Android Studio Layout Design Problemi

Bu yazımda Android Studio’da denk geldiğim bir problemin çözümünden bahsedeceğim. İlk olarak bu problemle Android Studio 3.0 güncellemesinden sonra karşılaşmıştım. Aldığım geri dönüşler sonrasında hala bu problemi yaşayan kullanıcılar olduğunu farkettim ve çözümü blogumda yayınlamaya karar verdim.

Problemi biraz daha detaylandıracak olursak, güncellemeden sonra layout design sayfasını görüntülenemiyordu. Herhangi bir hata veya uyarı da almıyordum. Android Studio’nun bütün güncellemelerini de yapmıştım. Layout design sayfasında normalde Textview ve Buton gibi nesneler vardı. Fakat bu nesneler bu sayfada -ekran görüntüsünde olduğu gibi- görüntülenemiyordu. XML tarafında da bir problem görünmüyordu.

Peki bu sorunu nasıl çözdüm?

Bir süre araştırdım ve kısmen sorunun çözümüne ulaştım. Problemin çözümü yapmanız gereken projenizin style.xml dosyasındaki “Theme.AppCompat.Light.DarkActionBar” satırını, “Base.Theme.AppCompat.Light.DarkActionBar” şeklinde düzenlemek olmalı.

Sorunun kaynağını tam olarak bilmiyorum ancak bu ufak düzenleme ile kolayca çözüme ulaştım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Erhan ERSAN dedi ki:

  Kralsıııınnnnnnnn. Daha yeni başladım ama direkt bu sorunla karşılaşınca ne yalan söyleyeyim baya bir şevkim kaçmıştı. Teşekkürler dostumm…

 2. tolga dedi ki:

  Maalesef işe yaramadı. Başka bir çözüm sunma şansınız var mı? Teşekkürler

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Şuan maalesef ki farklı bir çözüm önerim yok. Birçok kişi bu yöntemle çözdü bu sorunu. Farklı bir probleminiz olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir