Xiaomi Mi Band 1S Kullanım Detayları ve İncelemesi

miband

Bu yazımda 2 haftalık bir deneyim sonrasında, bileklikle alakalı kullanım detayları ve incelemesinden bahsedeceğim. Daha önceki yazımda bileklikle alakalı ilk izlenimlerimi aktarmıştım. Aşağıdaki adresten ilgili yazıma ulaşabilirsiniz. Kutu içeriğinden, malzeme kalitesinden vs. ilgili yazımda bahsettiğim için bu yazımda daha çok yazılımsal özelliklerin üzerinde duracağım.

Mi Band’in Play Store’da “Mi Fit” isimli resmi uygulaması bulunuyor. Android cihazınızı bileklikle eşleştirmek için bu uygulamayı kullanıyoruz. Buradan uygulama sayfasına gidebilirsiniz. Öncesinde şöyle bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bileklik düşük şarj oranı ile kutudan çıkıyor. Bu nedenle kullanmadan önce bilgisayarınıza bağlayıp tam şarj etmenizi öneririm. 2 saat gibi bir sürede tamamen dolacağını tahmin ediyorum. 3 adet LED sabit olarak yandığında bileklik şarj olmuş demektir.

Uygulamayı mağazadan kurup, çalıştırdıktan sonra ekranınızdaki talimatları izleyip, Bluetooth eşleştirme işlemini yapmalısınız. Eşleştirme işlemi tamamlandığında, uygulama otomatik olarak güncel yazılımını bilekliğinize yükleyecek.

1

Uygulamayı çalıştırdığımızda yukarıdaki gibi bir bilgilendirme ekranıyla karşılaşıyoruz. O günkü adım sayınızı, katettiğiniz mesafeyi bu ekrandan takip edebilirsiniz. Sol üstteki grafik ikonuna bastığınızda sağ taraftaki grafik karşınıza çıkıyor. Buradan da ekranı sürükleyerek geçmiş aktivitelerinizin bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

2

Parmağınızı ekranda sağa kaydırdığınızda ise uyku ile alakalı detaylar karşımıza çıkıyor. Ana ekranda o gün toplamda kaç saat uyuduğunuzu görebiliyorsunuz. Şaşırtıcı bir şekilde uykuya dalış ve çıkış zamanını çoğu zaman doğru hesaplıyor. Grafik ikonuna basarak yine geçmiş uyku aktivitelerinize ait bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

3

Sağ üstte bulunan üç noktalı ikona bastığınızda yukarıda ilk görüntüdeki ayar sekmesi açılıyor. Ayarlar’a girdiğimizde karşımıza yukarıdaki ikinci ve üçüncü görüntüdeki pencere açılıyor. Hemen üst kısımda bilekliğin şarj miktarını görebilirsiniz. Kaç gün önce şarj ettiğinizi de yine buradan öğrenebilirsiniz. Gördüğünüz gibi 16 günde yaklaşık %70 kadar pil tüketmiş. Bu süre içerisinde kullanım senaryom şu şekildeydi; bileklik 7/24 kolumda takılı. Gelen aramalarda, gelen mesajlarda ve Whatsapp’da titreşim/LED bildirim aktif şekilde kullandım. Gece 12’den öğlen 12’ye kadar 12 saat boyunca 10’ar dakika aralıklarla nabız ölçülecek şekilde ayarladım. (Bu şekilde detaylı ayarlamaları yapabilmeniz için Mi Band Tools isimli ücretli uygulamayı satın almalısınız) Bu şekilde çok rahat 15-20 günü çıkarabiliyor.

“Bilekliğimi bul” seçeneğine bastığınızda bilekliğiniz titriyor. Bi nevi test amaçlı koyulmuş, bulmanıza ne kadar fayda sağlar orası tartışılır. “Bilekliğin konumu” kısmından hareketlerinizi doğru algılayabilmesi için bilekliği hangi bileğinize taktığınızı işaretlemelisiniz. Sağ ve sol bileğinize takmanız farketmiyor, burada seçili olması önemli sadece.

“Bilekliği kullanarak cihaz kilidini açın” özelliği benim en çok kullandığım özelliklerden bir tanesi. Smart Lock destekli cihazınızda parola, pin ya da şekil ayarlaması gibi güvenlik önlemlerini aktif ettiyseniz, bu özelliği kullanarak bilekliğiniz bileğinizdeyken herhangi bir şifre/pin girmeden doğrudan cihazınızın kilidini açabiliyorsunuz. Bu özellik güncel telefonların bir çoğunda, özellikle Android 5.0 ve üzerindeki cihazlarda bulunuyor.

“Uygulama bildirimleri” kısmından en fazla 3 uygulamaya kadar, bildirim alacağınız uygulamaları seçebiliyorsunuz. (Gelen aramalar bu 3 uygulamaya dahil değil)

“Gelen aramalar” kısmında, tahmin ettiğiniz gibi gelen aramalarda kaç saniye sonrasında bilekliğin titreyeceği ayarını yapabiliyorsunuz. Bildirim özelliklerini daha detaylı kullanmak için Mi Band Tools uygulamasını satın alabilirsiniz.

“Uyku yardımcısı” seçeneğini aktif ettiğinizde, uyku verilerinizin daha sağlıklı görüntülenebilmesi için uykuya daldığınızda belirli aralıklarla nabız ölçümü yapıyor.

4

Ayar sekmesinden, Alarm seçeneğine girerek alarm kurma, düzenleme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Profil kısmına girip, günlük hedefinizi, kullanılacak ölçü birimlerini belirleyip, düzenleyebilirsiniz. Hesaplar kısmında ise Mi Fit uygulamasını, Google Fit ile senkronize edebilir, adım sayar işlevinin istatistiklerini detaylı olarak Google Fit üzerinden de takip edebilirsiniz.

5

Hearth Rate kısmından nabız ölçümü yapabilir, daha öncesinde yapmış olduğunuz ölçümleri görebilirsiniz. Mi Fit uygulamasının nabız ölçümü zaten oldukça basit. Bu nedenle nabız ölçümüyle alakalı daha detaylı özellikler sunan Mi Band Tools uygulaması ile incelememe devam edeceğim.

Mi Band Tools uygulamasının Kalp Atışı sekmesinde bizleri detaylı istatistikler, grafikler ve ayarlamalar bekliyor. Grafik sekmesinde bulunduğunuz ay, hafta, gün içerisindeki nabız ölçüm ortalamalarınızı görebilir, istatistik çıkarabilirsiniz.

Liste sekmesinde ise yapılan ölçümleri, tarih ve saat bilgileriyle beraber görebilir, takip edebilirsiniz. Mi Fit uygulamasında otomatik ölçümlerin değerlerini göremiyoruz. Ancak bu uygulama da otomatik ölçümlerde dahil olmak üzere bizlere geçmişe dönük bir rapor sunuyor.

Ayar sekmesinde nabız ölçümüyle alakalı detaylı ayarlamaları yapabilirsiniz. Devamlı olarak nabız ölçümü yapmasını(ki sağlıklı çalışmıyor, önermiyorum), hangi aralıklarla, hangi saatler arasında, hangi günlerde ölçüm yapılacağını ayarlayabiliyoruz. Ölçümden önce titreşimle uyarı gibi resmi uygulamada bulunmayan birçok fonksiyona sahip.

6

Yukarıya kıyaslama yapılabilmesi açısından Mi Fit uygulamasındaki nabız ölçüm arayüzünü de ekledim. Diğer iki görüntü ile Mi Band Tools uygulamasından devam ediyorum.

Uygulamalar seçeneğine girip, uygulamalar için ayrı ayrı bildirim ayarlaması yapabilirsiniz. Mi Fit uygulamasının aksine burada dilediğiniz sayıda uygulamayı dahil etme imkanınız bulunuyor. Örnek olarak WhatsApp için kullandığım ayarlamaları ekledim.

7

Rehber kısmından artı ikonuna tıklayarak kişiye özel bildirim atayabiliyorsunuz. Diğer olarak seçtiğimizde gelen tüm çağrıları kapsıyor. Buradan kişiye özel atamalarda yapabilirsiniz. Titreşim aralığı, titreşim uzunluğu gibi…

Alarmlar kısmında ise detaylı olarak alarm kurup, yönetebiliyorsunuz. One time klasik anlık olarak titreşim yollayan alarm tipi. Burada önemli olan seçenek Smart Alarm. Belirlediğiniz aralıkta örneğin 07:00-07:30 aralığında, hafif uykuya geçtiğinizde titreşimi aktif eden alarm türü. Daha kolay uyanmanızı sağlayabiliyor.

Ayarlar kısmında uygulamayla alakalı genel ayarları yapabiliyorsunuz. Örneğin günlük hedefinizi yine buradan seçebilirsiniz. Düşük pil uyarısını da aktif ederseniz sizin yararınıza olacaktır.

Yukarıdaki mavi ve mor arayüzlü görüntüler ücretsiz olarak edinebileceğiniz Mi Fit uygulamasına aittir. Siyah beyaz arayüzlü görüntüler ise ücretli olarak edinebileceğiniz Mi Band Tools uygulamasından alınmıştır. Mi Fit ücretli uygulamaya nazaran daha basit ve sade. Kıyaslama yapabilmeniz açısından incelemeye iki uygulamayı da dahil ettim. Umarım aklınızdaki soru işaretlerini giderebilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Mi Fit uygulaması / Mi Band Tools uygulaması / Bilekliği satın alın (Gearbest)

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

11 Cevaplar

 1. Ertan dedi ki:

  Xperia c5 ultra kullanıyorum. Sadece mesajlarda titreşim bildirimi gelmiyor. Diğer bildirimler sorunsuz. Sizce problem nerede ?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   “Uygulamalar” kısmından SMS uygulamanızın bildirimlerini açmayı denediniz mi? Yine olmazsa Stamina’dan kaynaklı olabilir. Stamina ayarlarından MiFit uygulamasına izin vermeyi deneyin.

 2. Talha dedi ki:

  Lifelog ile bağlanır mı? İnceleme için teşekkürler.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Lifelog uygulamasını denemedim maalesef, yanlış bilgilendirmek istemem. Google Fit ve Mi Fit ikilisini kullanmanızı tavsiye ederim. Senkronizasyon açısından daha sağlıklı olacaktır…

 3. Kadir dedi ki:

  merhaba,

  telefon sürekli yanımızda mı olması lazım. yoksa belli aralıklarla senkronize oluyor mu? yani oflline çalışıp sonra online olabiliyor mu?

  Ben daha çok yüzmede kullanacağım. Biliyorum water resistance değil water proff ama yine de riske girip kullanacağım. Yüzme esnasında telefon yanımda olmayacağı için sorma gereği duydum.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba, telefonu sürekli yanınızda tutmanıza gerek yok. Bileklik çevrimdışı olarakta çalışıp, bir süre adım verisini hafızasında tutabiliyor. Telefonunuza bağladığınızda veriler otomatik olarak senkronize oluyor. Yalnız yüzme konusunda ne tür bir veri tutmayı planlıyorsunuz? Yüzme ile alakalı bir veri tutabileceğini pek sanmıyorum.

 4. Nur dedi ki:

  İphone 6 s ile kullanacağım. Mi fit ingilizce illa onumu yüklemem gerekiyor

 5. lale murphy dedi ki:

  merhaba telefona baglamadan nasil calistiracagim?tesekkurler

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba, telefona en az bir kez bağlanmadan çalıştırmanız mümkün değil maalesef. Zaten cihazın ekranı olmadığı için verileri görmek için en azından günde bir sefer telefonunuza bağlamalısınız.

 1. Mayıs 26, 2017

  […] Xiaomi Mi Band 1S Akıllı Bileklik İncelemesi […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir