Xiaomi Piston 3 Kulaklık İncelemesi

0baslik

Geçtiğimiz hafta elime ulaşan Piston 3 hakkında bir inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim. Teknolojiyi, en azından güncel forumları veya sayfaları takip eden hemen hemen herkes bu kulaklığı duymuştur. Xiaomi, zaten son zamanlarda fiyat/performans ürünleriyle adından bahsettirmeyi başarıyor. Çok fazla uzatmadan incelemeye geçmeyi istiyorum.

Elime geçen paketi açtığımda aşağıdaki gibi bir kutu ile karşılaştım. Açıkcası daha kutuyu açmadan içerisinden nasıl bir malzeme çıkacağını az çok tahmin edebiliyordum. Kutuyu açtığımda tahmin ettiğim gibi Xiaomi’nin tasarıma verdiği önemi ilk görüşte anlamak hiçte zor olmadı.

1

2

Kutu içerisinde kulaklığı tutan malzemenin kalitesi, hissiyatı bu tür ürünlerde çokta alışık olmadığımız şekilde çok iyi. Zaten görüntüden ne demek istediğimi az çok anlamışsınızdır 🙂

3

Üst katmanı kaldırdığımda kulaklığın yedek silikonları beni karşıladı. Kutu içeriğinde, kulaklığın üzerinde hali hazırda takılı olarak bulunan M (orta boy) haricinde, XS, S ve L (çok küçük, küçük, büyük) boy olmak üzere 3 çift yedek silikon bulunuyor.

4

Kaldırdığımız parçanın arka tarafında ise kulaklığımız güzel bir şekilde, kalıp içerisinde karşımıza çıkıyor. Çıkardığınızda geri takmayı becerebilirseniz özellikle çantanızda taşımak için kullanışlı bir yapısı var. Şahsen birkaç denemeden sonra ilk halinde olduğu gibi yerleştirmeyi başarabildim 🙂

5

Kulaklıkların arka kısmı da tasarımsal açıdan gayet hoş bir görüntüye sahip. Üst tarafta çember şeklindeki kısım için fırçalı metal kullanılmış. Alt kısımları da tahmin edebileceğiniz üzere, uzaktan bakıldığında her ne kadar fırçalı metal gibi görünse de, uygun bir plastikten üretilmiş.

6

Bu kulaklığı benim için cazip kılan en önemli özelliklerinden biriside aşağıda görmüş olduğunuz kontrol tuşları oldu. Ortadaki tuş müzik çalarda iken müziği durdurup başlatmak ve görüşme esnasında görüşmeyi sonlandırmak için kullanılabiliyor. Diğer tuşlarda tahmin edebileceğiniz üzere ses açma/kısma işlemleri için kullanılıyor.

7

Kulaklığın kablosu, kulaklıkların ayrım noktasına kadar örgü şeklinde tasarlanmış. Örgü şeklinde olması kablonun dolaşmasını büyük oranda engelliyor. Ayrım noktasından kulaklıklara kadar olan kısım ise alışık olduğumuz standart plastik kalitesinde.

9 8

Burdan itibaren artık görsel kısmı bir kenara bırakıp, bizleri asıl ilgilendiren konulardan yani genel kullanımla alakalı olumlu/olumsuz yönlerinden bahsedeceğim.

Artıları:

 1. Fiyatı: Piston 3 kulaklık ülkemizde 90 lira civarı fiyatlara satılıyor. Fakat yurtdışından 15-20 dolar gibi ücretlerle rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bende 13-14 dolar gibi bir fiyata Banggood üzerinden satın aldım. 40 lira civarında daha iyi bir alternatif bulamadığımı söylemeliyim. Aliexpress, eBay gibi sitelerde bu tür ürünlerin çok sayıda taklitleri satılmakta. Bu nedenle almadan önce satıcı ve ürün yorumlarını mutlaka okuyun. Orjinalliğinden emin olsanız bile mutlaka takipli gönderi seçeneğini kullanın.
 2. Tasarımı: Kutusundan, kablosuna kadar zaten her noktada başarılı bir şekilde sunulmuş. Kaliteli bir malzeme olduğunu ilk bakışta belli ediyor. Bu konuda diyebileceğim çok fazla şey yok zaten.
 3. Kullanım rahatlığı: Kulaklık eğimli yapısı sayesinde kulakta rahat bir şekilde duruyor. Bazı kulak içi kulaklıklar gibi çok fazla kulağınızın içerisine itmenize gerek kalmıyor. Fakat bu rahatlığında bir bedeli var, eksileri kısmında bahsedeceğim.
 4. Ses kalitesi: Profesyonel ekipmanlar kullanan bir dinleyici değilim. Fakat standart telefon kulaklıklarıyla kıyasladığımda seslerin oldukça kaliteli ve temiz olduğunu söylemeliyim. Bunun haricinde mikrofonu da oldukça kaliteli ve tatmin edebilecek seviyede.

Eksileri:

 1. Yalıtım: Standart kulak içi kulaklıklar gibi kulağınıza çok fazla sokmanıza gerek kalmıyor. Nedenini tam olarak bilmiyorum ancak bu durumdan kaynaklandığını düşünerek söylüyorum, dışarıya bir miktar ses veriyor. Nispeten sessiz bir ortamda, orta seviyenin üstünde bir ses seviyesi ile müzik dinlediğinizde yanınızdaki kişi şarkı sözlerini işitebilir. J
 2. Ses seviyesi ve bass: Aslında kişisel olarak gayet yeterli buluyorum ancak birçok kişi ses seviyesinin ve bass miktarının yüksek olmamasından şikayetçi. Öyle dişe dokunur bir şekilde bass vermiyor, bu konuda bende hemfikirim. Fakat bass zaten benim için bir tercih sebebi olmadı. Tam aksine yüksek ses ve bass rahatsızlık verdiği için kişisel olarak tercihimi bu yönde kullandım.

Şuana kadarki deneyimim ve aktarabileceklerim şimdilik bunlarla sınırlı. Detaylı bir incelemeden çok bir ön bakış olarak da değerlendirebilirsiniz. Zaten teknik konularda çok fazla bilgim olmadığı için normal bir kullanıcının bakışıyla incelemeye çalıştım. Umarım aklınızda ufakta olsa bir fikir belirmiştir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Piston 3 şuan burada 12 dolara satılıyor. Xiaomi’nin yeni kulaklığı, Hybrid modeli de 17 dolar civarında. Ona da yine buradan ulaşabilirsiniz. Orjinalliği konusunda bir şüpheniz olmasın. Verdiğim linklerdeki ürünler orjinaldir. Yalnız sizlere tavsiyem bu gibi sitelerden alışveriş yapacaksanız mutlaka farkını ödeyip takip numarası alın. Gearbest’te takip numarası 2 dolar. Fazla birşey kaybetmezsiniz, en azından kafanız rahat olur 🙂

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Melih dedi ki:

  İnceleme için teşekkürler 🙂

 2. Davut KARA dedi ki:

  Güzel inceleme yapmışsın 🙂

 3. Bilgi Odaklı İnsan dedi ki:

  Hybrid almıştım yurtdışından. Seslerde cızırtı oluyor. Mesela şarkının belli kısımlarında çatlama olunca, tekrar 1 kaç sn gerisine alıp dinliyorum bu sefer olmuyor. Alalı çok olmadı zamanla düzelir mi acaba. Orta ve yüksek seslerde yapıyor bunu. Youtubedaki kulaklık testinde de ultra baslarda da cızırdamalar oldu. Pcden kaynaklı olabilir mi diye düşündüm. Telefonda da aynı video da cızırdamalar oldu. Düzelir mi yoksa başka bir şeyler mi yapmam gerek.
  İyi günler dilerim.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Daha önce Hybrid’le alakalı böyle bir deneyim okumamıştım. Bazı kulaklıklarda zamanla bazı konularda iyileşme olabiliyor. Tam olarak hangi videodan bahsediyorsunuz? Videoyla yada kullandığınız cihazlarla, sürücülerle alakalı bir problem olabilir. Videonun problemli olabilmesi de mümkün. Bunun haricinde kulaklığa müdahale edemeyeceğimiz ve büyük olasılıkla servisine ulaşamayacağımız için yapılacak pek birşey yok. Rahatsız etmiyorsa kullanmaya devam edin. İyi günler…

 1. Mayıs 27, 2017

  […] Xiaomi Piston 3 Kulaklık İncelemesi […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir