerisinde birde hoparlörün kutu içerisinde zarar görmesini engelleyecek, dört tarafını da koruyan, sağlam ve kalın bir karton bulunuyor.

Hoparlörün alt kısmında koyulduğu zemine tutunmasını sağlayan silikon ayaklar bulunuyor. Bu sayede kullanıldığı yüzeye herhangi bir zarar vermiyor. Yüksek sesli ve bass içeren müzikler dinlerken bile hoparlör düz zeminde olduğu yerden kımıldamıyor.

Hoparlörün sağ tarafında güç düğmesi, bilgi LED’i ve Micro USB girişi bulunuyor. Cihaz 5V’luk herhangi bir telefon şarj aleti ile şarj edilebiliyor. Bilgi LED’i ise şarj esnasında kırmızı yanıyor. Hoparlör eşleştirilmiş durumda ve kullanımda iken birkaç saniye aralıklarla mavi LED yanıp sönüyor. Şarjı azaldığında sesli olarak bildirim veriyor ve LED kırmızı yanıp sönüyor. Bu sayede o anda hoparlörün ne durumda olduğunu üzerindeki LED sayesinde gözlemleyebiliyoruz.

Cihazda 1200mAh dahili Lityum batarya bulunuyor. 5V’luk standart bir şarj aleti ile yaklaşık 3-4 saatte tam kapasiteye ulaşıyor. (Bu süreden çok emin değilim. Yeniden test edip bu kısmı güncelleyeceğim.) Bataryası ise kullanıma göre 10 saate kadar gidebiliyor. Gerçekten beni şaşırtan en büyük özelliklerinden birisi de kullanım süresinin bu kadar yüksek olması. Şunu belirtmek istiyorum, maalesef cihaz şarj olurken çalışmıyor. Cihaz açık konumdayken şarja takarsanız kullanabiliyorsunuz ama pek tavsiye edilmiyor.

Kişisel deneyimlerimden bahsedecek olursam, ben genelde film, dizi izlerken ve arada bir müzik dinlemek için kullanıyorum. Birkaç gün, duruma göre 1 hafta şarj etmeden kullanabiliyorum. Bu süre içerisinde kullanmadığım zaman cihazı kapatmayı ihmal etmiyorum. Kapatmayı unutursanız, eşleştirdiğiniz bilgisayarı ya da telefonu kapattığınızda 15-20dk sonra kendisini otomatik olarak kapatabiliyor.

Cihaz 12.4cm genişliğe, 6cm yüksekliğe ve sadece 2.7cm derinliğe sahip. Ne kadar ufak ve taşınabilir bir ürün olduğunu fotoğrafına bakarak anlayabilirsiniz. Rahatlıkla çantanızın bir kenarına koyup taşıyabilirsiniz.

Cihaz Bluetooth V4.0 destekli bilgisayar ve mobil cihazlarla kolayca eşleşip, kullanılabiliyor. Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak, çalışma voltajı ürün bilgilerinde 5V 0.5A olarak, ağırlığı ise 227gr olarak belirtilmiş. Diğer teknik detaylar ise şu şekilde;

Bluetooth: V4.0+EDR

Protokoller: A2DP,AVRCP

Mesafe: W/O obstacles 10m

Çıkış Gücü: 2.5W x 2

S/N: 80dB

Birazda ürünün ses kalitesinden bahsetmek istiyorum. Notebook hoparlörleri ve piyasada bulunan standart kablolu hoparlörler ile kıyaslandığından gerçekten başarılı bir ürün olduğunu söylemeliyim. Sesleri daha tok, basları daha düzgün veriyor. Taşınabilir cihazlar (notebook, cep telefonu, tablet vs.) için oldukça kullanışlı bir ürün.

Teknoloji mağazalarında satılan markalarla(JBL, Sony gibi) kıyaslandığında belki ses kalitesi olarak bir tık aşağıda kalabilir. Bireysel olarak deneyimle imkanım olmadı ama kullanıcı görüşlerine bakacak olursak durum bu şekilde. Fakat bu bahsettiğim markaların en ucuz ürünleri bile şuan 100 liranın üzerinde satılıyor. Xiaomi burada yine farkını ortaya koyuyor. Bu hoparlör şuan ki kurla bile 75-80 liraya kadar alınabiliyor. Ben cihazı satın almak için ürünlerin orjinalliğinden emin olduğum Gearbest’i tercih ettim. Şuan sitede cihazın güncel fiyatı 20 dolar. Beyaz ve siyah renk seçenekleri bulunuyor. İncelemek veya satın almak isterseniz diye ürünün linkini de hemen aşağıya ekliyorum. Bir sonraki inceleme yazımda görüşmek üzere…

Çekmiş olduğum kutu açılış videosu…

Benzer İncelemeler

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir