Asus Zenfone 5(ZE620KL) İncelemesi

Bu yazımda yeni telefonum olan Asus Zenfone 5(ZE620KL) modelini inceleyeceğim. Cihazı bir haftayı aşkın bir zamandır kullanıyorum. Bu süreçte edindiğim izlenimleri ve kullanım deneyimlerimi de sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle cihazın teknik özelliklerinden kısaca bahsedip, kutu içeriği, tasarım, arayüz, kamera ve ses özellikleriyle devam edelim.

 • 64-bit Qualcomm® Snapdragon™ 636 @1.8Ghz CPU, Adreno™ 509 GPU
 • 6.2 inch Full HD+ (2246 x 1080) IPS ekran (90% ekran/kasa oranı, 500nits parlaklık)
 • 4GB RAM bellek, 64GB eMCP dahili depolama, 2TB’a kadar MicroSD kart desteği
 • 12MP(F1.8) ve 8MP(F2.0) arka kamera, 8MP(F2.0) ön kamera
 • 3300mAh Li-Ion pil, stereo hoparlör, FM Radyo, 4K video kaydı
 • Quick Charge(Hızlı Şarj) desteği

Detaylı özelliklere buradan ulaşabilirsiniz. Kutu içeriğiyle incelememize devam edelim…

Kutu İçeriği

Cihazın kutusu oldukça şık ve koyu mavi renk tonları kullanılmış. Kutu içeriğinde standart olarak telefon, şarj adaptörü, Type-C USB kablosu, SIM iğnesi, garanti belgesi ve kullanma kılavuzu bulunuyor. Bunların dışında bir de Asus damgalı şeffaf, silikon kılıf çıkıyor. Gerçekten iyi düşünülmüş bir detay. Birde ekrana kusursuz uyumlu şekilde yapıştırılmış bir ekran koruyucu olsa hayır demezdim 🙂

Kutu içeriğindeki kılıf bu şekilde. Cihaza tam olarak uyumlu ve üzerine oturuyor. Ne çok ince, ne çok kalın. Telefonu darbelere karşı koruyabilecek sağlamlıkta.

Tasarım

Cihazım geceyarısı mavisi(midnight blue) renginde. Açıkcası diğer renk alternatifinden daha hoş ve uyumlu bir görüntüsü var. Güncel modellerden alışık olduğumuz üzere ekranın üst kısmında bir çentiğimiz mevcut. Ekranın alt kısmında ise 3-4mm’lik ufak bir çerçeve bulunuyor. Yanlar çerçevesiz diyebileceğimiz kadar ince ve ekran kenarlara doğru hafif kavisli.

Çentiğin üzerinde ön kamera, sensörler ve ahize bulunuyor. Ahize aynı zamanda ikinci hoparlör olarak kullanılıyor. Ekranda koruyucu bulunduğunu ifade etmek istiyorum, yanılgıya yol açmasın. Çentiğin sınırlarına tam olarak uyuyor.

Cihazın sağ tarafında üst kısımda ses açma kapama tuşu bulunuyor. Hemen altına ise güç tuşu konumlandırılmış. Tuşlar biraz sert fakat sağlamlık hissi veriyor. Sol tarafında ise SIM ve MicroSD yuvası bulunuyor.

Cihazın alt tarafında ise soldan sağa sırayla 3.5mm kulaklık girişi, Typce-C USB ve şarj portu ve hoparlör bulunuyor. Kulaklık girişini koruyor olması da bu cihazı seçmemdeki etkenlerden bir tanesiydi.

Cihazın arka tarafında, sol üst köşede kameralar bulunuyor. Kameraların hemen altına LED flaş konumlandırılmış. Flaşın oldukça güçlü olduğunu söyleyebilirim. Asus logosunun üzerinde ise parmak izi sensörü bulunuyor. Sensör gerçekten çok iyi yere konumlandırılmış. (İyi derken arkada iyi bir yer. Yanda veya önde olmasını tercih ederdim.)

Alttaki kamera 12MP, F1.8 diyafram açıklığına sahip ana kamera. Diğer kamera ise 8MP, F2.0 değerine sahip geniş açılı kamera. Asus bu modelde ikinci kamerayı geniş açı için değerlendirmeyi tercih etmiş.

Cihazın arka kısmında ana malzeme olarak cam, yan çerçevelerde ise metal malzeme kullanılmış. Arka kısım oldukça şık ve göz alıcı. Farklı açılardan bakıldığında parmak izi sensörünün etrafında oluşan ışık huzmeleri ayrı bir hava katmış. Tabi bu şıklığın bir de bedeli var. Arka taraf cam olmasından dolayı parmak izine karşı dayanıksız. Fotoğraftan da anlaşılabileceği üzere parmak izi tutuyor.

Genel Performans

Cihazda Snapdragon 636 işlemci ve Adreno 509 grafik kartı tercih edilmiş. Güncel amiral gemilerinden sayısal olarak düşük görünebilir. Fakat günlük kullanımda bir eksikliğini hissetmedim. Arayüz gayet akıcı çalışıyor. Arada bir kamera açılışında hafif bir yavaşlık seziyorum ama işlemci ile mi alakalı, emin değilim.

Oyun performansı da benim için gayet yeterli. PUBG Mobile sürümünde test ettiğimde HD ve akıcı ayarlarda gayet rahat oynanabildiğini deneyimledim. (En yüksek seviyenin bir düşüğü oluyor sanırım) 30-40dk’lık oyun performansından sonra cihazın arka tarafının ve özellikle ekranın üst kısmının bir miktar ısındığını söyleyebilirim fakat bu ısınma normal derecelerde. Rahatsız edecek kadar ısınmıyor. Bu ısınma da zaten PUBG gibi yüksek grafikli ve gelişmiş oyunlarda hissediliyor. Onun haricinde normal kullanımda ve daha ufak oyunlarda herhangi bir ısınma problemi bulunmuyor.

Şarj ve Pil Performansı

Cihazda 3300 mAh Li-Ion pil bulunuyor. Çipsetin ve kutudan çıkan adaptörün hızlı şarj destekli olması nedeniyle yaklaşık 2 saatte tam kapasite, yarım saatte de %50 doluluk oranına ulaşabiliyor.

Pil performansından da etkilendiğimi söyleyebilirim. Tam şarj ile, normal kullanımda, gün içinde 6-7 saat arası ekran süresi alabiliyorum. Kullanım detaylarından bahsedecek olursam, sabah şarjdan çekip gün boyu Wi-Fi yada 4G bağlantısı ve konum(GPS) açık bir şekilde kullanıyorum. Ağırlıklı olarak WhatsApp, Twitter, Youtube ve Chrome kullanıyorum. Oyun oynadığımda da ekran süresi çok fazla düşmüyor. 40dk’lık bir PUBG oyunundan sonra 6 saat ekran süresi aldığımı da hatırlıyorum. Biraz dikkatli ve belki güç tasarruf modlarını kullanırsanız 8-9 saatlere çıkabilirsiniz. Bekleme durumunda da fena değil. Gece boyunca, 9-10 saatlik bir sürede şarjın %5-6 kadar azaldığını gözlemledim. Güç tasarrufu, belki uçak modu kullanılırsa bu yüzdeler biraz daha azaltılabilir.

Pil Ekran Süresi (30.08.2018) – Ağırlıklı olarak kablosuz ağa bağlı, kablosuz olmadığı zaman da 4G açık şekilde kullanıldı. Ekran parlaklığı otomatik Konum(GPS) sürekli açık. Kısacası hiç kasmadan, zorlamadan aldığım değerler.

Ekran Performansı

18:9 formatında 1080×2246 (FHD+) IPS ekran bulunuyor. Parlaklığı oldukça iyi ve güneş altında rahat bir kullanıma izin veriyor. Amoled olmamasına karşın verdiği renkler ve canlılığı da oldukça iyi. Çentik ekranda bir miktar yer işgal ediyor. Kimi durumda, birazda kişisel olarak rahatsızlık verebilir.

Kamera Performansı

Kameraların diyafram özelliklerine yukarıda değinmiştim. O nedenle burda daha çok kendi deneyimlerimden ve kamera arayüzünden bahsedeceğim.

Zenfone 5 ile çekilmiş fotoğraf örneklerine buradan ulaşabilirsiniz…

Kamera arayüzümüz bu şekilde. Sol tarafta standart ayarlar bulunuyor, sağ taraftada geniş açı ayarı, kamera değiştirme, videoya geçiş ve profesyonel moda geçiş butonları bulunuyor.

Pro moda geçiş yaptığımızda arayüz bu şekilde görünüyür. Bütün ayarları, manuel olarak düzenlemeye olanak tanıyor. Ayrıca cihazın kameras RAW formatında çekim yapmaya da imkan sağlıyor.

Kameranın iyi ışıktaki performansı oldukça iyi. Düşük ışıkta da bana sorarsınız orta seviyenin üstünde. Ön kameranın kalitesi ve açısı da oldukça güzel. İyi ışık aldığı ortamlarda çok güzel işler çıkarabiliyor.

Geniş açı çekimde kamera performansı maalesef normal açıdaki kadar iyi değil. Normal kamera ışığı çok daha iyi kullanıyor. O nedenle geniş açılı çekim yaparken ışığın iyi olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kameranın en önemli özelliklerinden birisi de portre çekimi yapabiliyor olması. Ayrıca bu cihazda arka kameranın yanında, ön kamera da portre yeteneğine sahip ve oldukça güzel işler çıkarabiliyor. Örneğin portrede sahnede iki kişi varsa ikisinide AI özelliği sayesinde algılayıp, arkaplanı bu kişilerden ayırabiliyor.

Yazılımsal Özellikler

Cihaz kutudan Android 8.0 Oreo sürümüyle çıkıyor. 2018 çıkışlı güncel bir cihaz olmasından dolayı en az 2 sene güncelleme desteği alacağını biliyoruz. Yani Android 9 ve 10 sürümlerini de alacağını tahmin ediyorum. Güvenlik güncellemesi durumu 26 Ağustos 2018 tarihi itibariyle aşağıdaki gibi.

Arayüz konusunda Asus gerçekten kendini geliştirmiş. Bu cihazda da ZenUI ismiyle sunulan arayüz bulunuyor. Animasyonlar, geçişler vs. oldukça güzel. Performansı da gayet iyi. ZenUI arayüzüyle beraber tema seçenekleri de mevcut. Ücretsiz ücretsiz temalar kullanarak arayüzü özelleştirme imkanı sunulmuş. Ayrıca çeşitli ikon paketlerini de yükleyip, uygulama simgelerini de özelleştirebiliyoruz.

Güvenlik Özellikleri

Cihazda parmak izi okuyucu ve yüz tanıma özellikleri bulunuyor. Bu iki özelliği aynı anda da kullanabiliyorsunuz. Parmak izi oldukça hızlı ve düzgün çalışıyor. Yüz tanıma da eğer ışık koşulları müsaitse oldukça hızlı çalışıyor. Parmak izine göre ne kadar güvenli olduğu tartışılır ancak kesinlikle daha pratik.

Beğendiğim Özellikler

 • Stereo hoparlör bulunması bence büyük avantaj. Üstteki ahize aynı zamanda ikinci hoparlör olarak kullanılıyor. Fakat şunu belirtmek istiyorum, alttaki hoparlörle üstteki hoparlör arasında kesinlikle ses şiddeti ve kalite farkı var.
 • Telefon görüşmesi esnasında çift taraflı olarak ses kaydı yapılabiliyor. Dahili olarak böyle bir özelliğin bulunması beni memnun etti.
 • Kilit ekranında her açıldığında farklı duvar kağıdı gösterebiliyor. Asus’un sunduğu kategorilerden ve koleksiyonlardan seçim yapabiliyor veya kendi görsellerinizi kullanabiliyorsunuz.
 • Çentik gizleme özelliği yazılımsal olarak eklenmiş. Çentiğin sağına ve soluna siyah arkaplan koyabiliyorsunuz. Rahatsız olanlar için güzel düşünülmüş.
 • Ekran kapalıyken çalışan kısayol hareketleri eklenmiş. Yani cihaz uykudayken, ekran kapalıyken ekrana “C” harfi çizdiğinizde kamera açılıyor, “W” harfi çizdiğinizde WhatsApp açılıyor. Bu kısayolları ayarlardan düzenleyebiliyorsunuz ve bu hareketlere farklı uygulamalar atayabiliyorsunuz.

Ekran Görüntüleri

Fiyat

18 Ağustos 2018 itibariyle 2700-3000 lira bandında satılıyor. Fakat 10 Ağustos öncesinde 2300-2500 lira bandında bulunabiliyordu. Döviz kurundaki artış nedeniyle böyle bir düzenleme yapılmış olabilir. 2000-2500 lira bandında gerçekten sağlam fiyat/performans ürünü olduğunu söyleyebilirim. Benim aldığım dönemde de o aralıktaydı zaten.

Sonuç

Aklıma gelen detayları, gözüme çarpan özellikleri elimden geldiğince detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştım. Sonuç olarak Zenfone 5 beni fazlasıyla memnun eden bir cihaz oldu. Şu ana kadarki kullanım deneyimim oldukça olumlu. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. ELVIN dedi ki:

  Peki ileri zamanlarda eski Zenfone modelleri gibi donma, yavaşlama gibi sorunların olma ihtimali nedir acaba?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Bunu zaman gösterecek. Telefon çıkalı henüz 1 sene olmadı. Yeni Android sürümleri düzgün optimize edilirse sorun olmayacaktır. Herşey yazılım desteğine bağlı. 5Z modelinin daha uzun ömürlü olacağı kesin tabi…

 2. oğuzhan dedi ki:

  Hamdi kardeşim ya bu kilit ekranında sol altköşede olan ikonum kayboldu bunu nasıl geri getiricem bir türlü bulamadım

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Kilit ekranı ayarlarında, duvar kağıdı slayt gösterisini aktif ederseniz ordaki ikon görünecektir. Muhtemelen statik bir duvar kağıdı kullanıyorsunuz. O nedenle kaybolmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir