AliExpress Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Daha önce “AliExpress Alışverişlerinizde Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?” isimli bir yazı hazırlamıştım. Gönderi takibiyle alakalı detayları elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Fakat tam olarak anlaşılmadığını düşünüyorum. Her gün yazının altına gönderi takibiyle alakalı onlarca yorum geliyor ve ben bu yorumlara teker teker cevap vermeye yetişemez oldum. Bu nedenle böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Buradaki soruları diğer yazıma gelen yorumlara istinaden hazırlayacağım…

AliExpress gönderilerini Türkiye’de hangi firma dağıtıyor?

Bu gönderiler genel olarak posta yoluyla geldiği için yurtiçindeki dağıtım işini PTT üstleniyor.

AliExpress gönderi takibi için hangi siteleri kullanabilirim?

Gönderi takibinizi genel olarak 17track üzerinden yapabilirsiniz. Bunun haricinde, özel olarak Yanwen gönderilerinizi buradan, China Post Registered Air Mail gönderilerinizi buradan, Honkong Post Air Mail gönderilerinizi buradan, 4PX Singapore Post OM Pro gönderilerinizi buradan takip edebilirsiniz..

Detaylı bilgi için; AliExpress Alışverişlerinizde Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?

AliExpress gönderim Türkiye’ye giriş yaptığında nereden takip edebilirim?

Gönderiniz Türkiye’ye giriş yaptığında gönderi takibini PTT’nin kayıtlı gönderi sisteminden takip numaranız ile yapabilirsiniz. Buradan PTT gönderi takip sistemine ulaşabilirsiniz.

AliExpress siparişimiz elimize ulaşmazsa ne yapmalıyız?

Bu tür bir durumla karşılaştığınızda, satıcının taahhüt ettiği süre içerisinde ürün hala elinize ulaşmamışsa “Dispute” açabilir, paranızın iadesini ya da ürünün yeniden gönderilmesini isteyebilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce mutlaka satıcının profilini, feedbacklerini incelemelisiniz. Mümkün olduğunda feedback(geri dönüş, yorum) yapılan ürünleri almaya özen gösterin. Bu sayede alışverişlerinizde problem yaşama olasılığınız minimuma inecektir.

Takip kodumu yazarak sorgulama yaptığımda sonuç çıkmıyor, hata uyarısı alıyorum. Neden?

Bu durumda gönderiniz ya kayıtsız olarak gönderilmiş, ya henüz gönderiniz yeni ve sisteme girilmemiş, ya da gönderi takibini yanlış bir sistemde yapıyor olabilirsiniz. Gönderinin takip sistemine düşmesi 1 haftayı bulabilir. Kesin bir kanıya ulaşmak için bir süre bekleyin.

Kayıtsız olarak gönderilen ve takip edemeyeceğim gönderi türü hangisidir?

AliExpress’de özellikle düşük ücretli ürünler için yaygın olarak “China Post Ordinary Small Packet Plus” kullanılmaktadır. Bu gönderi türü için sembolik olarak sadece rakamlardan oluşan takip numarası sipariş detaylarına yazılır. Fakat hiçbir şekilde takibi mümkün değildir.

Şimdilik aklıma gelen soruları olabildiğince anlaşılır biçimde cevaplandırmaya çalıştım. Gelen yorumlar doğrultusunda ara ara bu yazımı güncelleyip, soruları cevaplandırmaya devam edeceğim. İyi alışverişler…

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir