Google Sitemap Eklentisi ile Site Haritası Oluşturma

Google-XML-Sitemaps-Eklentisi

Bu yazımızda Google Sitemap eklentisi ile site haritası oluşturmaktan bahsedeceğiz. Sitenizdeki sayfaların arama motorları tarafından rahat algılanabilmesi için mutlaka bir site haritası çıkarmalısınız. WordPress’de “Google Sitemap” eklentisi ile bu işlemi basit bir şekilde 1-2dk içerisinde halledebilirsiniz. Şimdi “Google Sitemap” eklentisinin kurulumu ve kullanımına geçelim.

1.yol (Otomatik Kurulum): Sitemizin yönetici panelinden Eklentiler sayfasına girelim. “Yeni Ekle” butonuna tıklayalım. Açılan sayfadaki arama kutusuna “Google Sitemap” yazıp arayalım. Muhtemelen ilk sırada bizim kullanacağımız Google Sitemap eklentisi çıkacaktır. “Şimdi Kur” butonuna tıklayıp, eklenti kurulumumuza başlayalım.

1

Eklentimiz başarılı bir şekilde kuruldu. “Eklentiyi Etkinleştir” yazısına tıklayıp, eklentimizi aktif hale getirelim.

2

2.yol (Manuel Kurulum): Bu yöntemi kullanabilmek için FTP bilgilerinizi mutlaka öğrenmelisiniz. FileZilla ve başka bir FTP istemcisi ile sunucumuza bağlanalım. Ardından buraya tıklayıp eklenti indirme sayfasına gidelim. “Download Version x.x.x” butonuna tıklayıp eklenti dosyamızı bilgisayarımıza indirelim. İndirdiğimiz arşiv dosyasının içerisindeki klasörü olduğu gibi arşivden çıkaralım. Google Sitemap Plugin klasörünü FTP istemcimiz yardımıyla  “wp-content > plugins” klasörüne atalım. Aktarım tamamlanınca yönetici panelinden “Eklentiler” sayfasını açalım. Google Sitemap eklentisini bulalım ve eklentinin hemen altındaki “Etkinleştir” yazısına tıklayıp eklentimizi etkinleştirelim.

3

 

Eklenti Kullanımı ve Ayarlar

Eklentiler sayfasından, Google Sitemap eklentisinin altındaki “Settings” yazısına tıklayalım.

4

Aşağıdaki gibi eklenti ayar sayfamız karşımıza gelicek. “I want to create a new sitemap…” ve “I want to add sitemap…” seçeneklerini işaretleyelim. “Please choose the neccessary…” kısmında “Post” ve “Page” kısımlarını işaretleyelim. Burada site haritasında gösterilecek sayfaları belirliyoruz. Yani yazdığımız yazılar ve sayfalarımız site haritasına eklenecek. Eğer “Google Webmaster Tools” hesabınız varsa alt kısımda kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp, “I want to add this site Google…” seçeneğini işaretlerseniz, siteniz Webmaster Tools hesabınıza eklenir. Burayı olduğu gibi boş bırakabilirsiniz, kullanmak zorunda değilsiniz. “Save Changes” seçeneğini işaretleyip, eklenti ayarlarımızı kaydedelim. Extra Settings kısmına girmiyorum. Çünkü o kısmı kullanabilmeniz için eklentinin PRO sürümünü satın almalısınız.

5

Bu işlemlerden sonra site haritanızın oluşturulup, oluşturulmamasını kontrol etmek için “http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml/” adresine girip gözatabilirsiniz. Sitemap oluşturmayı en basit şekilde anlatmaya çalıştım. Kurulum ve kullanımda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bildirin, yardımcı olmaya çalışırım…

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir