PS1/PS2 Kontrolcülerini Bilgisayarda Kullanma

ps1baslik

Uzun bir aradan sonra böyle farklı bir içerik ile yazılarıma devam etmek istedim. Küçüklüğümüzde her birimiz bir şekilde bir oyun aracıyla veya bir oyun konsoluyla tanışmışızdır. Özellikle bilgisayar ile geç tanışanlar ne demek istediğimi en iyi şekilde anlayacaktır.

Bende meşhur atari devrinden sonra bir şekilde PS1(Playstation 1) ile tanışmıştım. O dönem bu cihazda oynadığım bazı oyunlara karşı özel bir ilgim olduğu için bilgisayarıma bir emulator kurup, PS1 oyunlarını oynamaya başladım. Özellikle Crash serisi(Crash Bandicoot, Crash Bash, Crash Team Racing), Suphon Filter, 007 gibi bazı oyunları ara ara klavyeyle veya güncel bir oyun kolu ile oynadım. Fakat bu şekilde oyunların tadını çok fazla alamadım. Keşke eski PS1 kontrolcümü bilgisayarımda kullanabilsem diye düşünürken tam olarak bu işe yarayan bir dönüştürücü aparat keşfettim.

Madem elinde konsolun var, niye açıp onunla oynamıyorsun diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 🙂 Evet, konsol duruyor fakat zamanında küçük kardeşim tarafından biraz hor kullanıldığı için maalesef çalışmıyor.

Neyse, daha fazla uzatmadan asıl konumuza dönelim. Bahsettiğim bu dönüştürücü aparata tahmin edebileceğiniz gibi Aliexpress’de rastladım. Ortalama 2-3 dolar aralığına bu ve benzer dönüştürücüler satılmakta.

ps1converter

Bu şekilde dönüştürücünün bir tarafında bilgisayara bağlamak için USB, diğer tarafında da PS kontrolcülerimiz için uygun girişler bulunuyor. Bu sayede aynı anda bilgisayarınıza 2 adet PS1/PS2 kontrolcüsünü bağlamamıza imkan sağlıyor.

ps1withconvert

Gördüğünüz gibi bu şekilde kontrolcülere tam olarak uyum sağlıyor ve her ikisini de sağlam tutuyor. Bu şekilde kontrolcülerimizi bağladıktan sonra geriye sadece USB’yi bilgisayarımıza takmak kalıyor. Windows takılan kontrolcüleri otomatik olarak tanıyor ve ayrı ayrı bilgisayarınıza yüklüyor.

settings

Kontrol etmek amacıyla PES 2016’da da denedim. Kontrolcüleri “Twin USB Joystick” olarak görüyor ve tuş ayarlarını yapmanıza imkan tanıyor. Bu arada taktığım kontrolcülerden birisi PS1’in orijinal kontrolcüsü, diğeri ise Snopy marka bir PS1 kontrolcüsü. İkisini de sorunsuz tanıdı ve çalıştırdı.

Şunu da belirtmek istiyorum, bu eski oyun kolları güncel kontrolcüler ve gamepadlere kıyasla biraz daha basit kalıyor. Ben daha çok emulator tarafında ve eski tip oyunlarda kullanılmasını tavsiye ediyorum. Güncel oyunlarda çok memnun etmeyebilir.

Bu çeviricilere Aliexpress’de veya Ebay’de “PS1/PS2 to PC” veya “PS1/PS2 to USB” şeklinde arayarak ulaşabilirsiniz. İsteğinize göre tekli veya çiftli edinebilirsiniz. Dilerseniz benim aldığım çeviriciye de buradan ulaşabilirsiniz.

Unutmadan, ben bu aparatı sadece PS1 kontrolcüleri ile denedim. PS2 kontrolcüleri ile de çalışacağını düşünüyorum. Girişleri de uyumlu. Yine de her ihtimale karşı satın almadan önce ürün açıklamasını detaylı bir şekilde okuyun.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Hamdi Çatal

Güncel teknolojilere meraklı, yazılım ve mühendislik alanlarında kariyerini sürdürmeyi hedefleyen bir mühendis adayıyım. Her zaman, her işi prensiplerine uygun şekilde gerçekleştirmeyi tercih eden, düzenli ve kararlı bir insanım. Yeniliklerden kaçmak yerine, güncel teknolojilere ayak uydurmaya çalışan bir meraklıyım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir