Avi Dosyalarındaki Ses Senkronizasyon Problemi ve Çözümü

baslikp

Merhaba, son zamanlarda filmlerde ses-görüntü uyuşmazlığı yani ses senkronizasyon probleminin sıkça yaşandığını farkettim.  Hiç farketmez. Aslına bakarsanız birkaç kez bende yaşadım bu problemi. Bu nedenle problemin üstesinden gelebilmeniz için resimli bir anlatım hazırladım. Problem sesin erken yada geç gelmesi olabilir. Kullanacağımız ufak bir araç sayesinde bu problemlerin üstesinden kolayca geleceğiz. Yazının devamında resimli anlatımını da görebilirsiniz…

Bu işlem için gerekli olan bileşenler:

– Codecleri yüklenmiş, sağlam çalışan bir sistem

– Ses senkronizasyonu dışında problemi olmayan avi dosyası

– VirtualDub isimli ufacık bir program (İndirmek için; http://surfnet.dl.sourceforge.net/sourceforge/virtualdub/VirtualDub-1.6.11.zip)

Not: Bu işlem sadece düzenli ses senkronizasyon problemleri için geçerlidir. Yani filmin tamamındaki senkronizasyon problemini çözmemizi sağlar. Eğer filmin sadece belli bir kısmında bu problem varsa bu işlem işinize yaramaz.

Anlatım:

1- İlk olarak indirdiğimiz klasördeki VirtualDub.exe dosyasını çalıştırıyoruz.

2- VirtualDub > File > Open Video File yolunu izleyerek yada doğrudan programa sürükleyerek problemli avi dosyasını programa yüklüyoruz.

3- Video dosyamız açıldıktan sonra Video menüsünden Direct stream copy seçeneğini işaretliyoruz.

4- Ardından Audio menüsünden Interleaving seçeneğine tıklıyoruz. (Direct stream copy’nin işaretli olduğundan emin olun)

5- Açılan pencerede bizim için önemli olan yer Delay audio track by kısmı. Bu kısma filmin sesi ne kadar senkronizasyonsuz ise o süreye karşılık gelen değeri girmemiz gerekiyor. (ms cinsinden) Örneğin ses 7 saniye erken geliyorsa 7×1000 değerini yazıyoruz. Ardından OK butonuna tıklıyoruz. Eğer erken gelme problemi değil gecikme problemi yaşıyorsanız 6.adımı uygulamalısınız.

6- Eğer sesin gecikme problemi varsa bu sefer aynı işlemi başına “-” koyarak yapıyoruz. Yani sesi belirttiğimiz süre kadar geriye alıyor.

7- Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra dosyamızı kaydetmek içinFile menüsünden Save as AVI seçeneğine tıklıyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Bu işlemleri uyguladıktan sonra filmlerinizi rahatlıkla seyredebilirsiniz. Anlatım bana aittir. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. İyi seyirler… :)

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir