Google Photos: Fotoğraflarınız Cihaz Şarj Olurken Yedeklensin

Google’ın, ücretsiz fotoğraf ve video yedekleme imkanı sunduğu uygulamasını tüm Android kullanıcıları bilir. Google Photos uygulaması, tüm kullanıcılara fotoğraf ve videoları sıkıştırarak sınırsız depolama alanı sunuyor. Android ve PC platformlarında uygulama ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Google Photos uygulaması, cihazınızdaki fotoğraf ve videoların eşzamanlı olarak senkronizasyonu sağlıyor. Bu senkronizasyon işlemi içinde kullanıcıya bir takım seçenekler sunuyor. Bunlardan bir tanesi de “cihaz şarj olurken yedekleme” seçeneğiydi. Seçeneğiydi diyorum, çünkü geçtiğimiz günlerde bir güncellemesi ile maalesef bu seçenek uygulama ayarlarından kaldırılmış durumda.

Not: Bu yöntem sadece root yetkisi alınmış, rootlanmış cihazlarda çalışmaktadır. Root yetkisi olmadığı takdirde zaten cihazınızın kök klasörüne ve değişiklik yaptığımız xml dosyasına erişemeyeceksiniz.

Peki bu seçeneği tekrar nasıl aktif ederiz?

Maalesef “Yalnızca şarj edilirken yedekle” seçeneğini uygulama içerisinden aktif etmemiz mümkün değil. En azından Google yeni bir güncelleme yayınlayana kadar durum bu şekilde. Fakat root yetkisine sahip cihazlarda ufak bir düzenleme ile bu seçeneği geri getirmek mümkün.

Öncelikle telefonunun kök dizinini, root yetkisi ile görüntüleyebilecek bir dosya yöneticisi edinmelisiniz. Bunun için Solid Explorer, File Commander vs. herhangi bir uygulamayı kullanabilirsinz. Cihazınızın kök dizininde,

/data/data/com.google.android.apps.photos/shared_prefs

yoluna gittiğinizde,

photos.backup.backup_prefs.xml

isimli bir dosya göreceksiniz. Bu dosyayı herhangi bir metin editörü yardımıyla açmalısınız.

Dosyayı açtığınızda karşınıza bir takım XML kodları çıkacak. Buradan aşağıdaki satırı bulup;

<boolean name="backup_prefs_backup_only_when_charging" value="false" />

“value” özelliğine “true” değerini verip, dosyayı kaydetmelisiniz.

<boolean name="backup_prefs_backup_only_when_charging" value="true" />

Bu işlemleri yaptıktan sonra, Ayarlar>Uygulamalar bölümünden Google Photos(Türkçe cihazlarda Google Fotoğraflar olarak görünecek) uygulamasını bulup, uygulamayı durdurmaya zorlayıp, yeniden çalıştırmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri uygulayıp, uygulamayı yeniden çalıştırdığınızda yukarıdaki gibi, “Yalnızca şarj edilirken” seçeneğinin aktif olduğunu göreceksiniz. Bu seçenekleri görebilmek için Google Photos içerisinden  “Ayarlar>Yedekleyin ve senkronize edin>Yedekleme zamanı” yoluna gitmelisiniz.

Bu yazıyı yazarken xda-developers.com’daki kaynaklardan yararlandım.

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir