WordPress Importer ile İçerik Yedekleme ve Geri Yükleme

baslik1

Bu yazımda sizlere WordPress Importer eklentisi ile yada diğer bir deyişle içe aktar-dışa aktar özelliklerini kullanarak içerik yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağım. Sitenizdeki yazıları ve yazılarla birlikte kategorileri, kullanıcıları farklı bir siteye taşımak istediğinizde WordPress Importer eklentisi ve içe aktar-dışa aktar seçenekleriyle bu işlemleri rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yöntem özellikle veritabanı yedeğiyle uğraşmak istemeyen yada bu konularda bilgi sahibi olmayan kişilerin işini fazlasıyla görecektir.

Yedekleme İşlemi

13-1024x370

İçerik yedekleme işlemini yapmak için WordPress yönetici panelimize girelim. Araçlar menüsünden “Dışa Aktar” seçeneğini seçelim. Kırmızı çerçeve içerisine aldığım kısımda hangi içeriklerin yedeklenmesini istiyorsak onu belirleyelim. “Tüm içerik” seçeneğini işaretlerseniz, sitenizde bulunan yazıları, sayfaları, etiketleri, kategorileri vs. yedeklemiş olursunuz. Seçimimizi yapıp, “Aktarım Dosyasını İndir” butonuna tıklayalım.

24

.xml uzantılı yedek dosyamızı bilgisayarımıza geri yüklemede kullanılmak üzere kaydedelim.

 

Geri Yükleme İşlemi

14-1024x329

Geri yükleme işlemi için Araçlar menüsünden “İçe Aktar” seçeneğini seçelim. Açılan pencerede “WordPress” seçeneğine tıklayalım.

25

Karşımıza yukarıdaki gibi bir pencere gelicek. İçe aktarma özelliği kullanabilmemiz için WordPress Importer eklentisini kurmalısınız.  “Şimdi Kur” butonuna tıklayıp, eklentimizi kuralım.

33

Eklenti kurulumumuz tamamlandı. “Eklentiyi etkinleştir ve aktarıcıyı çalıştır” seçeneğine tıklayalım.

43-1024x400

Gözat butonuna tıklayalım. Bilgisayarımızdan yedek dosyamızı seçip, “Aç” butonuna tıklayalım.

52

Ardından “Dosya yükle ve içe aktar” butonuna tıklayıp, geri yükleme işlemimizi başlatalım.

611

Son olarak karşımıza yukarıdaki sayfa gelecek.

1- Yedek aldığınız sitedeki kullanıcı otomatik olarak oluşturulup, içerikler o kullanıcıya aktarılacak.

2- Eğer bu kısmı doldurursanız bu kısma yazdığınız isimle yeni bir kullanıcı oluşturulacak ve içerikler bu kullanıcıya aktarılacak.

3- İçerikleri sitenizde halihazırda var olan bir kullanıya aktarmak istiyorsanız buradan seçim yapabilirsiniz.

“Download and import…” seçeneğini işaretlerseniz yazılarınızda bulunan resimler ve dosya ekleri otomatik olarak indirilip, yeni sitenize yüklenecektir. “Submit” butonuna tıklayıp, geri yükleme işlemini bitirelim.

İçerik yedekleme ve geri yükleme işlemi gördüğünüz gibi bu kadar basit. Şunuda belirtiyim tema ayarlarınız, eklentileriniz, tema bileşenleri ve upload klasörünüz bu yedeklemeye dahil değil. Onları da farklı yöntemlerle gerekirse manuel olarak yedeklemenizi tavsiye ederim…

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. seams dedi ki:

    Eklenti işime yaradı makaleniz için teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir