Akismet Alternatifi Ücretsiz Anti-Spam Eklentisi

Eğer blogunuzda Akismet eklentisini kullanıyorsanız ve sitenizde reklam yayınlıyorsanız muhtemelen bir süre önce Akismet’ten bir mail aldınız. Bunu biliyorum çünkü aynı maili bende aldım. Ya da daha kötüsü bir anda sitenizde onay bekleyen spam yorumlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun nedeni Akismet’in, sitesinde reklam yayınlayan kullanıcılar için ücretsiz kullanıma artık izin vermiyor olması. Tabi bu mailden sonra sizde benim gibi alternatif bir anti-spam eklentisi arayışına girmiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse tamamen doğru yerdesiniz.

Yaklaşık bir ay kadar kadar önce Akismet’ten bir mail aldım. Ücretsiz olan planın sadece ticari olmayan sitelerin kullanımına sunulduğu yazıyordu. Eklentiyi kullanmaya devam edebilmem için bana ya aylık 5 dolar ödeyerek ücretli plana geçmemi ya da sitemden reklamları kaldırmamı tavsiye ediyorlardı. Tabi reklam gelirim zaten aylık 5 doları zar zor karşılayacağı için eklentiyi devre dışı bırakıp, alternatiflerini incelemeye başladım.

Antispam Bee – Ücretsiz Anti-Spam Eklentisi

Araştırmalarım sonucunda ücretsiz ve reklamsız Antispam Bee eklentisine ulaştım. Aslında çok fazla araştırdığım da söylenemez. Eklenti sayfasındaki kullanıcı yorumları en azından denemem için fazlasıyla yeterli oldu. Yaklaşık bir aydır da eklentiyi aktif olarak kullanıyorum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki işini gerçekten iyi yapıyor. Bu süre içerisinde herhangi bir spam yorumla karşılaşmadım. Size de gönül rahatlığıyla kullanmanızı tavsiye edebilirim. Eklentiyi yönetici panelinizin eklenti ekleme kısmından aratarak yükleyebilirsiniz. WordPress.org eklenti sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Eklentiyi yükleyip, etkinleştirdikten sonra yönetici panelinde ayarlar sekmesinden eklenti ayarlarına ulaşabilirsiniz. Oldukça sade bir eklenti paneli var.  Türkçe olması da zaten kullanımını fazlasıyla kolaylaştırıyor. Kendi isteğinize göre ayarlamaları yapıp, yorumların kontrolünü gönül rahatlığıyla eklentiye bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir