FAT32 mi NTFS mi? Hangisini kullanmalıyız? Farkları neler?

fatntfs

Merhaba, hnterkes tarafından merak edilen sıkça tartışılan konulardan bir tanesi de depolama aygıtlarında hangi dosya sisteminin kullanılacağıdır. Bu yazımda bu konuda sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle dosya sistemlerini kısaca tanıtıyım. Günümüzde kullanılan dosya sistemlerini NTFS ve FAT32 olarak sınıflandırabiliriz.

NTFS dosya sistemi Windows 2000 ve üzeri ile kullanılması önerilen dosya sistemidir. NTFS, FAT32′nin tüm özelliklerine sahip olmakla birlikte FAT32′den farklı olarak aşağıdaki özellikleri de sahiptir;

– Daha güvenli dosya sistemi

– Daha iyi disk sıkıştırma

–  FAT32′nin aksine sürücü boyutu arttıkça sürücünün performansı düşmüyor

FAT32 dosya sistemi de yine 512MB’dan 2 Terabayt’a kadar kullanılabilen, FAT dosya sisteminin gelişmiş halidir. NTFS’nin aksine boyut arttıkça performans kaybı görülür. Daha çok küçük boyutlu sürücülerde kullanılmasını önerilir. Örneğin USB belleklerde FAT32 dosya sistemi yaygın olarak kullanılır.  32GB’dan büyük sürücülerde örneğin harici disklerde kesinlikle NTFS kullanmanızı öneririm. En önemli sebebi de FAT32 dosya sistemini kullanan bir sürücüye tek seferde 4GB’dan büyük bir dosya aktarımı yapamazsınız. NTFS’de böyle bir sorun yoktur.

Ayrıca FAT32 dosya sistemi her cihazda çalışır ve farklı işletim sistemleri tarafından tanınır. Bu yüzden USB bellekleriniz de FAT32 kullanmanızı öneririm. NTFS, FAT32′ye göre daha hızlı çalışır. Fakat belleğinizin ömrü de ona göre kısalır.

Sonuç olarak  USB belleklerinizde FAT32 kullanmanızı öneririm. Yüksek kapasiteli harici diskleriniz de NTFS kullanmanız daha iyi olacaktır.

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. serdar dedi ki:

  benim 32 gb usb var hangisi ona iyidir

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Tak-çıkar şeklinde kullanılan USB bellekler için FAT32 daha iyi bir seçim olacaktır. FAT32’nin günlük kullanımda tek dezavantajı 4GB ve üstündeki tek parça dosyaların direk olarak atılamıyor olmasıdır. Sık sık, tek parça yüksek boyutlu aktarım yapıyorsanız, NTFS olarak kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Yalnız şöyle önemli bir nokta var. Eğer USB belleği NTFS olarak biçimlendirdiyseniz, USB’yi çıkarmadan önce mutlaka görev çubuğundan donanımı güvenli olarak kaldırmayı ihmal etmeyin…

 2. mjkgbhujh dedi ki:

  lşlşlşlşlşlşlşlşlşlşlşlşlşlş

 3. Devrim Demirkan dedi ki:

  Benim 2 TB bir flashdiskim var. Biçimlendirmeyi hangi formatta yaparsam yapayım yine de dosya aktarımı yavaş oluyor ve bazı klasörler kopyalansa da içi boş kopyalanıyor… Formatta bazen Fat32 ama genellikle ExtFat ve NTFS formatları çıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Tam olarak hangi flash disk bu? Belleğin sahte olma ihtimali çok yüksek. Özellikle kopyalanıyor gibi görülüp, dosyaları göremiyorsanız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir