QCY Kulaklıklarda Eşleştirme Sorunu Çözümü

Bu yazımda QCY markasının kablosuz kulaklıklarında yaşanan eşleştirme problemi ve çözümünden bahsedeceğim. Aslında bu durumu bir problem olarak anlatmakta çok doğru değil. Genelde tam kablosuz kulaklıklarda yaşanan bu durumun nedeni sağ ve sol kulaklığın birbiriyle eşleşmemesi ve her iki kulaklığında mono modunda çalışması.

Başlamadan Önce

Lütfen kulaklıkları eşleştirip, kullanmaya başlamadan önce kullanma kılavuzunu okuyun ve oradaki yönergeleri izleyin. Bu tür problemler genelde önerildiği gibi eşleştirme yapılmadığında ortaya çıkıyor. Ayrıca bu yazıda anlattığım yöntemler sadece QCY markasının kulaklıkları için geçerlidir. QCY T1 Pro ve QCY T1C modellerinde işe yaradığını biliyorum. Diğer modeller içinde aynı olacağını tahmin ediyorum. Eğer farklı bir marka kulaklık kullanıyorsanız öncelikle kendi kullanma kılavuzunu okuyun. QCY T5 modeli içinde emin olmamakla beraber çözüm yolunu yazının devamına ekledim.

Stereo/Mono Farkı

Bildiğiniz gibi bu kulaklıklar normalde stereo olarak çalışıyor.  Sağ ve sol kulaklık birlikte ses veriyor. Mono moduna geçtiklerinde de doğal olarak her biri ayrı birer kulaklık gibi davranıyor. Kulaklıklar mono moduna geçtiklerinde telefonunuzun veya bilgisayarınızın Bluetooth ekranında “QCY_T1Pro_R” ve “QCY_T1Pro_L” gibi iki farklı aygıt olarak görüntülenecektir.

Eşleştirme Sorununun Çözümü

Kulaklıkları kutusundan çıkardığınızda sol kulaklık, sağ kulaklık ile otomatik olarak eşleşecektir. Telefonunuzu sağ kulaklıkla eşleştirdiğinizde stereo olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat kulaklıklar otomatik olarak eşleşmezse, yani sol kulaklık sağ kulaklıkla iletişim kuramazsa ne yapmalıyız? Bu sorunu pratik bir şekilde kulaklıkları sıfırlayarak çözebiliriz.

Sıfırlama işlemini yapmak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız;

 1. Bluetooth ayarlarından eşleştirilen kulaklığı tamamen kaldırın, unutun.
 2. Kulaklıkları şarj kutusuna koyun ve kapağı varsa kapatın, 8-10 saniye bekleyin.
 3. Bir süre bekledikten sonra her iki kulaklığı da kutudan çıkarın.
 4. Eğer şarjları varsa kulaklıklar açılmış olmalı. İkisine birden basılı tutun ve 40-45 saniye kadar o şekilde bekleyin.
 5. Yaklaşık 40 saniye sonra kulaklıkların ledleri birkaç kez hızlı hızlı yanıp sönecek ve ikiside tamamen kapanacak.
 6. İkisi de kapalıyken öncelikle sağ kulaklığı açın ve telefonunuzla eşleştirin.
 7. Sağ kulaklık eşleştikten sonra sol kulaklığı açtığınızda otomatik olarak sağ kulaklıkla eşleşecektir.

QCY T5 Modeli ve Diğer Modeller İçin Tavsiye Edebileceğim Yöntem

 1. Eşleştirdiğiniz tüm cihazlardan kulaklığı kaldırın, unutun.
 2. Her iki kulaklığa da basılı tutup ikisinin de tamamen kapandığından emin olun.
 3. Kutusuna koyun, kapatın ve 5-10 saniye sonra çıkarın.
 4. Kulaklıkları kutusundan çıkarın ve tekrar ikisini de basılı tutarak kapatın.
 5. İkisine de 15-20 saniye kadar basılı tutun. Bu sürede kırmızı ve yeşil ışık birkaç kez yanıp sönebilir.
 6. İkisini de kutusuna koyup, tekrar çıkarın ve telefonunuzla eşleştirin.

QCY T6 Modelini Fabrika Ayarlarına Döndürme

 1. Kulaklıkları kutusundan çıkarın ve telefonunuzla bağlantısını tamamen kesin. Bluetooth ayarlarından kulaklığı kaldırın.
 2. Her iki kulaklığı da elinize alın ve kapanana kadar 8-10 saniye kadar basılı tutun. Kırmızı ledi gördükten 1 saniye sonra bırakın.
 3. Her iki kulaklığı elinize alıp, tekrar 15 saniye kadar ikisine de basılı tutun. Kırmızı yeşil yanıp söndükten sonra, tekrar kırmızı yandığında bırakın.
 4. Kulaklıkları kutusuna koyun. Birkaç saniye sonra çıkarıp, telefonunuzla eşleştirin.

QCY T6 için kaynak; https://xiaomi.co.ua/files/QCY/T6_EN.pdf

Sağ ve sol kulaklıklar birbirleriyle eşleştiğinde kulaklıklarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra kutusundan çıkardığınızda sol kulaklık otomatik olarak sağ kulaklık ile eşleşecektir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bunlar da ilginizi çekebilir…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

53 Cevaplar

 1. İlknur dedi ki:

  Merhaba söylediğiniz tüm adımları uyguladım. Ama ne yazık ki sol sağa bağlanmıyor. Sol bir kırmızı bir mavi ışık şeklinde yanıp sönüyor. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Tam olarak hangi modeli kullanıyorsunuz? Dikkatlice okuyup, tekrar uygulayın. Her iki tarafın bağlantısını da telefondan kaldırdığınızdan emin olun.

   • Eray dedi ki:

    Kutudan çıkarırken önce sağ kulaklıği çıkardım sonra solu önce sağa bağlandı soldan ses gelmedi sağ kulaklıği kutuya koydum sol kulaklıktan ses gelmeye başladı hangisini koysam diğerinden geliyor ses ne yapmalıyım yardım eder misiniz

    • Hamdi Çatal dedi ki:

     Muhtemelen mono moda geçmiş kulaklıklar. Fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin. Yazımdan faydalanabilir ya da kullanma kılavuzuna göz atabilirsiniz.

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba.Dediklerinizi kulaklığı aldığım mayıs ayından beridir uyguluyorum.3 kez servise gönderdim hala çözüm bulamadım. Sağ kulaklık bağlantı kopması yaşamaya başlamıştım sonra sağ kulaklık açılmaz oldu kutusuna koyduğumda kırmızı-beyaz 4 kez yanıp sönüyordu.Bazen açılıyor.Şuan şöyle bir durum var dediklerinizi yapıp sağ kulaklığı telefon ile eşlediğimde solu açıyorum ve sol kulaklıkda sağa bağlanıyor 15-20 saniye kadar ikisi ile çok güzel ses alıyorken birden sağ kulaklık kapanıyor ve sol kulaklık beyaz yanıp sönmeye başlayıp telefona bağlanmaya çalışıyor.Sağ kulaklığın tuşuna bastığım zaman mümkün değil açılmıyor kutusuna koyuyorum ve bir süre sonra çıkarttığımda açılıyor tekrar aynı adımları uyguluyorum.Ve sonuç aynı.Mayıs ayından bu yana kulaklıkları tam olarak 5 yada 6 kez düzgün kullanabildim.Nasıl çözüm bulacağım bilmiyorum teşekkürler.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Hiç normal görünmüyor yazdıklarınız. Farklı bir cihazda deneme imkanınız oldu mu? Tam olarak hangi modeli kullanıyorsunuz? Bu arada kulaklığı değişim talebiyle servise yollamanızı tavsiye ederim.

 3. Mert Sev dedi ki:

  Merhaba söylediğiniz tüm adımları bende uyguladım, eşleştirmeleride kaldırdım cihazdan ama Sol hala bir kırmızı bir beyaz yanıp sonuyor. Soluda bluetoothda kendım eslestırdıgımde, telefonda ikisinede L ve R olmak üzere Bağlı olduğunu görüyorum ama ses ya L den ya da R den geliyor. Yardım lütfen 🙁

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba, büyük ihtimalle kulaklığınız mono modda çalışıyor. Normalde Left ve Right olarak görünmemesi gerekiyor. Sadece Right görünmeli. Dikkatlice okuyup, tekrar uygulayın adımları. Bu arada kullandığınız kulaklık hangisi tam olarak?

   • Eray dedi ki:

    Merhaba Qcy T1C kullanıyorum bendede aynı sorun var adımları harfi harfine uyguladım dediklerinizde gerceklesti ama sol taraf sağa bağlanmıyor

  • Onur dedi ki:

   Sorunu çözebildiniz mi? Aynı sorunu yaşıyorum. Yadımcı olur musunuz?

 4. eren dedi ki:

  merhaba,
  elimde qyc t1 var ve ıkı aydır kulaklıklar birbiri ile eşleşmiyor. telefona baglandıgında kulaklıklardan bırı calısıyor ve uzerındeki tuşlara basarsam o kulaklıga gecıyor ses. yukarıdakı uygulamayı denedim ancak çözum olmadı. servise gönderdim diyen arkadaslar olmus nereye gönderdiğiniz hakkında bilgi verirseniz cok sevinirim. cunkü bir irtibat saglayamadım mi markasına.

 5. Yavuz dedi ki:

  Ocyt3 aynı sorun bende var 4 gündür iyiydi sol kulaklık bağlanmıyor resetledim sizin dediğiniz gibi de yaptım ama kırmızı beyaz ışık yanıyor ama bağlanmıyor ayrı ayrı bağlantı oluyor ikisi birden baplanmıyor başka bir yolu varmı yada arıza mı var beya güncelleme gibi bir şey mi.

 6. Hüseyin P. dedi ki:

  Merhaba, QCY T2 Aldım ancak kulaklık inatla sol kulaklıkla eşleşmiyor. Kılavuzu inceledim dediği gibi yapıyorum ancak bağlanmıyor.Solu telefona bağlıyorum çalışıyor. Ama ne yazık ki eşleşme olmuyor.Yardımcı olur musunuz.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Adımları mümkün olduğunca detaylı yazmaya çalıştım. Birkaç kez harfiyen uygularsanız sonuç alacağınızı tahmin ediyorum.

 7. Ahmetberk dedi ki:

  Qcy t2c modeli kullanıyorum sol kulaklık sağ kulaklığa bağlanmıyor mono şekilde çalışıyor ne yapmalıyım

 8. Mehmet dedi ki:

  merhaba arkadaşlar,bende yaklaşık bir yıl önce aldığım sabbat x12 pro kulaklığımdan soldan hiç ses alamadım,
  komut işlemlerini yerine getiriyor,mono olarakta bağlayabiliyorum fakat kesinlikle soldan ses alamıyorum.
  yardımlarınızı rica ederim,
  şimdiden teşekkürler.

 9. Can dedi ki:

  Haylou gt1 kullanıyorum normalde eslesmisti ama dün akşamdan beri eslesmiyor sol medya sağ telefon olarak 2 farklı şekilde gözüküyor Bluetooth ayarlarında buradaki soylediklerinizi yaptım fakat sonuç alamadım.

 10. Coşkun dedi ki:

  Merhaba,

  Yeni QCY T1 Pro aldım. Sizin burada dediklerinizi de başka yerlerde okuyup izlediklerimi de defalarca yaptım. Sol kulaklık kesinlikle eşleşmiyor.
  Telefon yerine bilgisayar ile de denedim yine sadece sağ çalışıyor.
  Başka yapabileceğimiz bir şey var mıdır?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle eşleştirdiğiniz tüm cihazlardan kulaklık bağlantısını kesin ve tamamen silin. Sonrasında kulaklıkları kutusuna koyup, adımları yeniden uygulayın. Etrafta çok fazla Bluetooth cihaz olmamasına dikkat edin bu esnada. Eğer çözülmüyorsa maalesef son çare olarak servise yollamayı düşünebilirsiniz.

  • Onur dedi ki:

   Sorunu çözebildiniz mi?

 11. Onur dedi ki:

  kulaklıklar birbiri ile bağlantı kurmuyor bu yüzden sadece tek bir kulaklıktan ses geliyor. Aynı sorunu yaşayıp çözen arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

 12. Halil İbrahim dedi ki:

  Bende qcy t5 var ve akşam koydum kutuya sabah çıkardım ne ışık ne ses şarj da vardı kutuda sağ oluyor ama bu olmuyor 2 ay oldu alalı neden acaba?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Kulaklıkların kutuya bağlandığı, şarj aldığı temas noktasını, altın renginde metalik kısmı kolonya ve kulak çöpü yardımıyla temizleyin. O kısım kirlendiğinde şarj almayabiliyor. Onun haricinde kutunun şarjının olduğundan emin olun. Eğer çare olmazsa zaman kaybetmeden servise yollayın derim.

 13. abdulsamed yeşilbaş dedi ki:

  QCY T5 aldım bugün. Telefonun Bluetooth listesinde iki tane QCY T5 gözüküyor, biri sağ kulaklık, diğeri sol kulaklık. biri bağlı iken diğerinden ses gelmiyor, diğerini bağlayınca ötekinin sesi kesiliyor. Yani bir türlü iki kulaklıktan da aynı anda ses getirtemedim. Yardımcı olur musun..

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. QCY T1 Pro için çözümünü detaylıca anlattım. T5 için de şöyle bir kaynak buldum: https://tr.gearbest.com/blog/how-to/how-to-reset-qcy-t5-tws-earbuds-9205

   1.Adım: Kulakiçi kulaklıkları kapatın. LED her iki kulakiçi kulaklıkta da kırmızı yanana kadar QCY T5 TWS dokunma çubuğuna 3 saniye boyunca uzun süre dokunun.

   Adım 2: Kulakiçi kulaklıkları kapattıktan sonra, her QCT T5 kulakiçi kulaklıkların dokunmatik gövdesine 10 saniye boyunca uzun süre dokunun. (İşlem sırasında, kulaklıklardan biri beyaz ışığı açar ve ardından kırmızı ve yeşil ışık her iki kulaklıkta dönüşümlü olarak yanıp söner, ardından elinizi serbest bırakın. Sıfırlamanın başarılı olduğunu gösterir).

   3.Adım: Telefonunuzdaki eşleştirme kaydını silin.

   4.Adım: QCY T5 kulak içi kulaklıklarını pil kutusuna geri takın ve onarın.

   • abdulsamed dedi ki:

    Eşleştirme sorununu çözdüm teşekkür ederim. Fakat şimdi de kulaklıkların sesi sürekli kesintiye ve takılmalara uğruyor. Telefonumu cebime koyunca da tamamen ses gidiyor. Fabrika ayarlarına da sıfırladım ancak düzelmedi. Herhangi bir çözüm öneriniz var mı ?

    • Hamdi Çatal dedi ki:

     Farklı bir telefonla deneyebilir misiniz? Telefon kaynaklı gibi duruyor. Bu arada yakınlarda farklı Bluetooth cihazlar yada modem varsa onlarla çakışıyor olabilir.

     • abdulsamed dedi ki:

      Farklı cihazlarla da denedim ancak sorun çözülmedi. Yalnız R takılıyken hiçbir problem yok ancak L de aktif edilince iki tarafta da kopmalar oluyor. L yalnız aktifken de aynı sorun mevcut. Sanırım satın aldığım yerle irtibata geçmekten başka çözüm yok.

 14. Bünyamin dedi ki:

  Ilk aldığımda ikiside çalışıyor vaziyette iken şarjları bitti yeterli sureden sonra aldığım da sol hazır halde fakat sağ kulaklık kutudan çıkarmama hâla kırmızı ışık açık şekilde ve sönmüyor aynı zamanda da çalışmıyor

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Kulaklıkların şarj olurken kutuyla temas ettiği altın rengi noktalar. O kısımlarda herhangi bir etiket olmamasına dikkat edin. Ek olarak o kısımları kulak çöpü ve kolonya ile hafifçe temizlemeyi deneyebilirsiniz. Kirlendiğinde de şarj almama gibi durumlarla karşılaşılabiliyor.

  • Yunus dedi ki:

   Çözdünüz mü sorunu

 15. Emre Düzöz dedi ki:

  Bende qcy t5 modelini kullanıyorum sıfırlama yapmama rağmen sol kulaklık sağ kulaklığa bağlanmıyor. Mono modda değil yeşil kırmızı ışık yanıp sönüyor devamlı

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Aşağıdaki adımları uygulayıp, yeniden deneyebilir misiniz?

   1-Eşleştirdiğiniz tüm cihazlardan kulaklığı kaldırın, unutun.
   2-Her iki kulaklığa da basılı tutup ikisinin de tamamen kapandığından emin olun.
   3-Kutusuna koyun, kapatın ve 5-10 saniye sonra çıkarın.
   4-Kulaklıkları kutusundan çıkarın ve tekrar ikisini de basılı tutarak kapatın.
   5-İkisine de 15-20 saniye kadar basılı tutun. Bu sürede kırmızı ve yeşil ışık birkaç kez yanıp sönebilir.
   6-İkisini de kutusuna koyup, tekrar çıkarın ve telefonunuzla eşleştirin.

 16. Turgut dedi ki:

  Eğer QCY Q29 Pro kullanıyorsanız, kulaklıkları birbirine bağlamak için kulaklıklar çift tıklamanız ve “dıt dıt” sesini duyunuz. Bir süre sonra kulaklıklar bağlanacaktır. Cihaza bağlamak için bir kulaklığa uzun süre basılı tutmanız gerekir. Ardından “… Seach and select this device and connect” şeklindeki anonsu duyun. Duyduğunuz zaman cihaz telefonunuzda gözükecektir

 17. Yılmaz Can Arıcan dedi ki:

  QCY T1 MODELİNDE SENKRONİZASYON SORUNU YAŞAYAN ARKADAŞLAR ‘QCY T5 Modeli ve Diğer Modeller İçin Tavsiye Edebileceğim Yöntem’ başlığındaki çözüm adımlarını uyguladılar sorunları çözülecektir. Çok teşekkür ederim, inanılmaz faydalı bir yazı olmuş.

 18. Rcp dedi ki:

  İyi günler qcy T5 modeli kullanıyorum bı hafta eşleşme sorunu yoktu şimdi oldu sol kulaklıktan ses gelmiyor..söylediklerimizi yaptım ama.malesef olmadı. Arkadaşların telefonlarından bağlandık onlarda sorun olmadı 2 kulaklıktan da ses geliyor .telefonum.xiaomi mı 9t pro. Başka Xiaomi telefonda da denedik sorun olmadı .yardım etme şansınız varmi hocam.

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Telefonunuzun Bluetooth ayarlarından kulaklığı bulup, bağlantıyı unut deyip, yeniden eşleştirmeyi deneyin. Olmazsa ağ ayarlarını sıfırlama gibi bir seçenek vardır ayarlarda. Onu deneyebilirsiniz ama telefonunuzda kayıtlı tüm kablosuz ağlar ve Bluetooth eşleştirmeleri silinecektir. Büyük ihtimalle sağ veya sol kulaklığı mono olarak eşleştirdiniz. Bluetooth ayarlarından left ve right olmak üzere kulaklıkla alakalı her şeyi kaldırın öncelikle.

 19. Abbas dedi ki:

  Merhaba qcy t6 kulaklığım var iki kulaklığın her birini ayrı telefonlarda kullandım. Şimdi ikisinde aynı telefonda kullansamda kulaklıklar mono sese dönüştü. Artık sterio ses vermiyor. Başka telefonda sorunsuz çalışıyor. Benim telefonda mono çalışıyor. Kaç kere reset attım bi türlü düzelmiyor. Sorun telefondamı? Yoksa kulaklıktamı?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Eğer farklı cihazlarda sorunsuz çalışıyorsa kulaklık sağlamdır. Fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin. Net bilgiyi kullanma kılavuzundan edinebilirsiniz. Bununla alakalı yazıya da bir bölüm ekledim.

 20. Mehmet dedi ki:

  Merhaba dediklerinizi uygulamaya çalıştım fakat benim qcy t5 kulaklık modelimde sağ kulaklık tamamen kapalı ne ışığı yanıyor ne de açılıyor, eşleşiyor ve kutusuna koydugum zaman da ışık yanmıyor kutunun şarjı olsa da sebebi nedir ve nasıl giderebilirim bu sorunu?

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Kulaklığın şarj kutusuyla birleştiği yerde jelatin olabilir. Ya da o bölge terden ve kirden kapanmış olabilir. Jelatin varsa jelatini çıkarıp deneyin. Eğer kirlenmişse de kulak çöpü ve biraz kolonya ile temizleyip, öyle şarj etmeyi deneyin kulaklıkları. Sorununuz çözülmezse teknik servise yollayabilirsiniz.

 21. doğukan dedi ki:

  berhaba bende qcy t9s var sol kulaklık sadece kırmızı yanıyor ve ses gelmiyor ama sağ kulaklıktan ses geliyor ne yapmalıyım

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Şarj almıyor olabilir. Şarj noktalarını kontrol edin. Eğer kirlenmişse kulak çöpü ve biraz kolonya ile temizleyip, öyle deneyin. Düzelmezse teknik servise yollayabilirsiniz.

 22. doğukan dedi ki:

  merhaba ben qcy t9s kullanıyorum sabah müzik dinlerken sol kulaklığın şarzı bitti bende sağ kulakalıkla devam ettim oda bitince şarza taktım ama geri açtığımda sol kulaklık kırmızı ışık yanıyordu ve ses gelmiyor ama sağ kulaklık çalığıyor ne yaoabilirim

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin. Yazımdan veya kullanma kılavuzundan yardım alabilirsiniz. Düzelmezse teknik servise yollayın.

 23. mehmet dedi ki:

  teşekkürler qtc t7 kulaklığımda yukarda anlatılan q6 daki adımları uyguladım düzeldi, teşekkürler.

 24. berke dedi ki:

  merhaba qcy t7 modelini aldım kutusundan çıkardığım zaman sol kulaklık hemen bağlandı ama sağ kulaklıkda hiç bir şey yanıp sönmüyor hiç bir geri bildirim vermiyor, şarjı bitmiştir sağ kulaklığın dedim kulaklıkları kutunun içine koydum ama kutuyuda kabloyla şarj ettim kutu şarj olurken içindeki kulaklıklar şarj olmuyor mu sanırsam sağ kulaklık bozuk iade etmem gerekecek

  • Hamdi Çatal dedi ki:

   Merhaba. Kulaklıkların üzerinde veya kutuda şarj kısmında ufakta olsa bir jelatin, koruyucu varsa kaldırmayı deneyin. Eğer hala tepki alamıyorsanız teknik servis veya iade yollarını deneyebilirsiniz.

 25. Şevket dedi ki:

  Qcy t5 modelinde sorun vardı. Burda yazılanı uyguladım. Hemen çözüldü. Çok teşekkür ederim.

 26. makeft dedi ki:

  sağolun var olun haylou t 15 te işe yaradı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir